در راستای افزایش تعاملات علمی، آموزشی صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه «زاخو» کردستان عراق

۲۵ تیر ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۵ کد : ۴۸۷۴۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۰
دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و زاخو کردستان عراق در راستای گسترش فعالیت‌های علمی و آموزشی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه «زاخو» کردستان عراق

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری گفت: علاقه‌مند هستیم تا روابط علمی و آموزشی با دانشگاه‌های کردستان عراق ازجمله دانشگاه زاخو داشته باشیم.

وی تأکید کرد: ما از گذشته همکاری‌های خوبی با دانشگاه‌های کشور عراق و برخی دانشگاه‌های کردستان عراق داشتیم اما فکر می‌کنم این همکاری می‌تواند افزایش یابد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأکید کرد: در راستای این تفاهم‌نامه می‌توانیم درزمینهٔ دوره‌های مشترک و پروژه‌های مشترک دو دانشگاه با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

دکتر معتمدی عنوان کرد: در حال حاضر دانشگاه صنعتی امیرکبیر دوره‌های مشترک خوبی با دانشگاه‌های معتبر اروپا و آسیا دارد که می‌توان بخشی از این دوره‌ها به نیاز دانشگاه زاخو اختصاص داد.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه راهبردی دانشگاه هدفمان این است که بتوانیم جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا شویم که در این راستا رشد خوبی داشته‌ایم.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأکید کرد: همچنین تلاش داریم در چرخه اقتصادی کشور نقش مؤثرتری داشته باشیم که در این راستا اقدام به راه‌اندازی مراکز نوآوری و تقویت این مراکز کردیم.

دکتر معتمدی ادامه داد: در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیش از ۱۵۰ مرکز رشد و شرکت دانش‌بنیان فعال هستند که برنامه داریم ظرفیت این برج را به دو برابر افزایش دهیم.

دکتر لزگین عبدی جمیل رئیس دانشگاه زاخو نیز در ادامه گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از مشهورترین دانشگاه‌های ایران به شمار می‌رود و در پیشرفت این کشور نیز بسیار مؤثر بوده است.

وی تصریح کرد: بازدیدی که از دانشگاه صنعتی امیرکبیر داشتیم این بستر را فراهم می‌کند که ارتباط ما با این دانشگاه افزایش یابد.

دکتر عبدی جمیل بابیان اینکه کردستان عراق و ایران دارای مشترکات فرهنگی و تاریخی هستند، افزود: دانشگاه‌های ایران و کردستان عراق می‌توانند همکاری علمی و آموزشی بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

رئیس دانشگاه زاخو کردستان عراق تأکید کرد: دشمنان تلاش دارند ایران و کردستان عراق در سطح پایینی از علم و آموزش باشند اما با همکاری یکدیگر می‌توانیم در حوزه‌های مختلف پیشرفت کنیم.

دکتر عبدی جمیل با بیان اینکه دانشگاه زاخو دانشگاه جدیدی است و در سال ۲۰۱۰ تأسیس‌شده که دارای ۲۷ دپارتمان و ۷ دانشکده است اظهار داشت: این دانشگاه دارای ۷ هزار و ۵۰۰ دانشجو است و تاکنون ۱۰۰ فارغ‌التحصیل در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد داشته است.

وی عنوان کرد: در کردستان عراق در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه معضلات بسیاری وجود دارد وتلاش می‌کنیم این روند بهبود یابد.

دکتر عبدی جمیل اضافه کرد: هدف ما از این جلسه و امضای تفاهم‌نامه، پیشرفت دانشگاه و کمک دانشگاه صنعتی امیرکبیر به توسعه صنعت کردستان عراق است.

رئیس دانشگاه زاخو کردستان عراق گفت: هدف این است که پروژه‌های مشترک انجام دهیم که به هر دو طرف سود برسد.

دکتر لزگین عبدی جمیل افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر زمینه علمی و صنعتی ما را بهبود خواهد بخشید که بتوانیم به صنعت خود خدمات لازم را ارائه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از توان اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تجهیز آزمایشگاه‌های مهندسی نفت و آموزش تکنسین برای آزمایشگاه‌های دانشگاه موضوعاتی است که علاقه‌مند هستیم با دانشگاه صنعتی امیرکبیر همکاری داشته باشیم.

ل.م ۵۴