با حضور نماینده وزارت علوم و‌رئیس کمیسیون دائمی آن دانشگاه؛

آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه مازندران برگزار شد

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۹:۲۳ کد : ۴۸۲۰۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۰۵۴
آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه مازندران با حضور دکتر حسین امید نماینده وزارت علوم و‌رئیس کمیسیون دائمی آن دانشگاه، روسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان، نمایندگان مردم شریف مازندران در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی و جمع کثیری از دانشگاهیان در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران برگزار شد.
آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه مازندران برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه مازندران، دکتر امید در این آیین اظهار داشت: من وظیفه‌دارم هم از طرف خودم به‌عنوان رئیس کمیسیون دائمی دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم در استان مازندران و نماینده دکتر غلامی وزیر علوم، از زحمات دکتر میرنیا و دکتر طالبی رستمی تشکر کنم.
وی با اشاره به مشکلات مالی و تحریم‌های ظالمانه‌ای که کشور با آن مواجه است، خطاب به سرپرست جدید دانشگاه مازندران گفت: من مطمئن هستم با تجربیات و عزت‌نفس و تواضعی که دارید، حتماً از تجربیات گذشتگان بهره خواهید گرفت.
دکتر امید در بخش دیگری از سخنانش، تصریح کرد: دانشگاه مازندران تنها دانشگاه مادر و جامعی است که در مرکز استان وجود ندارد و این مهم، یکی از دلایلی است که توجه استان به این دانشگاه کافی نیست.
 رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، خاطرنشان کرد: الحمدالله برای پیشرفت این دانشگاه، انسجام لازم وجود دارد. این دانشگاه در سال آینده باید پنجاهمین سال تأسیسش را جشن بگیرد، من تلاش‌های زیادی را به‌ویژه در زمان مدیریت دکتر میرنیا برای سامان‌دهی و تبدیل به احسن کردن بعضی از املاک و بناها شاهد بودم، حتماً دکتر نوذری این روند را ادامه خواهند داد ولی نیاز به کمک استان وجود دارد. اگر این همدلی و هماهنگی میان مسئولان استانی و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی با دانشگاهیان ایجاد شود، دانشگاه می‌تواند جایگاه خودش را حفظ کند و به آنچه در سطح کشور لایقش است، دست یابد.

 دکتر امید در پایان سخنانش ضمن تشکر ویژه از دکتر نوذری به جهت پذیرش این مسئولیت، خطاب به سرپرست جدید دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: در این دوره، مأموریت و هدف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، توسعه کیفی است. قطعاً توسعه علمی را در اولویت کار خود قرار خواهید داد. شکی نیست که این دانشگاه، نیاز به تکمیل زیرساخت‌ها هم دارد ولی همان‌طور که در سیاست‌های وزارتخانه، ماموریت‌گرایی، کمک به دولت برای حل مشکلات، ارائه راه‌حل‌های منطقی جهت ارتقای رفاه و معیشت مردم منطقه پررنگ‌تر است، ان‌شاءالله این مهم در دانشگاه مازندران نیز پررنگ‌تر شود؛ این مسائل جزو سیاست‌های جاری وزارتخانه و مورد تأکید وزیر علوم نیز می‌باشد.
در ادامه دکتر کوروش نوذری سرپرست جدید دانشگاه مازندران ضمن خیرمقدم به حاضران و میهمانان مراسم، با ادای احترام به روح پرفتوح امام راحل و شهدای جنگ تحمیلی، شهدای مدافع حرم، جانبازان و ایثارگران، آنان را افرادی معرفی کرد که امنیت بی‌بدیل کنونی را مدیون و مرهون رشادت‌های آن‌هاییم.
وی با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته توسط یکی از دانشگاه‌های مشهور آمریکایی برای بیست سال آینده جهان، افزود: ما چالش‌های زیادی داریم؛ هیچ‌کس منکر این چالش‌ها نیست اما از سربلندی‌های زیادی هم برخورداریم. به‌عنوان نمونه می‌توان به بررسی‌هایی که آن دانشگاه از منظر رشد کیفیت تولیدات علمی انجام داد، اشاره کرد که در افق ۲۰۴۰ میلادی یعنی حدود ۲۱ سال دیگر، کیفیت تولیدات علمی ایران جز ۵ کشور ممتاز دنیا می‌شود. این عزتی است که در سایه انقلاب اسلامی و به برکت انقلاب اسلامی به دست آوردیم.
دکتر نوذری بابیان این‌که مشارکت اساسی و حداکثری در دانشگاه خواهیم داشت، ادامه داد: اعضای هیئت‌علمی باید محترم شمرده شوند و فراغت خاطر داشته باشند تا بتوانند کار تأثیرگذار و عمیق در آموزش و پژوهش انجام بدهند. دانشجوی دانشگاه مازندران باید از امکانات رفاهی مطلوبی برخوردار باشد تا بتواند درواقع، نقش‌آفرین آینده‌ای بهتر برای کشور باشد. من به این‌ها متعهد هستم محدودیت‌ها را هم می‌شناسم. چون در این حوزه کار کردم و می‌دانم که چقدر تنگ‌دستی‌ها و موانع وجود دارد، ولی با چشم‌باز این مسیر را انتخاب کردم. سرباز وطنم هستم و اعتلای هر گوشه‌ای از این مرزوبوم، هدف مقدسی است که هر تلاشی در آن جهت، وظیفه ملی و دینی‌ام است.
سرپرست جدید دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت جایگاه دانشجو و لزوم توجه ویژه به این قشر آینده‌ساز و نقش‌آفرین گفت: سهم دانشجویان در باور و اعتقاد اینجانب در این جایگاه، بسیار پررنگ است و این اعتقاد من است که آن‌ها باید تکریم شوند.
دکتر نوذری، به اتاق فکر استان مازندران که دبیرخانه آن در دانشگاه مازندران مستقر است، اشاره کرد و گفت: دکتر میرنیا زحمات زیادی برای آن کشیده‌اند. ولی من فکر می‌کنم که باید حضور خود را در جلسات استانی و مجموعه مدیریت شهری، بیشتر و پررنگ‌تر کنیم و انشالله در این مسیر، قدم‌های مفید و مؤثری خواهیم برداشت.
وی به اسناد بالادستی نیز اشاره کرد و گفت: اسناد بالادستی و نقشه راهی داریم که موظف به حرکت در امتداد این نقشه راه هستیم. اما به مزیت‌های نسبی شهرستان بابلسر و استان مازندران نیز توجه خواهیم کرد.
دکتر یحیی طالبی رستمی سرپرست سابق دانشگاه مازندران نیز اظهار داشت: از مدت کوتاهی که به‌عنوان سرپرست دانشگاه منصوب شدم، کوشیدم در مسیر توسعه در تمامی ابعاد گام برداشته و نسبت به ایجاد بسترها و تقویت شاخص‌های ارتقای سطح دانشگاه، با همکاری معاونان دانشگاه و سایر همکاران دانشگاهی، از هیچ کوششی فروگذار نکنم.
 وی در ادامه گزارشی از فعالیت‌های انجام‌گرفته شده در زمان مدیریت ارائه کرد.
سپس حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد رحیمیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران بابیان اینکه امروز را، باید یک روز شاخص و به‌یادماندنی در پرونده تاریخ دانشگاه مازندران منظور کرد و دانشگاه مازندران درگذشته چنین روزهایی را نیز به خود دیده است، گفت: خوشا به حال آنان که وقتی دوره مسئولیت‌شان به پایان می‌رسد، در پیشگاه خداوند روسفید هستند و کارنامه خوبی از خود بر جای گذاشته‌اند.
وی ادامه داد: هر یک از ما موظفیم بحث‌های سلیقه‌ای را کنار بگذاریم و باوجود تمامی مشکلات و سختی‌ها در کنار هم قرار بگیریم، دست‌به‌دست هم دهیم و به دکتر نوذری یاری رسانیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده کرده و به اعتلای دانشگاه مازندران کمک کنیم.
حجت‌الاسلام رحیمیان با اشاره به آیه‌ای از سوره آل‌عمران بیان کرد: خداوند متعال در این سوره می‌فرماید فلسفه این آمدورفت‌ها، این است که هر کس، در هر موقعیتی که هست، چگونه عمل می‌کند و پرونده خود را چگونه رقم می‌زند و می‌نویسد تا مشخص شود چه کسانی به آن حقیقت واقعی رسیده‌اند چراکه باید مراقب بود تا درست عمل نمود تا از این آزمون، سربلند بیرون آمد.
وی در پایان سخنانش با اشاره به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری که برای چهل سال بعدی ما ترسیم‌شده است، خاطرنشان کرد: انشاالله بتوانیم رسالت عظیم خود را به‌درستی، به انجام رسانده و قادر باشیم پاسخ خوبی به خون‌ها، ایثارگری‌ها و تلاش‌های 300 هزار شهید گلگون‌کفن بدهیم و به وعده‌هایی که به شهدا دادیم، به‌درستی عمل کنیم.
ل.م54/ع.ع۵۷


( ۴ )