در پژوهشی در دانشگاه محقق اردبیلی بررسی شد؛

نقش ذرات کوانتومی کربن در مسیر حسگرهای دارویی و بیولوژیکی

۰۲ تیر ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۷ کد : ۴۸۲۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۱۰۶
در تازه‌ترین پژوهش انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی، نقش ذرات کوانتومی کربن در مسیر حسگرهای دارویی و بیولوژیکی مورد بررسی قرار گرفت.
نقش ذرات کوانتومی کربن در مسیر حسگرهای دارویی و بیولوژیکی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، ذرات کوانتومی کربن دسته‌ای از نقاط کوانتومی (نانوساختارهای صفربعدی) هستند که این نانومواد، خواص ویژه‌ای از جمله سطوح انرژی کوانتیده، خواص اپتیکی و الکتریکی قابل توجه دارند.

روش‌های سنتز متعددی برای ساخت ذرات کوانتومی کربن وجود دارد و این ساختارها را می‌توان از پیش ماده‌های متعددی نظیر سیتریک اسید و گلوکز یا ساختارهای بزرگ‌تر کربنی مثل گرافیت و دوده تهیه کرد اخیرا، ذرات کوانتومی کربن مانند نانوذرات کربن، نانودات‌های کربن و گرافن کاربردهای متعددی در زمینه‌های متفاوت نشان داده‌اند.

یکی از کاربردهای جالب و ارزشمند در الکتروآنالیز ترکیبات مختلف بیولوژیکی، زیست‌محیطی و دارویی است که باعث ظهور سنسورهای بسیار حساسی برای این ترکیبات شده است و الکتروآنالیز، یک روش آسان و مقرون به صرفه است که قابلیت‌های اندازه‌گیری کمی و کیفی طیف گسترده‌ای از مواد را دارد.

نتایج حاصل از این تحقق که توسط دکتر ماندانا امیری عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی در زمینه کاربردهای نانوذرات کوانتومی کربنی در حسگرهای دارویی و آنالیزهای شیمیایی صورت گرفته، در مجله Chemical Society Reviews با ضریب تاثیر۴۰.۴۴ انتشار یافت.

وی در سال ۲۰۱۱ در کنفرانس آسیایی علوم و فناوری نانو که در کشور ژاپن برگزار شد برای تحقیقی در مورد ساخت حسگری برای رزورسینول با استفاده از نانوذرات کربن، جایزه محقق جوان کنفرانس را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۵ به پاس تحقیقات‌ خود در زمینه اصلاح نانوذرات کربن و استفاده از آنها در ساخت حسگرهای الکتروشیمیایی جایزه "راجر تیلور"  را از گروه کربن بریتانیا که زیر شاخه‌ای از RSC  و IOP می‌باشد به خود اختصاص داد.

 س.س51/ل.م54


( ۵ )