آیت‌الله نوری همدانی در دیدار وزیر علوم:

دستاوردها و پیشرفت‌های آموزش عالی کشور قابل قبول است

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۹ کد : ۴۸۱۶۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۲۳
آیت‌الله حسین نوری همدانی در دیدار با وزیر علوم و هیئت همراه گفت: دستاوردها و پیشرفت‌های آموزش عالی کشور قابل قبول است.
دستاوردها و پیشرفت‌های آموزش عالی کشور قابل قبول است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار آیت‌الله نوری همدانی بابیان اینکه زمانی که در کل اروپا و آمریکا کتابخانه‌ای وجود نداشت و دانشمندانی در این منطقه وجود نداشت، حوزه‌های علمیه اسلامی و دانشمندان بزرگ بسیاری از مسلمانان در آن زمان به فعالیت‌های علمی مشغول بودند، اظهار داشت: باید به دنیا بفهمانیم که اسلام ریشه همه علم‌ها است.

وی افزود: بسیاری از لغات در علوم مختلف، عربی است و این نشان می‌دهد که بنیان‌گذار این علوم مسلمانان بوده‌اند؛ احادیث فراوانی از پیامبر اکرم(ص) داریم که فرمودند مردمانی از فارس علوم را حتی اگر در ستاره ثریا هم باشد آن را کسب می‌کنند.

آیت‌الله نوری همدانی در ادامه گفت: غربی‌ها علم را در زمان جنگ‌های صلیبی از مسلمانان فراگرفتند اما آن را به شکل سکولار درآوردند.

وی تصریح کرد: تربیت امر بسیار مهمی است و باید کسانی که در مجموعه وزارت علوم فعالیت می‌کنند کاملاً شناسایی و گزینش‌شده باشند؛ زیرا تربیت تعدادی زیادی از دانشجویان در دست آنان قرار دارد و این امر بسیار مهمی است.

وی افزود: امام خمینی(ره) در صحیفه خود چندین بار تأکید کرده است که مسئولان نسبت به زیرمجموعه خود مسئولیت دارند؛ بر همین اساس مسئولان وزارت علوم نسبت به همه دانشجویان و جوانانی که در دانشگاه تحصیل می‌کنند مسئولیت دارند و باید نسبت به آموزش و تربیت آنان حساس باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه تربیت، مقدم بر علم است، اظهار کرد: باید مسئله تربیت و مسائل اخلاقی به‌طور جدی در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد؛ همچنین استاد در تربیت دانشجویان بسیار اثرگذار است و باید در گزینش اساتید بسیار دقت شود.

وی با تأکید بر اهمیت علوم انسانی و علوم اسلامی گفت: باید علوم انسانی در دانشگاه‌ها براساس آموزه‌های دینی تدوین شود؛ شناخت مذاهب اسلامی بسیار اهمیت دارد و باید توجه ویژه‌ای به دانشگاه‌های مذاهب اسلامی شود.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به اهمیت ارتباط حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: حوزه و دانشگاه مانند دوبال هستند که برای پیشرفت به هردو نیاز است؛ هرچه ارتباط حوزه و دانشگاه افزایش یابد، منافع بیشتری به کشور خواهد رسید.

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب حضور بانوان در دانشگاه‌ها بسیار اندک بود ولی اکنون بانوان دوشادوش مردان در مراکز علمی فعالیت می‌کنند و در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند.

آیت‌الله نوری همدانی در پایان گفت: مردم ایران به دنبال عزت هستند و باید عزت کشور و مردم حفظ شود؛ مشکلات اقتصادی درخور شخصیت و عزت مردم نیست و باید مشکلات معیشتی مردم مورد توجه قرار بگیرد و مرتفع شود.

همچنین در این دیدار دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از پیشرفت‌های علمی کشور و عملکرد وزارت علوم در دو سال گذشته ارائه کرد.

در این سفر دکتر عبدالرضا باقری، قائم‌مقام وزیر علوم، دکتر مسعود شمس بخش، مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی، دکتر حسین سیمایی صراف، معاون حقوقی و امور مجلس و دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دکتر غلامی را همراهی کردند.

وزیر علوم به همراه جمعی از معاونان و مسئولان این وزارتخانه برای دیدار و گفت وگو با مراجع عظام تقلید صبح امروز به شهر قم سفر کرد.

ر.ب45/ل.م54