توسط محققان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)؛

سازه‌ هیدرولیکی برای توزیع عادلانه آب در کشاورزی طراحی و ساخته شد

۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۰ کد : ۴۸۱۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۲۵
محققان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) با انجام طرحی پژوهشی، موفق به طراحی و ساخت سازه‌ای مکانیکی-هیدرولیکی برای توزیع عادلانه آب زیرزمینی شدند.
سازه‌ هیدرولیکی برای توزیع عادلانه آب در کشاورزی طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)،  محققان این دانشگاه با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در طرحی پژوهشی موفق به طراحی و ساخت سازه ای مکانیکی-هیدرولیکی برای توزیع عادلانه آب زیرزمینی در بخش کشاورزی شدند.

دکتر محمد بی‌جن خان مجری در خصوص این طرح پژوهشی بیان کرد: سرآغاز انجام این پروژه تحقیقاتی یک ایده بود، ایده ای که با هدف صرفه‌جویی در آب و انرژی شکل گرفت. بنابراین با انجام پژوهش‌ها و تحقیقات این وسیله با عنوان «شیر کنترل دبی» طراحی و ساخته شد و در حال حاضر ۶ نمونه از این شیر برای دبی نیم تا ۱۰ لیتر بر ثانیه ساخته شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) ادامه داد: کاربرد این شیرهای کنترل برای توزیع عادلانه آب زیرزمینی است البته در انواع روش‌های آبیاری نیز کاربرد دارد. با این ابزار برای هر دبی تنظیمی با افزایش فشار از ورود آب اضافه جلوگیری می‌شود و با تحقیقاتی که انجام دادیم در آبیاری نواری با این وسیله قابلیت صرفه جویی ۲۰ تا ۵۰درصدی با توجه به فشار کارکرد سیستم وجود دارد.

وی در ادامه گفت: در طراحی این شیرها مبحث انرژی دارای اهمیت است تا با کمترین میزان انرژی آب پخش شود البته تمرکز کار ما در فشارهای پایین است اما قابلیت کارکرد و طراحی آن برای هر فشاری وجود دارد.

س.س51/ل.م54