به منظور افزایش همکاری‌های علمی بین‌المللی صورت پذیرفت؛

نشست سفرای کشور عراق، پاکستان و افغانستان با مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد

۲۲ تیر ۱۳۹۸ | ۱۷:۵۰ کد : ۴۸۶۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۳
نشست سفرای کشور عراق، پاکستان و افغانستان با مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد در امروز (شنبه) در سالن شورای سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
نشست سفرای کشور عراق، پاکستان و افغانستان با مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، این نشست با حضور دکتر طاهری معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی و دکتر قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی، دکتر سپهر مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی، دکتر مهارتی مدیر برنامه، بودجه دانشگاه و مسئولان حوزه همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه فردوسی برگزار شد.

دکتر احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست با اشاره به جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد در عرصه تولید علم و دانش در ایران، این دانشگاه را به‌عنوان رتبه نخست دانشگاه‌های بین‌المللی ایران معرفی کرد و گفت: دانشگاه فردوسی مشهد با دارا بودن بیش از ۱۷۵۰ دانشجوی بین‌المللی از ۲۷ کشور جهان و آموزش زبان فارسی به بیش از ۱۰۰۰ زبان‌آموز در طول سال جزء سرآمدان و پیشگامان بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها در ایران است.

وی اذعان داشت: عقد ۱۶۱ تفاهم‌نامه همکاری با ۷۴ کشور جهان، گشایش ۱۲ دفتر و نمایندگی این دانشگاه در کشورهای مختلف ازجمله عراق و افغانستان، تدریس ۳۰ استاد بین‌المللی از اروپا و آمریکا در این دانشگاه و حضور بیش از ۶۰ دانشجو و استاد در دانشگاه‌های مختلف جهان جهت گذران فرصت‌های مطالعاتی همگی نشان از فعالیت این دانشگاه در حوزه بین‌الملل دارد.

دکتر قبول دیپلماسی علمی را از برنامه‌های راهبردی دانشگاه معرفی کرد و حضور همزمان سفرای کشور افغانستان، عراق و پاکستان را نتیجه آن عنوان کرد.

وی آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای گسترش همکاری‌های علمی با کشورهای منطقه و همسایه را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد حضور سفرای این سه کشور موجب تداوم و همکاری بیشتر علمی و بین‌المللی این کشورها با دانشگاه فردوسی مشهد باشد.

عبدالغفور لیوال سفیر کشور افغانستان در ایران، شهر توس و شهر مشهد را شهری آشنا برای مردم افغانستان دانست و عنوان کرد: افتخار می‌کنم که در دانشگاه فردوسی مشهد حضور پیدا کردم و با بازدید از این دانشگاه به توانمندی‌ها علمی، پژوهشی و فرهنگی آن دست پیدا کردم.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه بیش از ۳۰ درصد دانشجویان بین‌المللی حاضر در دانشگاه فردوسی مشهد از کشور افغانستان هستند، این افراد را سفیران علمی و فرهنگی کشور افغانستان در ایران دانست و افزود: دولت افغانستان تلاش نموده است تا با افزایش مناسبات علمی، فرهنگی و بین‌المللی با کشور ایران موجبات رشد و توسعه دوجانبه را فراهم نماید و امید است تا دانشجویان افغان حاضر در دانشگاه‌های ایران و به‌خصوص دانشگاه فردوسی مشهد بتوانند با درک و یادگیری آموزه‌های علمی و پژوهشی خود منجر به توسعه کشور افغانستان گردند.

وی افتتاح مرکز فرهنگی افغانستان در شهر مشهد در آینده نزدیک را ازجمله فعالیت‌ها و برنامه‌های دولت افغانستان دانست و اشاره کرد: ازجمله برنامه‌های این مرکز، افزایش سطح روابط فرهنگی و هنری ایران و افغانستان و کمک به دانشجویان افغان حاضر در دانشگاه ایران می‌باشد و امید است تا با افتتاح این مرکز روزبه‌روز به حضور دانشجویان افغان در دانشگاه‌های ایران افزوده شود و منجر به دوستی و تعامل بیشتر دو کشور با یکدیگر شود.

سعد جواد قندیل سفیر کشور عراق در ایران نیز در این نشست ضمن ابراز خوشحالی از حضور بیش از ۵۰ درصد از دانشجویان عراقی در مشهد و حضور بیش از ۷۵۰ دانشجوی این کشور در دانشگاه فردوسی مشهد، افزایش تعاملات با دانشگاه فردوسی مشهد را لازم و ضروری دانست و گفت: وزارت علوم کشور عراق دانشگاه فردوسی مشهد را در رأس دانشگاه‌های ایران برای حضور دانشجویان عراقی قرار داده است که طبیعتاً این مهم نشأت‌گرفته از جایگاه این دانشگاه در جهان در حوزه‌های مختلف علمی و پژوهشی است.

وی سفر ۵ میلیون زائر از مردم ایران در سال به کشور عراق و ۴ میلیون زائر از عراق به ایران را نشان از عمق روابط راهبردی دو ملت معرفی کرد که در روابط میان کشورهای دیگر مشاهده نمی‌شود و اذعان داشت: کشور ایران در مقاطع زمانی مختلف با حمایت خود از کشور عراق باعث شد تا این کشور از بحران‌های مختلف عبور نماید و جا دارد تا کشور عراق نیز به کشور دوست و برادر خود ایران، در عبور از بحران‌های اقتصادی که کشور آمریکا بر آن تحمیل کرده کمک نماید.

سفیر کشور عراق در ایران ابراز امیدواری کرد حضور دانشجویان این کشور در دانشگاه‌های ایران و به‌خصوص دانشگاه فردوسی مشهد و توانمندی آنان در عرصه‌های علم و دانش منجر به رشد و شکوفایی کشور عراق گردد و بیش‌ازپیش بتواند روابط بین دو کشور را مستحکم‌تر نماید.

خانم رفعت مسعود سفیر کشور پاکستان، کشور ایران را مهد دانش و علم و هنر دانست و با اشاره به جایگاه بزرگان فرهنگ و تمدن ایران ازجمله اقبال لاهوری در فرهنگ مردم پاکستان، هرگونه افزایش روابط علمی و فرهنگی بین این دو کشور را مفید دانست و عنوان کرد: از مسئولان و دست‌اندرکاران علم و دانش و فرهنگ در ایران تقاضامندیم تا با شناساندن ایران به مردم پاکستان و چگونگی پذیرش و تحصیل دانشجویان این کشور در دانشگاه‌های ایران موجب افزایش روابط علمی و فرهنگی هر دو کشور شوند و در آینده‌ای نزدیک بتوانیم شاهد حضور دانشجویان پاکستانی در دانشگاه‌های ایران و همچنین حضور دانشجویان و اساتید ایرانی در دانشگاه‌های کشور پاکستان باشیم.

وی با اشاره به سفر اخیر نخست‌وزیر پاکستان به ایران و شروع سفر ایشان از شهر مشهد، دو دلیل برای شروع سفر خود از مشهد عنوان نمود: اول کسب اجازه از محضر امام رضا (ع) برای این سفر و دوم اهمیت شهر مشهد در جایگاه پایتخت معنوی جهان اسلام.

گفتنی است هیئت مذکور پس از این نشست از موزه و مرکز فناوری‌های پیشرفته دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند.

ل.م ۵۴

‌‌‌‌‌‌‌