برای اولین بار در کشور؛

نرم‌افزار رنگ همانندی توسط محققان پارک علم و فناوری مازندران تولید شد

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۵ کد : ۴۸۱۸۷ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۳۸۸
نرم‌افزار رنگ همانندی (نرم‌افزار محاسبه فرمولاسیون رنگ)، بر اولین بار در کشور، توسط محققان پارک علم و فناوری مازندران تولید شد.
نرم‌افزار رنگ همانندی توسط محققان پارک علم و فناوری مازندران تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری مازندران، نرم‌افزار رنگ همانندی، نرم‌افزاری است که با به‌کارگیری از معادلات بین تداخل نور و ذره، می‌تواند فرمولاسیون نهایی برای رسیدن به یک رنگ هدف را محاسبه کند.

مهندس علی تاری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران در این خصوص گفت: با توجه به کمبود مواد اولیه در بازار و تغییر مداوم تأمین‌کنندگان مواد اولیه، این نرم‌افزار امکان محاسبه فرمولاسیون با مواد جدید را در کمترین زمان ممکن مقدور می‌سازد.

وی افزود: بیش از ۲۰ شرکت تولیدکننده سخت‌افزارهای رنگ همانندی در جهان وجود دارند که دسترسی به این نرم‌افزار را ندارند و گزینه‌های اصلی جهت صادرات محصول به‌حساب می‌آیند.

به گفته مهندس تاری، استفاده از این محصول علاوه بر جلوگیری از خروج ارز در خرید محصولات مشابه خارجی، موجب صرفه‌جویی در مواد اولیه وارداتی شده و قطعاً  موجب کاهش چند میلیون دلاری خروج ارز از کشور خواهد شد.

وی گفت: با تولید این نرم‌افزار، ایران به‌عنوان پنجمین تولیدکننده نرم‌افزار رنگ همانندی در جهان بعد از کشورهای آمریکا، ژاپن، آلمان و ایتالیا می‌باشد.

مهندس تاری افزود: علاوه بر فروش مستقیم این محصول در بازارهای خارجی، استفاده از این محصول توسط صنایع، موجب وابستگی مشتریان خارجی به محصولات شرکت خواهد شد.

وی موارد استفاده این محصول را در صنایع تولیدکننده رنگ‌های صنعتی و ساختمانی، خودرویی، پودری، چاپ، مستربچ، نساجی، الیاف، دندانپزشکی و استتار نظامی عنوان کرد.

ل.س42/ل.م54


( ۲ )