در پژوهشی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان بررسی شد؛

تعیین نیاز آبی تالاب هامون- جازموریان با منشأ گرد و غبار

۱۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۰ کد : ۴۸۶۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۷
محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان، در راستای کاهش بروز پدیده ریزگردها در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان، طرح تحقیقاتی با عنوان "تعیین نیاز آبی تالاب هامون- جازموریان با منشأ گرد و غبار" را به انجام رساندند.
تعیین نیاز آبی تالاب هامون- جازموریان با منشأ گرد و غبار

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان، در نشستی با حضور جمعی از کارشناسان سازمان حفاظت و محیط زیست استان کرمان گزارش نهایی پروژه تعیین نیاز آبی تالاب هامون-جازموریان با منشأ گرد و غبار توسط محققاق دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان ارائه شد.

دکتر موسوی راد عضو هیئت علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان گفت: به دنبال خشک‌سالی‌های اخیر وگرم شدن زمین و تغییر اقلیم، پدیده ریزگردها در بسیاری از نقاط کشور از جمله استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان مشاهده شده است و مشکلات عدیده‌ای را برای ساکنین منطقه بوجود آورده است.

وی با اشاره به نتایج کارگروه‌های تخصصی در رابطه با احیاء تالاب هامون- جازموریان و اینکه این مهم راهکاری مناسب برای جلوگیری از بروز این پدیده است، عنوان کرد: محققان دانشگاه بنا به سفارش سازمان محیط زیست استان کرمان اقدام به انجام پروژه تحقیقاتی دراین زمینه نمودند.

در ادامه شرح خدمات انجام شده در راستای تعیین نیاز آبی تالاب توسط دکتر محمد صادق غضنفری یکی از محققان این طرح و عضو هیئت علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان تشریح شد.

در پایان نشست نیز پیرامون مباحثی چون شناسایی دوره‌های خشکسالی و پرآبی با استفاده از عکس‌های هوایی و ماهواره‌ای، روند تغییرات سطح آب و گیاهی تالاب جازموریان در گذر زمان، پهنه‌بندی منابع عمده تمرکز ذرات گرد و غبار در محدوده تالاب، هدف‌گذاری محاسبه نیاز آبی متناسب با شاخص‌های منتخب، تعیین حد بهینه مورد نیاز برای تعیین نیازهای کمی و کیفی شاخص‌ها در سناریوهای مختلف، تنظیم برنامه پایش تالاب بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

ل.م ۵۴