اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها در آموزش عالی؛

ابداع روشی نوین و کم‌هزینه به منظور مهار ریزگردها توسط محققان دانشگاه جهرم

۰۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۱ کد : ۴۸۳۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۵
محققان دانشگاه جهرم، با تکیه بر توانمندی‌های علمی خود موفق به ابداع روشی نوین و کم‌هزینه، به منظور مهار ریزگردها شده‌اند که این ابداع توانسته در کم کردن هزینه دولت برای حل معضل بزرگ کشور نقش اثرگذاری داشته باشد.
ابداع روشی نوین و کم‌هزینه به منظور مهار ریزگردها توسط محققان دانشگاه جهرم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه جهرم، دکتر کامبیز مینایی سرپرست دانشگاه جهرم در ارتباط با تجاری‌سازی ایده‌ها گفت: درون‌زا شدن اقتصاد مستلزم سوق دادن تحقیقات دانشگاه به سمت بازار با مکانیزم تجاری‌سازی یا همان تکمیل زنجیره ارزش فناوری‌های نوظهور در چارچوب شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان است.

دکتر مینایی افزود: علم و پژوهش اولین توصیه رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب می‌باشد، به‌طوری‌که رهبری فرزانه انقلاب در این بیانیه می‌فرمایند: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ عزّت و قدرت یک کشور است و روی دیگر آن، توانایی است.

وی در ادامه راه‌حل تمام مشکلات را اقتصاد مقاومتی برمی‌شمارند، اقتصادی که درون‌زا، مولّد، دانش‌بنیان، مردمی و تصدّی گری نکردن دولت در آن باشد.

در همین راستا و بر اساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبری فرزانه انقلاب ابلاغ‌شده، دانشگاه جهرم تمام سعی خود را داشته تا با مدنظر قرار دادن این سیاست‌ها ابتدا با تشکیل کمیته اقتصاد مقاومتی برای تبیین و فرهنگ‌سازی موضوع اقتصاد مقاومتی و اتخاذ تصمیمات حمایتی تشویقی از پایان‌نامه‌های تحقیقاتی کاربردی، برگزاری همایش‌ها و سمینارهایی با موضوع اقتصاد مقاومتی، برگزاری کارگاه تجاری‌سازی ایده‌ها، ایجاد و توسعه واحدهای فناورِ مرکز رشد دانشگاه جهرم و تجاری شدن ایده‌ها و برگزاری دوره‌های کارآفرینی و ارتباط هر بیشتر دانشگاه با حوزه صنعت گام‌های مؤثری بردارد.

دکتر مینایی در ادامه به مدیریت اجرایی درونی دانشگاه اشاره و گفت: به‌منظور مدیریت اجرایی درونی نیز دانشگاه جهرم تلاش مضاعفی دارد تا با اصلاح الگوی مصرف و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، استفاده بهینه از منابع، خرید کالا و اقلام موردنیاز دانشگاه از بین کالاهای داخلی برای حمایت از کالای ایرانی و رونق بخشیدن به تولید ملی نقش بسزای خود را در مقابله با تحریم‌ها ایفا کند.

 تأسیس کلبه کارآفرینی به‌عنوان شتاب‌دهنده استارتاپ، برگزاری کارگاه از ایده تا درآمد، برگزاری کارگاه تجاری‌سازی ایده‌ها، برگزاری سمینار روش‌های کارآفرینی، ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه برای ایده‌های نوآوری دانشجویان، صرفه‌جویی در اقلام مصرفی مانند کاغذ، حذف کاغذ از مکاتبات و استفاده کامل از سامانه اتوماسیون، خرید کالای ایرانی، ایجاد روحیه نشاط و امید به آینده در بین دانشجویان از جمله اقدامات انجام‌شده در دانشگاه جهرم در حوزه اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها می‌باشد.

از دیگر اقدامات صورت گرفته در دانشگاه جهرم در راستای اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها می‌توان به  استفاده از ظرفیت خیرین در برخی نیازهای دانشگاه ازجمله ساخت مسجد دانشگاه، ایجاد و توسعه واحدهای فناورِ مرکز رشد دانشگاه جهرم و تجاری شدن ایده‌ها (از ایده تا پدیده)،  ارتباط مستمر اعضای هیئت‌علمی دانشگاه با صنعت و بالعکس به‌منظور رونق تولید، بهره‌وری و نوآوری، راه‌اندازی مرکز آپا به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی توسعه و امنیت فضای مجازی و کشف آسیب‌پذیری برنامه‌های کاربردی تحت وب مراکز مهم کشور (۱۲ سازمان و نهاد دولتی) اشاره کرد.

ل.س42/ل.م54


( ۱ )