آیت الله علوی بروجردی در دیدار وزیر علوم تاکید کرد:

لزوم استفاده از روش‌های نوین آموزش در دانشگاه‌ها

۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۵۹ کد : ۴۸۱۶۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۱۳۳
آیت الله سید محمد جواد علوی بروجردی در دیدار وزیر علوم و هیئت همراه گفت: باید بر اساس سیستم آموزشی روز دنیا پیش برویم، اینکه استاد مطلبی بگوید و دانشجو جزوه بنویسد در دانشگاه‌ها جوابگو نیست و باید به سمت روش‌های نوین آموزشی پیش برویم.
لزوم استفاده از روش‌های نوین آموزش در دانشگاه‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار  آیت الله علوی بروجردی با بیان اینکه در گذشته ارتباط حوزه و دانشگاه قوی نبود و به صورت موردی تعاملاتی وجود داشت،اظهار داشت:جوانان کشور قابلیت و استعدادهای بسیاری دارند و نکته مهم، مدیریت این امکانات و استعدادها است.
وی افزود: در شرایط فعلی کشور با وجود مشکلات، چرخ مملکت می‌چرخد و امور اداره می‌شود و این به دلیل خودکفایی علمی کشور است و بسیاری از مشکلات با توان علمی جوانان کشور حل شده است و این موضوع از ثمرات جمهوری اسلامی است.
وی ادامه داد: در مباحث علمی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم ولی نباید کفایت شود و لازم است ایران در مباحث علمی مرجعیت پیدا کند و دیگران از ایران پیروی کنند؛ البته پیروی کردن در مباحث علمی با پول و زور امکان پذیر نیست و باید توان علمی خود را افزایش دهیم.
آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد: باید همکاری با وزارت آموزش و پرورش انجام شود تا دانش‌آموزان از دوران مدرسه دغدغه‌ علمی داشته باشند تا زمانی که به دانشگاه می‌رسند شکوفا شوند؛ قطعا برنامه‌ریزی و اقدامات در مدارس، تاثیر مستقیمی بر وضعیت دانشگاه‌ها دارد.
این استاد حوزه علمیه اظهار کرد: جوان در دوران اوج زندگی خود وارد دانشگاه می‌شود؛ کنجکاوی روحیه جوانی است و این یک فرصت برای آموزش و یادگیری است؛ لازم است پاسخ‌های درستی به شبهات دانشجویان داده شود تا با چالش روبه‌رو نشوند.
وی گفت: امروزه در فضای مجازی شبهات اعتقادی بسیاری وارد می‌شود و باید پاسخ درست و مستدلی به این شبهات داده شود؛ جوان و دانشجو حق سئوال پرسیدن دارد و باید برای این سئوالات احترام قائل شویم و به صورت مناسب پاسخ دهیم.
آیت الله علوی بروجردی خاطرنشان کرد: باید کسانی که با دانشجو در محیط دانشگاه سروکار دارند به طور مناسبی گزینش شوند و نوع برخورد با دانشجو و پاسخ به سوالات آن‌ها را فرا بگیرند.
وی افزود: باید دانشگاه محل تربیت مدیران و سیاستمدارانی باشد که در آینده از حقوق ایران و اسلام در دنیا دفاع کند؛ وظیفه تربیت این افراد برعهده دانشگاه است و باید به این موضوع توجه ویژه شود.
وی با بیان اینکه مردم ایران بسیار شریف هستند و لازم است به درستی به آن‌ها خدمت شود، گفت: مردم ایران با وجود تمدن بالا و غنی‌ای که داشتند به اسلام گرویدند و این بسیار با ارزش است و اسلام آوردن ایرانیان با دیگر ملت‌ها از این جهت تفاوت دارد؛ همچنین مردم ایران نخبگان و شیوه درست اسلام یعنی تشیع را انتخاب کردند.
در این دیدار وزیر علوم و معاون فرهنگی و اجتماعی این وزارت، از فعالیتهای علمی ، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه‌ها گزارشات مبسوطی ارائه کردند.
این دیدار مقارن با سالگرد رحلت حضرت آیت الله العظمی بروجردی و با حضور در منزل ایشان  صورت گرفت و در این دیدار وزیرعلوم وهیئت همراه به مقام شامخ این روحانی بزرگوار ادای احترام کردند.
وزیر علوم به همراه جمعی از معاونان و مسئولان این وزارتخانه برای دیدار و گفت وگو با مراجع عظام تقلید صبح امروز به شهر قم سفر کرد.
ر.ب۴۵/ل.م۵۴/ع.ع۵۷


( ۱ )