با تلاش پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛

پمپ‌های مقاوم به سایش تولید شد

۱۸ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۶ کد : ۴۸۵۸۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۸۷
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز کارآفرینی دانشگاه موفق به ساخت پمپ‌های مقاوم به سایش با طول عمر دو برابر نمونه‌های مشابه خارجی شدند.
پمپ‌های مقاوم به سایش تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، به منظور پمپاژ سیال دو فازی مایع - جامد از پمپ‌های خاصی به نام پمپ‌های «اسلاری» استفاده می‌شود.

طبق استاندارد ANSI ۱۲.۱-۱۲.۶ این پمپ‌ها قابلیت پمپاژ اسلاری (جامد- مایع) با فراوانی حجمی ۲ درصد تا ۵۰ درصد و چگالی نسبی ذرات یک تا ۵ و ۳ دهم را دارد.

متخصصان یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تکیه بر دانش تحلیل و طراحی این دسته از پمپ‌ها و به کاری‌گیری جنس‌های مقاوم به سایش، پمپ‌های مقاوم به سایش را تولید کردند که در سخت‌ترین شرایط کاری، عملکرد و عمر مناسبی دارند.

پمپ‌های اسلاری تولید شده مقاومت بسیار بالایی در برابر ذرات ساینده و با چگالی بالا را دارند و در طول عمرشان بازدهی خود را حفظ خواهند کرد.

این پمپ‌ها اکنون در اندازه‌های متنوع و با سیستم‌های گوناگون برای انتقال پیچیده‌ترین سیالات تولید شده است.

این محققان در این مطالعات توانستند به ساخت پمپ‌های مقاوم به سایش با طول عمر دو برابر نمونه‌های مشابه خارجی دست یابند.

از این پمپ‌ها می‌توان در کارخانجات فرآوری معادن، صنایع آهن و فولاد (پمپ آب خنک کن)، سد‌ها (حذف مواد ته نشین شونده)، نیروگاه‌های فسیلی (حذف مواد ته نشین)، صنایع کاغذ سازی، نفت و گاز (پمپ گل حفاری)، آب و فاضلاب (لایروبی مسیر‌های آب) و شیلات و صنایع دریایی استفاده کرد.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴