به همت محققان دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفت؛

طراحی سامانه پلاک‌خوان جهت ثبت تردد و تخلف‌های رانندگی با دقت بالای ۹۹درصد

۰۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۹ کد : ۴۸۳۷۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۹
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با طراحی سامانه‌ پلاک خوان هوشمند شریف امکانی را فراهم آورده‌اند تا با مدیریت و نظارت هوشمند حمل‌ونقل، ثبت تردد و تخلف‌های رانندگی به‌آسانی میسر شود.
طراحی سامانه پلاک‌خوان جهت ثبت تردد و تخلف‌های رانندگی با دقت بالای ۹۹درصد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر ایمان غلامپور دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیئت‌علمی پژوهشکده الکترونیک درخصوص گروه کانکت شریف گفت: گروه پژوهشی/مهندسی راهکارهای هوشمند شریف، متشکل از استادان، فارغ‌التحصیلان، مهندسان و دانشجویان برتر است که در طول مدت فعالیت خود کوشیده است در نزدیک کردن فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه به نیاز‌های صنعت گام بردارد.

مدیر گروه کانکت شریف گفت: بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای روز دنیا درزمینهٔ علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، سامانه‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، سامانه‌های نهفته هوشمند، و داده‌کاوی و تحلیل داده‌ها، و سامانه‌های هوشمند ترافیک و حمل‌ونقل در جهت رفع نیازهای صنعت و جامعه، توصیفی مجمل از رسالت این گروه است.

همچنین گروه کانکت شریف با بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور همکاری‌های فنی، پژوهشی و مشاوره‌ای داشته‌ و در کنار آن محصولات و راهکارهایی را به‌صورت مستقل توسعه داده‌ است.

وی در ادامه افزود: گروه کانکت شریف در سال 1392 با ورود به حوزه راهکارهای هوشمند ترافیک نخستین محصول خود را تحت عنوان سامانه‌های پلاک‌خوان هوشمند شریف معرفی کرد و تاکنون نسخه‌های متنوعی از این سامانه‌ها در اشکال مختلف در راستای پیشرفت‌های علوم و فناوری‌های مرتبط توسط این گروه ارائه‌شده‌ است.

دکتر غلامپور گفت: سامانه‌های پلاک‌خوان کانکت در دانشگاه صنعتی شریف طراحی و تولید شده ‌است و این سامانه در سه دوره از مسابقات کشوری بینایی ماشین و رباتیک در دانشگاه‌های صنعتی شریف و امیرکبیر به‌عنوان سامانه برتر برگزیده شده ‌است و در سال2016، در مقاله‌ای، به‌عنوان یک سامانه پلاک‌خوان موفق، در "ژورنال IEEE ITS" که از معتبرترین مجلات درزمینهٔ سامانه‌های هوشمند حمل‌ونقل است پذیرفته شده ‌است.

 هدف از ساخت این پلاک‌خوان‌ها، عرضه سامانه‌هایی با تمام ویژگی‌های مورد نیاز کنترل هوشمند تردد و تخلف در سطح شهر و جاده‌ها، با بهترین دقت، بالاترین کیفیت و حداقل قیمت تمام‌شده بوده‌ و این سامانه‌ها تاکنون موفق به اخذ تأییدیه‌ها و مجوزهای مختلف از ارگان‌ها و سازمان‌های متعدد مربوط در سطح کشور شده ‌است.

مدیر گروه کانکت شریف درخصوص انواع سامانه‌های پلاک‌خوان هوشمند گفت: این سامانه‌ها در اشکال و قالب‌های مختلفی ازجمله سامانه ثبت تردد و تخلف شهری و جاده‌ای با دقت بالای 99 درصد، و طبقه‌بندی نوع خودرو درکلاس‌های مختلف ازجمله سبک و سنگین با دقت بالای 95درصد در شبانه‌روز، سامانه مدیریت پارکینگ به دو صورت نصب در ورودی/خروجی یا نصب در جایگاه، و سامانه پلاک‌خوان درون خودرویی و حتی نرم‌افزار موبایل تولید شده است.

وی افزود: سامانه‌های مذکور علاوه بر مقاوم بودن در برابر شرایط محیطی، توانایی تشخیص پلاک پوشیده و مخدوش، و قابلیت تشخیص چند پلاک در تصویر را دارد و در مقایسه با نمونه‌های خارجی نصب‌شده در کشور از دقت و کیفیت بالاتری برخوردار است.

دکتر غلامپور در خصوص عرضه این محصولات به بازار گفت: سامانه‌های پلاک‌خوان هوشمند شریف با ویژگی‌های ذکر شده ازجمله دقت بالای 99درصد در سطح جهانی کم‌نظیر هستند و امکان ارائه در بازارهای خارجی در صورت حمایت مناسب را نیز دارند.

س.س51/ل.م54


( ۱ )