با حضور نماینده وزارت علوم و‌رئیس کمیسیون دائمی آن دانشگاه؛

آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه یزد برگزار شد

۰۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۷:۴۵ کد : ۴۸۳۹۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۳۶
آیین تکریم دکتر محمد صالح اولیا رئیس پیشین دانشگاه یزد و معارفه دکتر قاسم بریدلقمانی سرپرست دانشگاه با حضور نماینده وزارت علوم و‌رئیس کمیسیون دائمی آن دانشگاه، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه یزد، استاندار یزد، روسای ادوار دانشگاه یزد، مسئولان، اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه، امروز (یکشنبه) در تالار دکتر جلیل شاهی دانشگاه یزد برگزار شد.
آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه یزد برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در این مراسم با ابلاغ تشکر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دکتر اولیا و آرزوی موفقیت برای دکتر بریدلقمانی در سمت جدید گفت: دکتر اولیا در زمان خدمت در تداوم برنامه جامع دانشگاه، پروژه‌های عمرانی مخصوصاً مدیریت سبز و همچنین ارتقای شاخص‌های دانشگاه یزد تلاش کرده و موفق بودند. 
وی افزود: شاخص نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه 31بود و هدف‌گذاری تا سال 1399 نزدیک شدن به شاخص 22 بود؛ خوشبختانه دانشگاه یزد در سال 1398 به این عدد نزدیک شد و قطعاً با فعالیت بیشتر، این برنامه تداوم خواهد داشت. 
به گفته رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، برنامه دیگری که در زمان ریاست دکتر اولیا اتفاق افتاد، ارتقای جایگاه علمی دانشگاه یزد در بین دانشگاه‌های کشور بود.
وی با تأکید بر اینکه روسای ادوار دانشگاه یزد برای پیشرفت این دانشگاه زحمت کشیده‌اند تصریح کرد: راهبری دانشگاه یزد در آموزش عالی استان کاملاً مشهود است. فعالیت بین‌المللی دانشگاه یزد به لحاظ موقعیت مکانی و تاریخی استان می‌تواند بسیار مؤثر باشد و بدون شک دکتر لقمانی نیز در همین مسیر گام بر خواهند داشت.

 

مدیریت مبتنی بر عملکرد به‌عنوان مقدمه‌ای برای بهبود فعالیت‌هاست
دکتر محمد صالح اولیا معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو و رئیس پیشین دانشگاه یزد نیز با تأکید بر اینکه وزارت علوم همیشه همراه و یاور دانشگاه یزد بوده است گفت: سیاست‌های راهبردی دانشگاه یزد باید مورد بررسی قرار گرفته و اگر ضعفی دارد بازنگری شود و هرکجا که سیاست درست است باقوت ادامه یابد.

وی به فعالیت‌های صورت گرفته در دوران تصدی ریاست دانشگاه اشاره کرد و افزود: تعامل با جامعه و اثربخشی در سطوح مختلف جامعه در قالب مکانیزم‌های مختلف، تشکیل شورای فناوری استان، شورای هماهنگی آموزش عالی، همچنین تشکیل کانون‌های تفکر به‌عنوان پل ارتباطی دانشگاه با صنعت و جامعه از اتفاقات خوب در دانشگاه یزد بود. در حوزه فناوری نیز می‌توان به ایجاد پردیس پژوهش و فناوری و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد.
دکتر اولیاء با تأکید بر پنج برابر شدن بودجه پژوهشی خاطرنشان کرد: خروجی فعالیت‌های پژوهشی می‌تواند به ارتقای شاخص‌های دانشگاه کمک کند. علاوه بر این تلاش کردیم تا با برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌های مختلف به این مهم کمک کنیم به‌گونه‌ای که به‌طور متوسط روزانه 7.1 رویداد در دانشگاه داشتیم. درزمینهٔ روابط بین‌الملل در پذیرش دانشجویان خارجی تحرک داشتیم و البته نیازمند فعالیت بیشتر هستیم.
ریاست پیشین دانشگاه یزد افزود: جذب هیئت‌علمی جوان به‌مثابه یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در دستور کار بود به‌گونه‌ای که در 5 سال اخیر 140عضو هیئت‌علمی جدید و جوان به کار گرفته شدند. در جذب دانشجویان استعدادهای درخشان نیز فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است. در این زمینه همچنین حساسیت زیادی در خصوص تخلفات و سوءاستفاده‌های علمی وجود داشته است و تلاش شده در موارد محدودی که مشاهده کردیم ضمن حفظ حرمت‌ها و بدون جنجال‌آفرینی، موضوع پیگیری شود.
وی بازنگری طرح جامع عمرانی، ایجاد پارک صنعتی و باغ کتاب را ازجمله فعالیت‌های عمرانی دانشگاه برشمرد و گفت: مدیریت مبتنی بر عملکرد به‌عنوان مقدمه‌ای برای بهبود فعالیت‌هاست و امیدواریم در همه بخش‌های دانشگاه به کار گرفته شود.

 

همه باید برای ارتقای شاخص‌های دانشگاه یزد تلاش کنند
دکتر قاسم برید لقمانی سرپرست دانشگاه یزد نیز در این مراسم گفت: نهال نوپای دانشگاه که بهمن‌ماه سال 1367 در یزد غرس شد، امروز پس از 30 سال تبدیل به درخت تنومندی شده که زیر سایه آن تعداد زیادی از جوانان کسب دانش کرده و در حال خدمت به کشور هستند. این مهم حاصل زحمات همه مسئولان سابق استان و روسای ادوار دانشگاه، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، کارکنان، دانشجویان، دانش‌آموختگان، بازنشستگان و همه افرادی است که دغدغه پیشرفت دانشگاه دارند. اگر خوش‌فکری و همت مسئولان استان طی 30 سال گذشته نبود این اتفاق رخ نمی‌داد.
دکتر قاسم برید لقمانی رسالت دانشگاه‌های نسل چهارم را خدمت به منطقه و حل معضلات جامعه عنوان کرد و گفت: برای داشتن شهری آباد باید دانشگاهی پیشرفته داشته باشیم. پرآوازه شدن نام دانشگاه یزد منجر به پرآوازه شدن شهر یزد به‌عنوان میراث جهانی خواهد شد. از مسئولان استان، امام‌جمعه محترم و بیت معزز شهید محراب آیت‌الله صدوقی درخواست دارم همچون همیشه یار و همراه دانشگاه و دانشگاهیان باشند تا بتوانیم باهم درراه ارتقای دانشگاه گام برداریم.
دکتر بریدلقمانی به فعالیت‌های صورت گرفته طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم در آینده خدمات بهتری ارائه کنیم.
وی برنامه‌های پیشنهادی برای آینده را در قالب معاونت‌های آموزشی، دانشجویی و اداری مالی برشمرد. توجه به دوره‌های مهارت‌آموزی، جذب بیشتر دانشجویان خارجی، اهتمام به حل مشکلات جامعه در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویی، تلاش برای ارتقای کیفیت مقالات پژوهشی، تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، توجه به امکانات رفاهی کارکنان و اعضای هیئت‌علمی، تکمیل مدل بودجه‌بندی قسمت‌های مختلف، اهتمام برای پر کردن اوقات فراغت با دوره‌های مهارتی، ورزشی و تفریحی و همچنین تولید محتوای فرهنگی برای فضای مجازی، تدوین منشور اخلاقی دانشجویان و اهتمام جدی برای پیشگیری از تخلف در آثار علمی ازجمله برنامه‌هایی بود که دکتر لقمانی عنوان کرد.
سرپرست دانشگاه یزد با اشاره به اینکه دانشگاه نقاط قوت خوبی دارد اظهار امیدواری کرد همه برای ارتقای شاخص‌های دانشگاه یزد تلاش کنند.

 

شاخصه مدیریتی دکتر اولیاء آرامش حاکم بر فضای دانشگاه بود 
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه یزد در این آیین، با اشاره به تلاش دکتر اولیا در راه خدمت به کشور گفت: شاخصه مدیریتی دکتر اولیا، آرامش حاکم بر فضای دانشگاه بود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی حرزاده افزود: قبول مسئولیت یک نوع جهاد است جهادی که باید در آن با سختی ها جنگید. امام خمینی (ره) نیز تاکید کرده‌اند که صلاح و فساد یک مملکت به دست دانشگاهیان آن است. اگر دانشگاه مستقل و سالم باشد، جامعه سالمی نیز خواهیم داشت. حضرت امام مهم‌ترین ویژگی دانشگاه را عدم وابستگی می‌دانستند و  معتقد بودند در دانشگاه، علم در عالی‌ترین مراتب آن باشد و اخلاق در آن موج بزند، با حوزه وحدت داشته باشد و به جامعه خدمت کند.

 

تفکر و دین باوری دو بال برای رسیدن به توسعه حقیقی است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه امروزه در دوره حساسی قرار داریم گفت: دشمنان نمی‌توانند این تحولی که به وسیله ایران در دنیا ایجاد شده را بپذیرند. شکل حرکتی دنیا، حالت استکباری و استعماری و زورگویی قدرتمندان است. اما ایران به عنوان یک کشور مستقل و کشوری که بندگی غیر خدا را نمی‌پذیرد در مقابل این زورگویی ایستاده و به همین دلیل استکبار با آن مبارزه می‌کند؛ تحریم‌ها یکی از نمونه‌های این مبارزه است.
آیت الله ناصری افزود: در شرایط فعلی تحریم باید به فکر پیشرفت علمی در زمینه تحقیقات و نوآوری باشیم. دشمن نباید با تحریم ما را بترساند؛ در طول سال‌ها ما باید به نقطه‌ای می‌رسیدیم که بتوانیم دیگران را تحریم کنیم. سال‌هاست دانشگاه، صنایع و مدیران ما در تمام سطوح در این زمینه تلاش می‌کنند اما شاید باید به بلوغ بیشتری برسیم. باید با مدیریت قوی دوشادوش حرکت دنیای امروز پیش برویم تا بتوانیم در مقابل هجمه‌های دشمن مقاومت کنیم. در این راه به مدیران جهادی احتیاج داریم.
امام جمعه یزد توجه بیشتر به دانش افزایی، تولید علم و فناوری و توجه به علوم پایه را خواستار شد و گفت: در سیستم آموزشی ما، به دانش‌آموز یاد داده‌اند که بخوان، حفظ کن و نمره بگیر در صورتی که در این نوع آموزش، فکر و اندیشه و نوع‌آوری نیست. باید به دانش‌آموز و دانشجو بیاموزیم که بخواند و فکر کند و نظر بدهد، تا بتواند تحول ایجاد کند. جامعه دانشگاهی باید تلاش کند تا به جوانان قدرت تفکر و تعقل بدهد دو نیروی بزرگی که خداوند نیز در قرآن بارها بر آن تاکید کرده است. 
آیت الله ناصری با انتقاد از عدم به کارگیری استعدادهای جوان گفت: این باور غلطی است که تصور می کنیم فلان تکنولوژی فقط در اختیار یک کشور خاص است ما در کشور استعدادهایی داریم که می توانیم این تکنولوژی‌ها را تولید کنیم. باید جوانان را باور کنیم علاوه بر این علم را با دین عجین کنیم در این صورت است که می‌توانیم دنیا را تحت تأثیر قرار دهیم.

 

دانشگاه یزد می‌تواند در فرآیند توسعه استان نقش مهمی داشته باشد 
استاندار یزد نیز در این مراسم اظهار داشت: دکتر اولیا عملکرد بسیار خوبی در دانشگاه یزد داشتند و فراتر از مسئولیت دانشگاه، در این سال‌ها همکاری خوبی نیز با مسئولان استان داشتند. به واسطه این همکاری قدم‌های روشنی نیز در مسیر توسعه استان برداشته شد.
دکتر محمدعلی طالبی ادامه داد: دانشگاه یزد خاستگاه و قدمت خوبی دارد. در استان نیز اعتماد خوبی نسبت به دانشگاه یزد وجود دارد به گونه‌ای که می‌تواند در فرآیند توسعه و مشارکت در برنامه‌ریزی استان نقش موثری داشته باشد.
استاندار یزد با تاکید بر اینکه دکتر اولیا نسبت به مسائل دانشگاه و استان بسیار دغدغه‌مند بود گفت: شاید لازم باشد این دغدغه به یک مرام و منش در دانشگاه یزد تبدیل شود تا مجموعه دانشگاه در خدمت پیشرفت دانشگاه یزد باشد.
دکتر طالبی افزود: باید تلاش کنیم تا دانشگاه یزد را به جایگاهی که در خور نام استان هست برسانیم. ما در کنار شما هستیم تا با تعامل و همگرایی در راه رسالت مشترک‌مان که پیشرفت استان است گام برداریم.
در پایان این مراسم ضمن تقدیر از خدمات ارزشمند دکتر محمد صالح اولیاء، حکم سرپرستی دانشگاه یزد به دکتر برید لقمانی اعطا شد
ل.م54/ع.ع۵۷