با هدف اعمال مدیریت سبز در دانشگاه‌ها؛

پنج رشته قنات در دانشگاه تبریز احیا شد

۰۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۲ کد : ۴۸۳۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۱۵
با هدف اعمال مدیریت سبز در دانشگاه‌ها، احیای پنج رشته قنات به طول ۲۰ کیلومتر با دبی ۳۵ لیتر بر ثانیه به منظور استفاده موثر از آب قنوات و تصفیه جهت استفاده از آن در پایان فصول آبیاری در دانشگاه تبریز احیا شد.
پنج رشته قنات در دانشگاه تبریز احیا شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این راستا با استفاده از ابزارهای نوین اندازه‌گیری صورت گرفته، امکان برنامه‌ریزی صحیح برای حفظ و نگهداری، لایروبی، تعیین و بررسی مسیر، کنترل دبی آب و اجرای طرح جامع این قنات‌ها فراهم‌شده است.

 این قنات‌ها در دهه‌های گذشته برای آبیاری برخی باغات و زمین‌های کشاورزی دانشگاه تبریز و همچنین آبیاری برخی از مناطق شهر تبریز استفاده می‌شده است.

بخشی از آب این قنات‌ها در یک مخزن 2000 مترمکعبی ذخیره‌شده و جهت آبیاری فضای سبز دانشگاه استفاده می‌شود.

به‌منظور استفاده بهینه از مقادیر اضافی آب قنات‌ها ( 500 هزار مترمکعب) در پایان فصل آبیاری (بیش از نصف سال) دانشگاه تبریز در نظر دارد با اجرای سامانه تصفیه، آب قنات‌ها را پس از ذخیره جهت مصارف بهداشتی مورد مصرف قرار دهد.

 در این راستا برای تصفیه آب قنات آزمایش‌های متعددی صورت گرفته ، که بیانگر وجود کمی کلیفرم و نیز مقدار TDS در حدود 2500 می‌باشد.

آب قنات‌های دانشگاه تبریز در صورت عدم استفاده صحیح و بهینه در داخل محوطه دانشگاه؛ به‌ناچار به‌عنوان فاضلاب به شبکه فاضلاب شهری پیوسته و بدون هیچ استفاده مفیدی در سطح شهر، به مراکز تصفیه فاضلاب شهری منتقل گشته و حتی بار مالی بر دوش شهر قرار می‌دهد. درحالی‌که در صورت استفاده از آب این قنات‌ها برای مصارف دانشگاهی، حتی از هزینه مصرف آب دانشگاه به شرکت‌های آبفا نیز کاسته می‌شود.

برای استفاده از آب قنات در مصارف حساسی چون آب استخر، نظر کارشناسان مثبت بوده وازاین رو، پس از نمونه‌برداری و آزمایش ، مقدر شد که از آب قنات برای مصرف استخر دانشگاه و دوش‌ها استفاده شود.

درنتیجه اجرای این پروژه حدود 1000000 مترمکعب در سال در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و همچنین با توجه به تعبیه مخزن در بالادست و حذف پمپ‌های تأمین فشار، مصرف برق دانشگاه نیز کاهش‌یافته است.

ر.ب45/