معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تاکید کرد:

ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی در راستای مقابله با تحریم‌ها

۲۵ تیر ۱۳۹۸ | ۱۹:۲۲ کد : ۴۸۷۷۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۵۴۲
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امروز (سه‌شنبه) در آئین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به تشریح شرایط تحریم و مشکلات ناشی از آن پرداخت و اظهار داشت: تحریم ظالمانه آمریکا شرایط سختی را به ناحق برای کشور ایجاد کرده، لذا تلاش مجموعه آموزش عالی کشور بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی در راستای اتخاذ راهکار مناسب برای مقابله با تحریم با هدف کمک به برون رفت از این وضعیت است.
ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی در راستای مقابله با تحریم‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، دکتر محمدتقی نظرپور با اشاره به ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در آبادان و خرمشهر گفت: همجواری این منطقه با کشور عراق و استان بصره، بهترین فرصت برای جذب دانشجوی خارجی از کشور عراق و کسب درآمد برای دانشگاه‌های این منطقه است و این ظرفیت در این منطقه وجود دارد.
وی با انتقاد از اینکه تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه‌های خرمشهر و آبادان در منطقه آزاد اروند با دانشگاه‌های استان بصره عراق تنها در حد امضای یک تفاهم‌نامه باقی مانده است افزود: این تفاهم‌نامه در حد انعقاد بوده و هیچ‌گونه اقدامی در راستای عملی کردن آن و انجام مبادلات علمی و دانشگاهی بین طرفین صورت نگرفته است.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم عنوان کرد: منطقه آزاد اروند و مراکز آموزش عالی مستقر در آبادان و خرمشهر باید از ظرفیت همجواری با استان بصره عراق در راستای افزایش مبادلات علمی و دانشگاهی و پذیرش دانشجو از کشور عراق گام‌های موثری بردارند.
دکتر نظرپور در ادامه به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی اعتبارات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از بودجه کشور اشاره کرد و بیان داشت: برای سه ماهه اول امسال حدود ۱۸ درصد و برای ۶ ماهه نخست امسال حدود ۳۵ درصد بودجه برای دانشگاه‌های کشور تخصیص داده شد که بیانگر این واقعیت است که شرایط کشور نسبت به سال گذشته سخت‌تر شده است.
در این آئین دکتر منصور زراء نژاد به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر معرفی و از زحمات دکتر لطف‌اله خواجه پور تقدیر شد.
دکتر نظرپور پیش از آیین معارفه و تکریم سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از طرح سرای دانشجویی این دانشگاه نیز بازدید کرد.
سرای دانشجویی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از نظر فیزیکی ۹۵ درصد پیشرفت داشته و در حال تکمیل و تجهیز می‌باشد و قرار است در صورت تامین اعتبار لازم، از مهرماه سال جاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
گفتنی است دکتر نظرپور در بدو ورود به دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با حضور در گلزار شهدای گمنام این دانشگاه، به مقام شامخ این شهدا ادای احترام کرد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷