با تلاش فناوران پارک علم و فناوری فارس؛

کیت ژنوتایپینگ روتاویروس تولید شد

تعداد بازدید:۱۲۶۵
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری فارس موفق به تولید کیتی با قابلیت تشخیص همه ژنوتایپ‌های ویروس شد که می‌تواند زمینه‌ساز تولید واکسن برای همه انواع این ویروس باشد.
کیت ژنوتایپینگ روتاویروس تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری فارس ، مهدی کارگر مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان و سرپرست تیم این تحقیق افزود: کیت ژنوتایپینگ روتاویروس زمان تشخیص عامل ایجادکننده اسهال را به ۲۴ ساعت کاهش داده است که عاملی موثر در نجات جان کودکان محسوب می‌شود.

وی گفت: روش متداول در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی برای تعیین عامل ایجادکننده اسهال، کشت نمونه مدفوع بیمار است که حدود ۷۲ ساعت زمان نیاز دارد.

کارگر با بیان این که هر کیت برای ۵۰ آزمایش تشخیصی قابل استفاده است، افزود: آزمایش هر بیمار با هزینه‌ای کمتر از ۲۰ هزار تومان انجام می‌شود.

وی گفت: کیت ژنوتایپینگ روتاویروس بر اساس نیاز واحد‌های درمانی و آزمایشگاهی تولید می‌شود، اما در صورت رسیدن به مرحله تولید انبوه علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید، امکان صادرات آن فراهم می‌شود.

کارگر افزود: ویروس روتاویروس عامل بیش از ۶۰ درصد از اسهال‌های کودکان است که سالانه جان بیش از ۶۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال را در جهان می‌گیرد.

سرپرست تیم تحقیق گفت: این ویروس ژنوتایپ‌های مختلفی دارد و در هر کشور برخی از انواع آن شایع است.

کارگر با بیان این که تنها راه پیشگیری از شیوع این ویروس خطرناک، واکسیناسیون کودکان است، افزود: در هر کشور واکسیناسیون کودکان برحسب ژنوتایپ‌های شایع در منطقه صورت می گیرد.

این کیت برای اولین بار در جهان با استفاده از متخصصان شرکت دانش بنیان زیست فناوری یاخته صبا ارنا طراحی و ساخته شده است و امید داریم با تولید انبوه با هزینه کم به بهبود سلامت جامعه کمک کنیم.

س.س51/ل.م54