باحضور قائم مقام وزیر علوم؛

نشست روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

۰۷ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۵ کد : ۴۸۳۵۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۰۲۲
بیست و سومین نشست روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با حضور دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی و دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
نشست روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران و رئیس دبیرخانه نشست، با اشاره به ظرفیت‌های تک‌تک دانشگاه‌های کشور به اهمیت همکاری دانشگاه‌ها و هم‌افزایی آنان در حل مشکلات کشور اشاره کرد و این اجلاس را نقطه عطفی برای ایجاد این همکاری دانست.
در ادامه دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد  ضمن ابراز خرسندی از میزبانی این نشست اظهار داشت: دانشگاه فردوسی مشهد توانسته است علی‌رغم محدودیت‌ها و سختی‌ها مسیر پیشرفت و ارتقای خود را بپیماید. 
وی با اشاره به شعار دانشگاه که منسوب به حکیم ابوالقاسم فردوسی است، خرد، دانش و راستی را سرلوحه رسالت و فعالیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد دانست.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در‌خصوص توانمندی‌های دانشمندان و دانشگاهیان ایرانی در رسیدن به دستاوردهای فناوری و علمی سخنرانی نمود و خودکفایی در بخش نظامی را حاصل این پیشرفت‌ها در سال‌های پس از انقلاب اسلامی توصیف کرد. 
وی تحریم‌ها را نه تنها عامل بازدارنده، بلکه عاملی برای پیشرفت در مسیر فناوری‌های نوین در ایران عنوان کرد. 
دکتر عاملی در ادامه سخنان خود گفت: دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یکی از سه دانشگاه قدیمی کشور به طور قطع مرجع و منبعی برای توسعه کشور بوده و در آن نقش به‌سزایی دارند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در ادامه این اجلاس در‌خصوص مسائل فرهنگی دانشگاه‌ها و نقش گروه‌های معارف اسلامی سخنرانی کرد.
 به گفته وی، گروه‌های معارف اسلامی ماموریت و مسئولیت خطیری در فرهنگ‌سازی و پاسخ به شبهات نسل امروز که در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند دارند.
در ادامه این نشست دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به تشریح نظام یکپارچه پژوهش و فناوری در کشور پرداخت و آن را ضروری و اثربخش توصیف کرد. 
وی اهمیت اجرای این طرح را دوری از موازی‌کاری و همچنین اجرای پژوهش‌های ضرورت‌محور و منطبق با نیازهای واقعی صنعت و جامعه عنوان کرد.
در پایان این نشست روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور به طرح مسائل و مشکلات دانشگاه‌ها و ارائه راه‌کارهایی برای حل این مسائل پرداختند.
این اجلاس با سخنان و جمع‌بندی دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به پایان رسید.
ل.م۵۴/ع.ع۵۷ 


( ۸ )