وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد:

انجام بیش از ۵۰۰۰ قرارداد همکاری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با صنایع مختلف کشور

۲۷ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۸ کد : ۴۸۸۰۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۲۷۰
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاحیه نخستین نمایشگاه "فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید" گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ قرار داد همکاری مراکز علمی و پژوهشی با صنایع مختلف کشور در حال انجام است که ۹۵۲ میلیارد تومان مبلغ این توافق‌نامه‌های همکاری مشترک است.
انجام بیش از ۵۰۰۰ قرارداد همکاری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با صنایع مختلف کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین که صبح امروز (پنج‌شنبه) با حضور دکتر رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه با انتقال فناوری‌های نوین به حوزه صنعت، می‌توانیم شغل‌های جدید در کشور ایجاد کنیم، اظهار داشت: قریب به ۴میلیون دانشجو در کشور داریم که باید به سمت رفع دقیق نیازمندی‌های کشور سوق داده شوند. مراکز علمی در مراکز استان‌ها و بیشتر شهر‌های کشور و بیش از ۱۳ هزار کارگاه و آزمایشگاه دانشگاهی آمادگی دارند در تمامی حوزه‌های تحقیقاتی به تولید و صنعت کمک کنند.
وی افزود: در حال حاضر ۶ هزار واحد فناور در ۴۳ پارک علم و فناوری کشور مستقر هستند که اکثر آن‌ها بر اساس شناخت و رفع نیاز‌های تولید و صنعت شکل گرفته‌اند ودر همین راستا تولید تجهیرات پزشکی، طراحی و ساخت تجهیزات توربین‌های بادی، ماهواره ها، پهبادها و هواپیماهای بومی، انواع ربات‌های آموزشی و صنعتی، سامانه‌های راداری و پلتفرم خودرو در راستای همکاری‌های صنعت و فناوری و تحقیقات در دستور کار هستند.
دکتر غلامی تصریح کرد: محدودیت‌های ایجاد شده برای کشورمان در واقع یک فرصت محسوب می‌شود که باید از این فرصت استفاده کرد و در این شرایط خاصی که بر کشور حاکم شده، باید سعی کنیم تا نقاط ضعف‌مان را شناسایی کرده و هماهنگی‌های مشترک بین بخش‌های علمی، پژوهشی و صنایع مختلف در این زمینه را فراهم آوریم.
وزیر علوم با بیان اینکه پایش قرارداد‌های ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها برای حصول ضعف‌ها و انجام حمایت‌ها را بررسی می‌کنیم، گفت: مشارکت جدی مراکز علمی و فناوری در رفع نیاز‌های کشور در حوزه رونق تولید و ساخت تولید را در برنامه کاری خود داریم و افزایش انجام فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیئت علمی را در این راستا پیگیری خواهیم کرد.
وی با اشاره به اجرای طرح افزایش مهارت دانشجویان منطبق با نیاز‌های جامعه، گفت: طی دو سال گذشته تلاش دانشگاه‌ها در جهت آشنایی دانشجو‌ها با نیاز‌های جامعه و توانمندسازی آن‌ها بوده و در همین راستا فرصت‌های مطالعاتی جدید برای دانشجویان دکتری و اعضای هیئت علمی جدید در راستای همکاری‌های وزارت علوم و وزارت صمت در دست اجرا است وهمچنین تشویق اعضای هیئت علمی جهت مشارکت در طرح‌های صنعتی و پررنگ کردن نقش این عوامل در ارتقا و ترفیع آنها نیزدر همین راستا است.
دکتر غلامی در ادامه گفت: این نمایشگاه در راستای تعمیق و گسترش همکاری‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صمت به عنوان متولی بخش‌های بزرگی از اقتصاد کشور برگزار شده و لازم است همه حوزه‌های تولید را در تامین نیاز‌های داخل و حضور در بازار‌های جهانی سروسامان دهیم.
وی افزود: وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به همراه تمامی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور با افتخار در خدمت صنعت، تولید و شکوفایی اقتصاد کشور است؛ ما همچنین آمادگی داریم مراکز توسعه صنایع و r&dها را در مراکز علمی و فناوری مستقر کنیم. ظرفیت پایانه‌های دانشجویی نیز ظرفیت خوبی برای ورود به صنعت و تجارت و تولید است که این امر در جهت بهبود کسب و کار ضرورت دارد.
دکتر غلامی در پایان گفت: تمام توان خود را برای پویایی صنایع بزرگ به عنوان لوکوموتیو‌های اقتصاد کشور به کار خواهیم بست و با این کار، صنایع پایین‌دست نیز به مراتب پویا‌تر خواهند شد.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷