رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست با فناوران استان خراسان شمالی خبر داد:

اختصاص ۱۱ میلیارد تومان اعتبار به شرکت‌های دانش‌بنیان استان در سال ۱۳۹۸

تعداد بازدید:۱۰۴۶
هم‌زمان با سفر هیئت دولت به استان خراسان شمالی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از اختصاص ۱۱ میلیارد تومان اعتبار به واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان استان در سال ۹۸ خبر داد.
اختصاص ۱۱ میلیارد تومان اعتبار به شرکت‌های دانش‌بنیان استان در سال ۱۳۹۸

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خراسان شمالی، دکتر وحدت در این نشست که در محل سالن جلسات پارک علم و فناوری خراسان شمالی برگزار شد با بیان این‌که مصوبات سفر قبلی هیئت دولت به استان برای حمایت از واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان ۷۰۰ میلیون تومان برای پنج سال بوده افزود: در سفر فعلی ۱۱ میلیارد تومان اعتبار فقط برای سال ۹۸ به تصویب رسیده است.

وی همچنین از اختصاص ۱,۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور جهت حمایت از واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان خرد و کوچک خبر داد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی ظرفیتی به اعتبار ۱,۵۰۰ میلیارد تومان جهت ارائه به شرکت‌های بزرگ‌تر در نظر گرفته است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی خاطر نشان کرد: در سال‌های آتی نوآوری در هر منطقه حرف اول را می‌زند و فناوران با شناسایی اولویت‌ها و مزیت‌های جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنند باید تلاش کنند موجب توسعه آن منطقه شوند.

وی مطالبه‌گری شرکت‌های دانش‌بنیان را در شکل‌گیری نهادهای مالی خصوصی بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان و وجود شتاب‌دهنده‌های خصوصی در فرآیند رشد ایده‌ها، واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان هر منطقه نقش غیرقابل‌انکاری دارد.

دکتر وحدت تصویب کاهش سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان خراسان شمالی و اخذ سهام توسط صندوق نوآوری و شکوفایی را از اقدامات اجرایی در سرعت بخشیدن به این مهم برشمرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی به‌عنوان نهاد اصلی تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان نباید صف دریافت تسهیلات و وام‌ها را طولانی کند و در تلاش است نیازهای مقطعی شرکت‌ها را رفع نماید.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور بسته به میزان رشدی که دارند از حمایت‌های توسعه‌ای، تجاری‌سازی، زیرساخت‌های رقابتی و تسهیلات مالی مختلف و سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر برخوردار می‌شوند.

دکتر گرمه‌ای رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی نیز بابیان اینکه اقدامات لازم جهت راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان صورت گرفته خاطر نشان کرد: در حال حاضر در مرحله ثبت این صندوق هستیم.

دکتر گرمه‌ای در ادامه همچنین خواستار اختصاص ۲ خط اعتباری ویژه و جدا برای حمایت از واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان استان خراسان شمالی شد.

مدیران عامل شرکت‌های دانش‌بنیان استان نیز در این نشست با معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود به طرح نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند و خواستار توجه ویژه جهت تخصیص اعتبار به این شرکت‌ها در مناطق کمتر توسعه‌یافته شدند.

ل.م ۵۴