معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در نشست با نخبگان دانشگاهی استان سیستان و بلوچستان تأکید کرد:

لازمه مدیریت اقتضایی؛ هم‌افزایی نخبگان با فعالان اقتصادی و سیاست‌گذاران

۰۴ تیر ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۱ کد : ۴۸۳۰۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۳۰
نشست هم‌اندیشی دکتر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با استادان و نخبگان دانشگاهی و فعالان فرهنگی، اقتصادی و سیاسی استان در تالار امام رضا (ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.
لازمه مدیریت اقتضایی؛ هم‌افزایی نخبگان با فعالان اقتصادی و سیاست‌گذاران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سیستان و بلوچستان، دکتر نهاوندیان در این نشست ضمن ابراز خرسندی برای حضور در بین نخبگان دانشگاهی با اشاره به اینکه مشکلات ساختاری به‌طور تاریخی در کشور وجود داشته، اظهار داشت: در شیوه‌های حکمرانی، ساختارهای اداری، آموزشی و اقتصادی با مشکلات ریشه‌ای و تاریخی مواجه بودیم که با همه آن‌ها برخورد ریشه‌ای صورت نگرفته است و ضرورت دارد در روند اصلاح این ساختارها شتاب ایجاد کنیم.

وی افزود: لازمه مدیریت اقتضایی، هم‌افزایی نخبگان با فعالان اقتصادی و سیاست‌گذاران و به تعبیر دیگر شکل‌گیری مثلث دانشگاه، بنگاه و درگاه است تا اینکه دانشوران اقتصادی با فعالان و سیاست‌گذاران اقتصادی به همفکری پرداخته و به خط‌مشی واحدی دست یابند.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: تلاش دولت بر این است که با اجرای این رویکردهای منصفانه و رقابتی، عارضه ناگوار فساد که در برخی از گوشه‌ها به چشم می‌خورد از چهره اقتصاد و کشور زدوده شود.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، تقویت سرمایه اجتماعی را مورد تأکید قرار داد و گفت: در مقابل تلاش بدخواهان بایستی به مسئولیت‌های اجتماعی خود به‌درستی عمل کنیم و انسجام و صلح‌طلبی خود را به جهانیان نشان دهیم.

به گفته وی، امروز باید پیامی که از اقتصاد، سیاست و فرهنگ کشورمان منتشر می‌شود، پیام اتحاد تدبیر و یکپارچگی است. ملت ایران درعین‌حال که با هیچ‌کس سر جنگ ندارد اما باعزت و عظمت در مقابل هر تهاجمی می‌ایستد و همه باید آگاه باشیم که اگر پیام تفرقه و اختلاف از داخل کشور به بیرون منتشر شود، ‌بدخواهان به طمع می‌افتند و برعکس با انتشار پیام اتحاد، یکپارچگی و تدبیر آنان ناامید خواهند شد.

دکتر رضائی رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز با ارائه گزارشی از وضعیت تحصیلی و آموزشی در استان اظهار داشت: تقریباً در تمام شهرهای استان سیستان و بلوچستان مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی ایجادشده و خوشبختانه ازنقطه‌نظر توزیع مراکز آموزشی عالی مشکلی خاصی وجود نداشته و امروزه حدود یک‌صد هزار دانشجو در 70مؤسسه آموزش عالی استان مشغول به تحصیل می‌باشند.

وى افزود: دانشگاه سیستان و بلوچستان در حال حاضر 12هزار دانشجو در مقاطع مختلف دارد که از این تعداد حدود 7هزار در مقطع کارشناسی، حدود 3هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 540 نفر در مقطع دکتری در 291 رشته و گرایش در قالب 60 گروه آموزشی مشغول به تحصیل می باشند.

دکتر رضائی در بخش دیگری از سخنانش در مورد رشته‌های اقتصاد و مدیریتی که در این دانشگاه ایجادشده بیان داشت: تقریباً اکثر رشته‌های مهم شامل اقتصاد کشاورزی، مدیریت دولتی، مدیریت مالی، کارآفرینی، حسابداری و علوم اقتصادی در دانشگاه سیستان و بلوچستان با رویکرد جامعه‌محوری و فناوری در حال فعالیت می‌باشند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اقدامات مؤثر در مسیر جامعه‌محور شدن دانشگاه تأسیس مجتمع نوآوری و فناوری است که در آن مرکز کارآفرینی و مرکز رشد در حال فعالیت بوده و قرار است که مجتمع نوآوری و اجتماعی و مدرسه مهارت نیز به‌زودی ایجاد شود.

دکتر رضائی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های استان ازنظر تولید مقاله و طرح‌های پژوهشی و آموزشی کارنامه قابل قبولی دارند و در رتبه دانشگاه‌های خوب کشور هستند؛ ولی ازنظر داشتن پل ارتباطی با صنعت نیازمند برنامه‌ریزی بیشتری است که آن‌هم با همکاری استانداری در مسیر خوبی قرارگرفته است.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار امیدواری کرد: با سوق دادن پایان‌نامه‌های استادان در مسیر برطرف نمودن مشکلات استان شاهد شکوفایی بیشتر در استان باشیم.

وی همچنین خواستار توجه بیشتر نسبت به برطرف شدن پاره‌ای از مشکلات و دغدغه‌های اعضای هیئت‌علمی استان به‌عنوان قشر فرهیخته و تحصیل‌کرده شد.

همچنین در ابتدای این جلسه حدود 15 نفر از استادان، نخبگان و نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را در حوزه‌های مختلف بیان کردند.

ل.س42/ل.م54


( ۱ )