اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم ها در آموزش عالی؛

استفاده از داده‌های جمع آوری شده در «برنامه‌های پایش محیط های ساحلی و دریایی پیرامونی ایران» در توسعه دریامحور

تعداد بازدید:۶۸۷
داده‌های جمع‌آوری‌شده در «برنامه‌های پایش محیط‌های ساحلی و دریایی پیرامونی ایران» می‌تواند در برنامه‌های مدیریت جامع مناطق ساحلی(ICZM) و توسعه با محوریت دریا (MSP) مورد استفاده قرار گیرد.
استفاده از داده‌های جمع آوری شده در «برنامه‌های پایش محیط های ساحلی و دریایی پیرامونی ایران» در توسعه دریامحور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، دکتر حمید علیزاده لاهیجانی معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه دراین‌باره گفت: در برنامه پایش نواحی ساحلی دریاهای پیرامونی ایران که در مناطق بین‌کشندی و زیرکشندی (تا عمق 30- متر) خلیج‌فارس و دریای عمان و آب‌های ساحلی و دور از ساحل ( 800- متر) دریای خزر صورت می‌گیرد، پارامترهای مختلف اقیانوس‌شناختی در جریان عملیات‌های منظم میدانی، استفاده از داده‌های ماهواره‌ای و هواشناختی که برداشت می‌گردد می‌تواند در برنامه‌های مدیریت جامع مناطق ساحلی(ICZM)  و توسعه با محوریت دریا (MSP)  مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: این برنامه کلان همچنین نگاهی ویژه به رصد و مطالعه حوادث دریایی- جوی پیش‌بینی‌نشده (کشند قرمز،  اثرات سیلاب در محیط دریایی و طوفان‌های دریایی دارد که از آن جمله می‌توان به مطالعه پارامترهای مختلف هیدرولوژی و هیدروبیولوژی در مصب اروندرود، مند، خلیج گرگان و رودخانه باهو کلات در استان‌های جنوبی و شمالی کشور و پس از سیلاب‌های فرودین ماه 1398 اشاره کرد.

دکتر علیزاده تصریح کرد: در برنامه پایش دور از ساحل خلیج‌فارس و دریای عمان، در فاز اول (2 سال نخست) با توجه به عدم شناخت کافی از فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و زیستی حاکم بر این محیط و عدم اطلاع دقیق از تغییرات زمانی کوتاه‌مدت (ماهانه و چند سالانه) علائم و فاکتورهای محیطی، برنامه‌ریزی برای پایش در برخی ایستگاه‌های منتخب در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان با فرکانس زمانی 4 بار در سال انجام‌شده است. از زمان آغاز فعالیت شناور تحقیقاتی کاوشگر خلیج‌فارس تاکنون، در راستای برنامه پایش اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس و دریای عمان، پنج گشت دریایی با کدهای PGE1801، PGE1802، PGE1803، PGE1804 و PGE1901 در محدوده آب‌های خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در چهارفصل مختلف سال (دی‌ماه 1396، اردیبهشت 1397، شهریور و مهر 1397،آذر و دی 1397 و اردیبهشت 1398) برگزار گردیده است. درمجموع، طی حدود 70 روز مأموریت دریایی (850 نفر روز) تعداد 140 ایستگاه (با احتساب تکرارهای فصلی در برخی از ایستگاه‌ها) مورداندازه‌گیری و نمونه‌برداری قرارگرفته است. بیشترین تعداد ایستگاه‌ها (58) در گشت دریایی PGE1901 مورد ارزیابی، اندازه‌گیری و نمونه‌برداری قرار گرفته که ازنظر پوشش جغرافیایی از دهانه اروند در شمال غرب خلیج‌فارس تا روبروی خلیج چابهار در دریای مکران را پوشش می‌دهد. در این گشت دریایی نمونه‌برداری از آب و رسوب و شناورزی های دریایی از مناطق کم‌عمق نزدیک ساحل (عمق حدود 10 متر) تا اعماق بیش از 1000 متر در دریای عمان انجام‌شده است.

وی تدوین برنامه پایش بلندمدت در همه زمینه‌های مرتبط با محیط‌های دریایی کشور را ضروری خواند و گفت: با توجه به اهمیت محیط‌های دریایی پیرامونی کشور ازنظر منابع زیستی و غیر زیستی و مسائل راهبردی گوناگون و وجود استرس روزافزون بر این محیط‌های دریایی ارزشمند، تدوین برنامه پایش بلندمدت در همه زمینه‌های مرتبط با آن ضروری است.

همچنین در این راستا کارگاه آموزشی «پایش دریاهای ایران» به‌منظور ارائه گزارشی از تاریخچه گشت‌های دریایی در خلیج‌فارس، دریای عمان و دریای خزر و فعالیت‌های اخیر پژوهشگاه در رابطه با پایش محیط‌های دریایی ساحلی و دور از ساحل مورد در 22تیر 98 در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی برگزار می‌گردد.

ل.م54