به میزبانی دانشگاه ارومیه؛

چهاردهمین همایش ملی علوم مهندسی و آبخیزداری برگزار شد

۲۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۴ کد : ۴۸۸۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۲
بزرگ‌ترین رویداد آبخیزداری کشور با حضور استاندار آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه ارومیه، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مرتع و آبخیزداری، اعضای انجمن آبخیزداری کشور، اندیشمندان و پژوهشگران این حوزه در دانشگاه ارومیه برگزار شد.
چهاردهمین همایش ملی علوم مهندسی و آبخیزداری برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، دکتر رحیم حب نقی رئیس دانشگاه ارومیه در مراسم افتتاحیه چهاردهمین همایش ملی علوم ومهندسی آبخیزداری ایران که گفت: دولت برای احیای تالاب‌ها و نجات محیط‌زیست کشور راهی جز اتکا به مراکز علمی و دانشگاهیان و بهره‌گیری از علم دانشگاهیان ندارد.

دکتر حب نقی با اشاره به اهمیت رویکرد علمی در همایش‌ها تصریح کرد: باید آثار ارائه شده در این همایش ها به صورت علمی واثربخش ظاهر شود.

وی با تاکید به اینکه باید به این باور برسیم که اداره کشور از اتکا به نفت خارج شود خاطر نشان کرد: باید در حوزه مدیریت و اداره کشور از دانش و تلاش جوانان بیشتر استفاده کرده و کشور را در همه حوزه‌ها به صورت علمی اداره کنیم.

رئیس دانشگاه ارومیه با اشاره به اینکه ایران جزء ۱۰ کشور حادثه خیز در دنیا است، یاد‌آور شد: سیل اوایل سال یک هشدار برای همه مسئولان بود که اگر به محیط‌زیست و مشکلات آن به صورت علمی توجه نشود شاهد بلایای بیش از اینها نیز خواهیم بود.

دکتر حب نقی ادامه داد: باید از حوادث و اتفاقات سیل اخیر عبرت گرفته و تهدیدهای محیطی‌زیستی را به فرصتی برای مقابله با حوادث‌های مشابه تبدیل کنیم.

وی اظهار کرد: بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و دانش فناوری به روز دنیا باعث خواهد شد تصمیم‌گیری‌های کلان کشور در حوزه آب و خاک به خوبی انجام شود.

رئیس دانشگاه ارومیه درخصوص ساماندهی پایان‌نامه‌های دانشگاهی نیز افزود: در تلاش هستیم پایان‌نامه‌ها را به سمت طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری هدایت و ساماندهی کرده تا شکل عملیاتی به خود بگیرند.

استاندار آذربایجان غربی در نیز در این همایش، مشارکت مردم در برنامه‌های توسعه‌محور را عامل موفقیت این برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: حلقه مفقوده مشکلات آب‌وخاک در کشور حضور کمرنگ مردم در مراحل تصمیم‌گیری و اجرای طرح‌هاست.

محمدمهدی شهریاری بیان کرد: اگر تحقیقات علمی و پیشرفته‌ای فناوری به میدان عمل انتقال نیابد، هیچ سودی حاصل نخواهد شد به همین جهت نتایج تحقیقات کشاورزی در همه زمینه‌ها باید در عمل توسط اکثر مردم، خصوصاً مردم مناطق روستایی مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه طی دهه‌های گذشته علم و فن‌آوری در کشورهای مختلف، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است ولی نتایج تحقیقاتی حاصل از این پیشرفت‌ها در عمل توسط اکثر مردم به‌ویژه مناطق روستایی آن‌چنان‌که بایدوشاید مورد استفاده قرار نگرفته است. شاید علت اصلی این نقیصه، عدم تعمیم علم و فن‌آوری بر اساس مشارکت مردم باشد.

استاندار آذربایجان غربی در پایان سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از بانیان این همایش مهم، گفت: امیدواریم راهکارهای انتقال‌یافته‌های علمی به بستر عمل و توجه بیش‌ازپیش به نقش و جایگاه مردم در صیانت از منابع آب‌وخاک و آموزش آنان مورد توجه قرار گیرد، چراکه هرگونه فرصت سوزی در حوزه صیانت از منابع آب‌وخاک و آبخیزداری خسارت‌های تاریخی و جبران‌ناپذیری را به همراه دارد، کما اینکه اکنون نیز در بسیاری از مناطق کشور شاهدیم که مردم متحمل خسارت‌های بسیاری می‌شوند.

در این مراسم دانشجویان برگزیده المپیاد آبخیزداری کشور که در روز نخست همایش در دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد باهم به رقابت پرداختند نیز معرفی شدند.

در این همایش علمی ۳۲۰ اندیشمند به مدت ۲ روز در خصوص مدیریت آب‌وخاک و اقدامات انجام‌شده برای احیای دریاچه ارومیه به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

چهاردهمین همایش ملی علوم مهندسی و آبخیزداری با صدور بیانیه ۱۰ ماده‌ای و با تجلیل از پیشکسوتان، حامیان و نفرات برتر این همایش به کار خود پایان داد.

گفتنی است دانشگاه ساری میزبان پانزدهمین دوره این همایش ملی خواهد بود.

ل.م ۵۴