به میزبانی دانشگاه بیرجند؛

همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی آبان‌ماه برگزار می‌شود

۲۹ تیر ۱۳۹۸ | ۰۸:۱۹ کد : ۴۸۸۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۷
همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی، ۲۹ آبان‌ماه ۱۳۹۸ به میزبانی دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.
همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی آبان‌ماه برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، دکتر مرتضی مزگی‌نژاد دبیر همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی اظهار داشت: این همایش با همکاری گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه بیرجند برگزار خواهد شد.

وی فلسفه اسلامی، کلام، منطق و تفسیر را ازجمله محورهای کلی این همایش برشمرد و گفت: به مناسبت بزرگداشت علامه طباطبایی و روز جهانی فلسفه و با توجه به دو رویداد مهم فلسفی، یعنی ۲۴ آبان روز بزرگداشت علامه طباطبایی، مفسر و فیلسوف معاصر و از سوی دیگر روز جهانی فلسفه، این همایش به همت دانشگاه بیرجند برگزار خواهد شد.

دکتر مزگی‌نژاد، ایجاد فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و ارائه دستاوردهای نوین پژوهشی بین اندیشمندان، محققان و پژوهشگران فلسفه و کلام اسلامی، بررسی اندیشه‌های نوین در حوزه علوم اسلامی و انسانی با تکیه بر دیدگاه‌های علامه طباطبایی، معرفی جنبه‌های جامعیت اندیشه‌های علامه در تبیین مبانی دینی، ارتقای سطح پژوهش‌های فلسفی کلامی و تفسیری، ژرف‌اندیشی در گشودن ابهامات و طرح نکات تازه بر اساس اندیشه‌های علامه طباطبایی، بررسی و کشف ابعاد اندیشه‌های فلسفی، کلامی و تفسیری متفکر بزرگ جهان اسلام علامه طباطبایی، ایجاد بستر مناسب برای انتقال نتایج تحقیقات انجام‌گرفته در این حوزه، شناسایی و معرفی دانش‌پژوهان و دانشجویان برتر در حوزه مذکور را از اهداف این همایش برشمرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدهادی شهاب دبیر علمی همایش نیز علامه طباطبایی را از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین شخصیت‌های سده معاصر در زیرساخت‌های فکری و عقلانی حوزه اندیشه اسلامی دانست و بیان داشت: تأثیر علامه بر شخصیت‌هایی همانند شهید مطهری و شخصیت‌های فرهنگی معاصر غیرقابل‌انکار است.

دکتر شهاب بر تأثیر علامه طباطبایی به بنیان‌های عقلانی دینی و حوزه‌های مختلف فلسفه، کلام و عرفان و تفسیر اشاره کرد و گفت: ایشان جزء معدود سرمایه‌های فکری و معنوی است که در حوزه اندیشه اسلامی به دنبال مبانی عقلانی مستحکمی بوده‌اند.

حجت‌الاسلام شهاب در ادامه با شرح آثار بی‌بدیل علامه طباطبایی گفت: آثار علامه از جهت نگاه عقلانی و معنوی و با ژرف‌اندیشی، تحقیق گسترده و عمیق در جهت عقلی و نقلی کاملاً مطمئن و قابل‌اعتماد است و درزمینهٔ تدریس فلسفه اسلامی همچنان تنها منبع درسی بی‌بدیل برای دانشجویان این حوزه محسوب می‌شود.

دکتر شهاب برگزاری این همایش را تلاشی در جهت بازخوانی آثار این متفکر معنوی جهان معاصر دانست.

دکتر احمد بخشی دبیر اجرایی همایش با ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده بیان کرد: تعدادی از شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار کشوری و صاحب‌نظر در این حوزه برای شرکت در این همایش ملی دعوت‌شده‌اند.

وی همچنین به چاپ مقالات برتر این همایش در دو مجله علمی پژوهشی آموزه‌های فلسفی اسلامی دانشگاه علوم اسلامی رضوی و کتاب قیم دانشگاه میبد چاپ خواهد شد.

دکتر بخشی همچنین به چاپ مقالات برتر در دو مجله علمی و ترویجی اشاره کرد و گفت: در نشریه پژوهش‌های اجتماعی اسلامی و آموزه‌های حدیثی دانشگاه رضوی نیز این مقالات به چاپ خواهد رسید.

وی در بخش دیگری از سخنانش به همکاری و حمایت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند، گروه فلسفه و کلام، معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه میبد یزد برای برگزاری این همایش اشاره کرد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام در این همایش تا اول مهرماه ۱۳۹۸ اقدام نمایند؛ زمان آخرین‌مهلت ارسال مقالات ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ و اعلام نتایج داوری اول آبان ۱۳۹۸ خواهد بود.

دبیرخانه این همایش در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، گروه فلسفه و کلام اسلامی مستقر می‌باشد و آدرس الکترونیکی همایش https://conf.birjand.ac.ir/tabatabai/default.aspx است که اساتید، صاحب‌نظران، دانشجویان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه می‌توانند با ارائه مقاله درباره موضوعات پیشنهادی یا دیگر موضوعات مرتبط با این حوزه، در همایش شرکت نمایند.

ل.م ۵۴


( ۱ )