نماینده مردم آستارا از پاسخ‌های وزیر علوم قانع شد/ وزیر علوم: تحصیلات تکمیلی موتور محرکه رشد و توسعه علمی کشور است

۲۵ تیر ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۰ کد : ۴۸۷۴۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۲۶۸
نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد علت عدم ارائه خدمات رفاهی مناسب به دانشجویان دکترا قانع شد.
نماینده مردم آستارا از پاسخ‌های وزیر علوم قانع شد/ وزیر علوم: تحصیلات تکمیلی موتور محرکه رشد و توسعه علمی کشور است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، ولی داداشی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در طرح سؤال خود از وزیر علوم درخصوص علت عدم ارائه خدمات رفاهی مناسب به دانشجویان دکترا گفت: دانشجویان دکترا سربازان خط مقدم جنبش نرم‌افزاری و تولید علم و فناوری هستند که تمام وقت‌شان را صرف تحقیق و تولید علم کردند، اما امروز با مسائل مالی و فقر و نداری دست‌به‌گریبان هستند و در تأمین مایحتاج اولیه با مشکل مواجه شدند.

وی افزود: تلاش وزارت علوم در جهت ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان دکتری تمام‌عیار نبوده است، می‌توانستید در زمان بستن لایحه بودجه در دولت و همچنین بررسی آن در مجلس شورای اسلامی برای آن‌ها رایزنی کنید مجلس شورای اسلامی هم واقف به مشکلات دانشجویان است، ولی ما از شخص وزیر تلاشی ندیدیم و از طرف وزارت علوم در این زمینه رایزنی نشد.

پس از طرح سؤال توسط ولی داداشی نماینده مردم آستارا، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در بخش اول پاسخ به سؤال وی افزود: در سال‌های گذشته، رشد قابل‌توجهی در توسعه آموزش عالی بخصوص در توسعه تحصیلات تکمیلی در اقصی نقاط کشور داشتیم، بخصوص در دوره‌های ارشد و دکتری که عامل و موتور محرکه مهمی برای رشد و توسعه علمی کشور بوده است.

وزیر علوم، اظهار کرد: دوره‌های تحصیلات تکمیلی ظرفیت بسیار بالایی برای پیشرفت کشور ایجاد کرده و عملکرد در این مقطع باعث ارتقای جایگاه علمی کشور در دنیا شده است.

وی با تأکید بر اینکه وزارت علوم تمام تلاش خود را برای کمک به دانشجویان به کار می‌گیرد تصریح کرد: وزارت علوم تمام تلاش خود را کرده که بتواند برای این دانشجویان امکانات فراهم کند؛ اما می‌دانید این امکانات باید از منابع مختلف تأمین شود و عمده این منابع، منابعی است که در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرارگرفته است.

وزیر علوم تصریح کرد: آنچه که از بودجه در اختیار ما است همان کمک‌هایی است که مجلس شورای اسلامی در زمان تصویب بودجه تأمین و حمایت کرده و لذا تلاش کرده‌ایم که این منابع را با توزیع مناسب‌تر صرف کنیم و این کار نیز ازنظر ما به‌خوبی انجام‌گرفته است.

وزیر علوم در بخش دوم سخنانش و در پاسخ به نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متأسفانه در سال ۱۳۹۷ از اعتبارات مصوب در قانون بودجه حدود ۴۰ درصد محقق نشد که این میزان حدود یک‌صد میلیارد تومان بوده است، این به معنای آن است که صندوق رفاه دانشجویی به‌جز دریافت شهریه‌ها، اعتباری برای هزینه‌کرد ندارد، مگر این ردیف‌های بودجه‌ای که باید محقق شود. صندوق رفاه دانشجویان چون درآمدی غیر از برگشت شهریه‌ها با مهلت زمانی نسبتاً طولانی ندارد، از ردیفی که دولت و مجلس در لایحه بودجه برای آن پیش‌بینی کرده، استفاده می‌کند و ما تلاش کردیم که با منابع محدود، مسائل و مشکلات را حل کنیم.

وی گفت: سایر ردیف‌ها نیز بوده است و برای اینکه بتوانیم این منابع را به‌عنوان منابع حمایتی از دانشجویان استفاده کنیم و عدم تخصیص را برگشت بدهیم، حمایتی حاصل نشده است، ولی در سال گذشته تسهیلاتی که برای رشته دکتری توسط صندوق رفاه دانشجویان اختصاص داده که از مجموع ۶۴۰ میلیارد تومان از درآمدهای عمومی و اختصاصی حدود ۲۰۶ میلیارد تومان صرف وام و تسهیلات رفاهی دانشجویان دکتری روزانه اختصاص داده شده است.

دکتر غلامی خاطرنشان کرد: این میزان حدود ۳۵ درصد از کل منابع صندوق را شامل می‌شود. این در حالی است که نسبت کل دانشجویان دکتری به‌تمامی دانشجویان دانشگاه‌های دولتی ۶ درصد است و از سال ۹۴ تاکنون ۵۰۳ میلیارد تومان وام دوره دکتری صرفاً به دوره روزانه‌ها پرداخت شده و با توجه به دوره سه‌ساله بازگشت سرمایه که باید به آن دو سال هم دوره سربازی را بیفزاییم، می‌بینیم که بازگشت سرمایه به صندوق رفاه، به‌سرعت اتفاق نخواهد افتاد.

وی ادامه داد: جمعیتی که برای مقصد پرداخت شهریه‌ها یا وام‌های دانشجویی بود، حدود یک هزار نفر است و این حجم از خدمات صندوق رفاه عموماً با تکیه بر کمک‌های دولت و هم‌افزایی که از طریق استفاده از منابع بانکی صورت گرفته و لذا در سابقه فعالیت‌های صندوق رفاه در حوزه علوم و تحقیقات و فناوری قابل‌توجه است.

وزیر علوم افزود: سال ۹۷ در گامی ویژه برای پرداخت تسهیلات به دوره دکتری، ۱۵۷ میلیارد تومان پرداخت کردیم که نسبت به سال ۹۴ حدود ۸۰۰ درصد رشد داشته است، اما در شرایط کنونی دانشجویان دکترا می‌توانند از ۱۹ نوع وام استفاده کنند که این به‌جز تسهیلات تحصیلی ماهانه و وام‌های ضروری است. همچنین مبلغ تسهیلات شهریه دانشجویان دکترا با توجه به افزایش هزینه‌ها در سال ۹۷ به ۳.۵ میلیون تومان افزایش یافت که این مسئله از مهرماه سال جاری قابل‌اجرا است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر باوجود کمبود ظرفیت خوابگاه‌های دانشجویی، خوشبختانه دانشجویان دکترا در این رابطه در اولویت قرار دارند و بر اساس آمارها ۷۵ درصد از این دانشجویان در خوابگاه‌ها اسکان داده شده‌اند و مابقی متقاضیان از وام‌های ودیعه استفاده می‌کنند البته ما در تأمین خوابگاه دانشجویان متأهل با مشکلات و کمبودهایی روبه‌رو هستیم که سعی شده در این عرصه از ظرفیت خیرین و ظرفیت بودجه سال ۹۸ استفاده شود.

وزیر علوم ادامه داد: همچنین بر اساس آمارها در سال ۹۷ حدود ۳۷ میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به دانشجویان داده شد که از این میزان حدود ۱۳.۵ میلیارد تومان سهم دانشجویان دکترا بوده، همچنین تمام دانشجویان دکترا از خدمات تغذیه ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند و دولت در این رابطه اعتباراتی ازجمله اعتباری حدود ۸۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده، تا غذاها باقیمتی حدود هزار تا دو هزار تومان به دانشجویان ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: صندوق رفاه دانشجویی خوشبختانه اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان برای تجهیز و بسترسازی سراهای رفاه دانشجویی هزینه کرد، همچنین بر اساس گزارش‌های سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ در مورد ارتقاء خوابگاه‌های دانشجویی، اقدامات خوبی در بحث سرمایه‌گذاری در این رابطه صورت گرفته است.

پس از استماع پاسخ سؤال، ولی داداشی نماینده محترم مردم آستارا، در پایان اعلام کرد، از پاسخ‌های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قانع شده است.

ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷