در راستای ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویان؛

نخستین دوره مسابقات سراسری جوشکاری در دانشگاه اراک برگزار می‌شود

۲۶ تیر ۱۳۹۸ | ۱۷:۴۰ کد : ۴۸۸۰۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۴
اولین دوره مسابقات سراسری جوشکاری، در راستای سیاست‌های جامع مهارت‌افزایی و ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویان، یکم و دوم مرداد ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه اراک برگزار می‌شود.
نخستین دوره مسابقات سراسری جوشکاری در دانشگاه اراک برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، علیرضا بهرامی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اراک در نشست خبری که در آستانه برگزاری اولین مسابقات سراسری جوشکاری کشور در دانشگاه اراک برگزار شد، گفت: این مسابقات در دو بخش علمی و عملی تحت نظر انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک با همکاری اتحادیه انجمن‌های علمی‌دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: استارت برگزاری این مسابقات از بهمن ماه آغاز شد و با فراخوانی که از طریق انجمن علمی مواد و متالوژی منتشر شد در نهایت ۲۰ تیم در این مسابقه از استان‌های مرکزی، تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، زنجان، خوزستان، قم، همدان، سمنان و البرز اعلام آمادگی و حضور کردند.

بهرامی ادامه داد: هر تیم متشکل از دو نفر است و این مسابقات تحت نظر افراد متخصص و باتجربه در رشته جوشکاری با حضور داوران متخصص از استان مرکزی و سایر استان‌ها برگزار خواهد شد. دو تیم از تیم‌های شرکت‌کننده متشکل از بانوان هستند.

وی بیان کرد: در حین برگزاری مسابقات فعالیت‌های علمی و فرهنگی از جمله برنامه بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی اراک برای شرکت‌کنندگان پیش‌بینی شده است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اراک خاطر نشان کرد: انتظار ما بر این است که تیم منتخب مورد حمایت صنعت استان و کشور قرار گیرد و قطعاً این موضوع می‌تواند برای صنعت کشور دستاورد مهمی باشد، همچنین انتظار می‌رود صنایع به عنوان حامی در این مسابقات شرکت داشته باشند.

بهرامی با بیان اینکه برگزاری این جشنواره برای استان مرکزی به عنوان یک استان صنعتی گام مثبتی قلمداد می‌شود، اضافه کرد: یکی از اهداف دانشگاه اراک در سال جاری ارتباط بدنه علمی دانشگاه با بطن جامعه و صنعت است و این مسابقات یکی از عملیاتی‌ترین برنامه‌های ارتباطی است که دانشگاه می‌تواند با صنعت برقرار کند.

وی تاکید کرد: در حاشیه برگزاری مسابقه، نمایشگاهی از دستاوردهای صنعتی برگزار می‌شود.

فردین نعمت‌زاده دبیر اجرایی این مسابقات نیز گفت: با توجه به تجربه موفق برگزاری هجدهمین کنفرانس ملی جوشکاری در دانشگاه اراک در سال ۹۶ و همچنین پیشنهادی که از سوی اتحادیه انجمن‌های مهندسی مواد و متالورژی کشور ارائه شد، در نتیجه وزارت علوم و اتحادیه انجمن‌های علمی‌دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی پیشنهاد برگزاری اولین دوره مسابقات ملی جوشکاری را در دانشگاه اراک پذیرفتند.

وی بیان کرد: اهداف متعددی از این مسابقات برای ارتقا سطح کیفیت علمی و مهارتی دانشجویان وجود دارد تا در نهایت دانشجویان بتوانند در مسیر اشتغال و اشتغالزایی تجربه‌اندوزی داشته و ارتباط خود را با صنایع کشور از طریق افزایش توانمندی‌ها تقویت کنند.

دکتر حسین مستعان دبیرعلمی مسابقات سراسری جوشکاری گفت: گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک قدمتی کمتر از ۸ سال دارد، اما در همین مدت کوتاه گام‌های بلند و موفقیت‌آمیزی برداشته که نقطه عطف آن می‌توان برگزاری هجدهمین کنفرانس ملی جوش در بازرسی در بهمن سال ۹۶ قلمداد کرد.

وی اضافه کرد: برگزاری چنین کنفرانس موفقی این باور و اطمینان را در بدنه دانشجویان ایجاد کرد که نسبت به برگزاری سایر رویدادهای علمی و عملی بتوانند اقدام کنند. پیشنهاد برگزاری اولین مسابقات سراسری جوشکاری کشور در سال گذشته از سوی دانشگاه اراک مطرح و با آن موافقت شد.

دکتر مستعان تصریح کرد: برگزاری چنین رویدادی در راستای تحقق سیاست‌های کلان بالادستی و در راستای سیاست‌های جامع مهارت‌افزایی و ارتقا توان اشتغال‌پذیری دانشجویان است، از دیگر اهداف برگزاری این رویداد علمی ایجاد شور و نشاط علمی در بین دانشجویان است و قطعاً می‌تواند تأثیرات زیادی در این حوزه داشته باشد.

ل.م ۵۴


( ۱ )