در راستای ابلاغ راهبرد مدیریت سبز صورت گرفت؛

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، ساختمان‌های سبز و بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف در دانشگاه یزد

۲۳ تیر ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۷ کد : ۴۸۶۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۷۰۵
دبیر اجرایی شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه یزد مهم‌ترین پروژه‌های مدیریت سبز این دانشگاه را پروژه‌های آب و پساب، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، ساختمان‌های سبز، بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف، مدیریت پسماند و همچنین فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی عنوان کرد.
استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، ساختمان‌های سبز و بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف در دانشگاه یزد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، مدیریت سبز به‌عنوان یکی از راهبردهای دولت درخصوص حفظ منابع طبیعی، جلوگیری از تخریب محیط‌زیست، کاهش مصرف انرژی در دستگاه‌های اجرایی است وبر این اساس مردادماه ۱۳۹۵ بخشنامه مدیریت سبز توسط معاونت وقت توسعه امور علمی و آموزشی سازمان برنامه‌وبودجه و معاونت وقت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری ابلاغ شد.

دکتر مشتاقیون دبیر اجرایی شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه یزد، مدیریت مصرف انرژی، مواد و حفظ محیط‌زیست در سازمان با به‌کارگیری مؤثر و کارآمد و تلاش برای رسیدن به اهداف زیست‌محیطی را از اهداف مدیریت سبز عنوان کرد و گفت: دانشگاه سبز یک تفکر است و تحقق اهداف محیط زیستی از سیاست‌های کلی نظام و بخشی از چشم‌انداز توسعه کشور است.

دبیر اجرایی شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه یزد افزود: دانشگاه یزد حتی پیش از ابلاغ راهبرد مدیریت سبز، یکسری اقدامات را در همین راستا آغاز کرده بود و پس از ابلاغ نیز با تلاش مضاعف در جهت پیشبرد اهداف آن فعالیت‌های خوبی در دانشگاه یزد صورت گرفته است.

دکتر مشتاقیون، طرح جامع مدیریت پسماند، طرح جامع مدیریت سبز دانشگاه، تأسیس باغ گیاه‌شناسی و اکو پارک تجدیدپذیر دانشگاه را از برنامه‌های آینده مدیریت سبز دانشگاه یزد عنوان کرد.

وی در خصوص مدیریت پساب دانشگاه یزد گفت: فاز نخست تصفیه پساب دانشگاه قبل از ابلاغ مدیریت سبز در دانشگاه آغاز شد و طی آن ۱۵۰۰ متر لوله‌گذاری مجتمع خوابگاه خواهران انجام گرفت سال ۹۷ فاز دوم آن با لوله‌گذاری به طول ۱۰۰۰ متر انجام شد و فاز سوم آن نیز اجرای پکیج تصفیه‌خانه با مشارکت شرکت آب و فاضلاب استان بوده و ذخیره و پمپاژ آب تصفیه‌شده برای استفاده در فضای سبز دانشگاه فاز چهارم این پروژه است که در حال استفاده است. استفاده از آب خاکستری بازیافت شده استخر دانشگاه، مهمانسرای شماره ۲ و آب چاه برای آبیاری فضای سبز دانشگاه نیز از دیگر اقدامات در این زمینه است. آب خاکستری، پساب‌های ناشی از شستشوی ظروف، استحمام هستند که تصفیه آن‌ها کم‌هزینه‌تر و راحت‌تر است.

دکتر مشتاقیون اجرای پروژه مهمانسرای سبز دانشگاه یزد را در راستای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر عنوان کرد و گفت: این پروژه که پیش‌ازاین با نام خانه زمین پناه نامیده می‌شد به‌منظور استفاده از انرژی و حرارت زمین طراحی‌شده است به‌گونه‌ای که در تابستان از خنکای زمین و در زمستان از حرارت آن برای بحث سرمایش و گرمایش استفاده می‌شود و استفاده از آن تأثیر بسزایی در بهینه‌سازی انرژی و مدیرت مصرف آب و برق دارد.

وی پروژه زمین‌گرمایی مجاور ساختمان احمدی روشن دانشگاه را نیز یکی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته ذکر کرد و افزود: برای گرمایش و سرمایش ساختمان، از انرژی زمین استفاده می‌شود. دبیر اجرایی شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه به مدیریت پسماند نیز اشاره کرد و گفت: مخزن جمع‌آوری پسماند خشک و همچنین دورریزهای نان را در خوابگاه به کار گرفتیم. تفکیک کاغذ و استفاده از کاغذ بازیافتی نیز تقریباً در تمام بخش‌های دانشگاه صورت می‌گیرد.

اجرای ساختمان هوشمند درزمینهٔ مصرف برق و تأسیسات مکانیکی (دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی) به‌منظور پایش مصرف انرژی، افتتاح مسر دوچرخه در دانشگاه، استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف در ساختمان‌ها و محوطه‌های باز دانشگاه، استفاده از سنسورهای اعلام حضور و حساس به حرکت جهت هوشمندسازی روشنایی ساختمان‌ها، استفاده از برج‌های نور کم‌مصرف ( LED ) برای روشنایی محوطه‌های بزرگ دانشگاه، استفاده از پرینترها به‌صورت مشترک در ساختمان‌های اداری، حضور در همایش‌های ملی و بین‌المللی مدیریت سبز و برگزاری همایش‌های دانشگاه سبز، پیاده‌روی دانشگاهیان از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در راستای تحقق اهداف مدیریت سبز در دانشگاه یزد است.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱ )