باهدف ایجاد بسترهای اشتغال و توسعه مهارت‌آموزی در روستاها و مناطق محروم صورت گرفت؛

امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه پیام نور و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری

۱۱ تیر ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۱ کد : ۴۸۴۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷
تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه پیام نور و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری باهدف ایجاد بسترهای اشتغال و توسعه مهارت‌آموزی در روستاها و مناطق محروم به امضا رسید.
امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه پیام نور و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه پیام نور، این تفاهم‌نامه باهدف ایجاد بسترهای اشتغال و توسعه مهارت‌آموزی در روستاها و مناطق محروم و با موضوع؛ همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت (مهارت‌آموزی) و بلندمدت (تخصصی) در حوزه‌های با ظرفیت رقابتی بالا شامل: بهره‌گیری از فرصت مطالعاتی استادان دانشگاه با رویکرد آسیب‌شناسی فعالیت انجام‌شده و توسعه فعالیت‌های روستایی در حوزه صنعتی، کشاورزی در روستاها و مناطق محروم، همسوسازی پژوهش‌های دانشگاه و هدایت پایان‌نامه‌ها به سمت پاسخگویی به مطالبات علمی و نیازمندی‌های تخصصی به‌ویژه طرح‌های توسعه‌ای برای روستاها و مناطق محروم با مشارکت معاونت و دفاتر تابعه در استان‌ها، برگزاری رویدادهای تخصصی روستایی، عشایری و مناطق محروم باهدف تقویت نقش و جایگاه روستا و همچنین توانمندسازی روستاییان، همکاری در تدوین و بازنگری برنامه‌ها و سرفصل‌های دروس تخصصی در دانشگاه منطبق با نیازهای نواحی روستایی، تدوین طرح درس و محتواهای مبتنی بر نیاز معاونت توسعه روستایی باهدف توسعه فعالیت‌های آموزشی و توانمندسازی روستایی تسهیل گران، همکاری برای برگزاری نمایشگاه‌های روستایی و عشایری باهدف ایجاد کارگاه‌های آموزشی مرتبط با توسعه روستایی، برنامه‌ریزی برای برگزاری تورها در نواحی روستایی با حضور اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان و مدیران محلی و همکاری به‌منظور جذب اعتبارات ملی و بین‌المللی برای طرح‌های تحقیقاتی و کاربردی و کارآفرینی امضا شد.

دکتر محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در مراسم امضای این تفاهم‌نامه همکاری که در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، گفت: امروز دانشگاه پیام نور به کمک روستاها آمده و تخصص و امکانات خود را در خدمت توسعه کشور قرار داده است.

وی افزود: دانشگاه پیام نور با این اقدام و گام مثبت می‌تواند نقشی بسیار مؤثر در توسعه کشور در شرایط تحریم اقتصادی ایفا کند و درواقع کمک اصلی برای گسترش مهارت‌آموزی در مناطق محروم خواهد بود.

دکترامید با تأکید بر لزوم ترویج تعامل با دانشگاه‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر اذعان داشت: اگر تمامی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه پیام نور، ظرفیت‌های موجود در روستاها و مناطق محروم را شناسایی کرده و متناسب با آن ظرفیت‌ها، مهارت‌های لازم را ارائه دهند، می‌توانند منشاء اتفاقات بسیار خوبی در کشور شده و از کنار این همکاری‌های مشترک اقدامات مؤثری در جهت پیشرفت و استفاده از سرمایه‌های عظیم موجود رقم خواهد خورد.

وی با اشاره به وضعیت روستاها و مناطق محروم کشور افزود: تمامی روستاهای کشور خوشبختانه از زیرساخت‌ها و خدمت زیربنایی و اصلی برخوردار هستند و دولت دوازدهم نقش بسیار ارزشمندی در توسعه روستاها و مناطق محروم داشته است که می‌توان با استفاده از این ظرفیت‌ها و ارائه مهارت‌های موردنیاز، زمینه‌های اشتغال و کارآفرینی را در این مناطق ایجاد کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از اختصاص یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه روستاها و مناطق محروم خبر داد و تصریح کرد: مشکلی اصلی در مهاجرت روستاییان به شهرها، عدم وجود زمینه‌های اشتغال به‌ویژه برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است، که با کمک دانشگاه‌ها می‌توانیم ضمن برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی و حمایت از تحصیل‌کردگان در روستاها و مناطق محروم، با ارائه تسهیلات لازم، رونق و توسعه را در روستاها افزایش داده و روند مهاجرت از روستا به شهر را معکوس کنیم.

وی ضعف مدیریت را مهم‌ترین عامل عدم استفاده از پتانسیل‌های موجود دانست و افزود: با ظرفیت‌های بسیار مناسبی که دانشگاه پیام نور دارد و فرصت‌هایی که دولت می‌تواند برای ایجاد اشتغال فراهم کند، می‌توانیم در کنار یکدیگر، گام بزرگی برای اعتلای کشور برداریم.

دکترامید در پایان ضمن ابراز خرسندی از همکاری مشترک با دانشگاه پیام نور آمادگی این معاونت برای حمایت و ارائه تسهیلات اشتغال به کسانی که دوره‌های آموزشی مهارت‌آموزی را طی خواهند کرد، اعلام کرد.

در ادامه این مراسم دکتر محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور، توسعه روستاها و رسیدگی به مناطق محروم کشور را یکی از مهم‌ترین رسالت‌های اجتماعی دانشگاه پیام نور دانست و گفت: اهتمام ویژه دانشگاه پیام نور بر این است که در راستای رسالت اجتماعی خود و توسعه روستاها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان تولید و مولد کشور، برنامه‌ها و دوره‌های مهارت‌آموزی متنوعی را برای مناطق مختلف ارائه کند.

وی افزود: دانشگاه پیام نور به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی کشور با گستره ملی و بین‌المللی و تنوع در رشته‌ها، تا حد بسیار زیادی در برقراری عدالت اجتماعی به‌ویژه در مناطق محروم و روستاها موفق عمل کرده است.

رئیس دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه این دانشگاه حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم و گسترش کارآفرینی و مهارت‌آموزی را به‌عنوان یکی از هدف‌های مهم خود قرار داده است، تصریح کرد: تمامی دانشگاه‌های کشور رسالت‌های آموزشی و اجتماعی مختلفی را بر دوش دارند و دانشگاه پیام نور نیز با رویکرد توسعه آموزش در سراسر کشور به‌ویژه در مناطق محروم، با ارائه خدمات مختلف آموزشی، فرهنگی و حمایت از کارآفرینان به دنبال تحقق این امر است.

دکتر زمانی با ابراز خرسندی تفاهم‌نامه مشترک همکاری بین دانشگاه پیام نور و معاونت توسعه مناطق محروم گفت: خدا را شاکریم که می‌توانیم امروز در کنار معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم، گامی مثبت برای خدمت به قشر اصلی تولیدکننده کشور در مناطق محروم و به‌ویژه عشایری برداریم و در ایجاد حرفه‌های موردنیاز هر منطقه نقشی مؤثر داشته باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد با برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و ایجاد رشته‌های رسمی در هر منطقه، زمینه‌های توسعه روستاها فراهم شود.

دکتر زمانی تصریح کرد: تلاش همه ما کمک به قشر محروم کشور است تا با تعریف برنامه‌های مشخص بسترهای رشد آن‌ها را فراهم کنیم.

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴