به میزبانی دانشگاه فرهنگیان:

کارگاه آموزشی " آشنایی با کلیات حقوق شهروندی ایران" برگزار شد

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۲ کد : ۴۸۱۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۸۹
کارگاه آموزشی " آشنایی با کلیات حقوق شهروندی ایران" با تاکید بر موازین آموزشی و پژوهشی در جلسه شورای مدیران دانشگاه فرهنگیان و با حضور دکترخنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان و دکترفریدون جعفری دستیار ویژه وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در امور حقوق شهروندی و مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایت برگزار شد.
کارگاه  آموزشی " آشنایی با کلیات حقوق شهروندی ایران" برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترجعفری در این کارگاه آموزشی بر لزوم اهتمام مدیران در اجرایی کردن حقوق شهروندی در محدوده مدیریت خود و داشتن برنامه اجرایی در این خصوص تاکید کرد.
وی در ادامه با بیان پیشینه حقوق شهروندی، به تعریف و مفاهیم آن بر اساس منابع داخلی و خارجی، مبنای تصویب منشور حقوق بشر، اصول و مبانی حقوق شهروندی در نظام اداری، حق آموزشی و پژوهشی و ضمانت اجرایی آن اشاره کرد.
دکتر جعفری هدف از برگزاری دوره آموزشی را تشریح مفاد و بندهای منشور حقوق بشر و تاکید بر اقدامات عملی دراین خصوص دانست و خاطر نشان کرد: مبانی تصویب منشور حقوق شهروندی براساس اصل 134 قانون اساسی  و به مثابه برنامه و خط مشی دولت برای رعایت و پیشبرد حقوق اساسی ملت ایران و ابلاغ آن به دستگاه‌ها برای برنامه‌ریزی و اجرای آن است.
وی حقوق شهروندی را غیرقابل انتقال و غیرقابل سلب دانست و قرآن کریم، احادیث، قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی، مصوبه شورای عالی اداری و منشور حقوق شهروندی را از جمله منابع داخلی تدوین این حقوق برشمرد و افزود: قانون اساسی ایران یکی از قوانین اساسی مترقی جهان محسوب می شود.
دستیار ویژه وزیرعلوم در امورحقوق شهروندی، همچنین ایران را از پایه گذاران اعلامیه حقوق بشر اسلامی پس از انقلاب اسلامی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه بنیادی‌ترین حقوق انسان‌ها، حقوق شهروندی است، با اشاره به مصادیق حقوق شهروندی از جمله حق آموزش و پژوهش، گفت: بیان حق در مواجه با تکلیف است، حق مردم در مواجه با تکلیف دولت، دستگاه های اجرایی، روسا، مدیران و کارکنان در رعایت، تضمین و اجرای آن است.
دکتر جعفری در ادامه به موارد مرتبط با آموزش عالی و حقوق دانشگاهیان ازجمله، حق بهره‌مندی از مزایای آموزشی و پژوهشی و ارتقای مشروع مبتنی بر قانون، حق آزادی و استقلال علمی، تاسیس تشکل‌های صنفی، سیاسی، اجتماعی، علمی و فعالیت در آن با تاکید بر رعایت ضوابط وشرایط قانونی و مفاد منشور حقوق بشر اشاره کرد.
ل.س42/ل.م54/ع.ع57


( ۱ )