رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در کارگاه بین‌المللی سیاست‌گذاری ترویج علم مطرح کرد:

لزوم حرکت علم در مسیر حل مشکلات جامعه

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۹ کد : ۴۸۱۲۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۷۶
دکتر جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه علم باید درصدد حل مشکل جامعه باشد اظهار داشت: مردم زمانی می‌توانند با صنعت و مدیران آثار علمی ارتباط داشته و آنها را درک کنند که شاهد بهبود مشکلات توسط علم تولید شده این محققان و مدیران باشند و اثربخشی آن را به چشم ببینند.
لزوم حرکت علم در مسیر حل مشکلات جامعه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر توفیقی، بعدازظهر دوشنبه، 27 خردادماه در کارگاه بین‌المللی سیاست‌گذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با اشاره به اینکه ماموریت اصلی پژوهشگاه صنعت نفت، توسعه فناوری موردنیاز برای صنعت نفت و گاز  کشور است اظهار داشت: مخاطبان علم متنوع و گسترده هستند و این تنوع سبب می‌شود که هر کدام از مخاطبان علم از منظر خاصی به علم نگاه کرده و انتظارات متفاوتی نیز از آن داشته باشند. با وجود این تنوع اما باید توجه داشت که انتظار جامعه از علم، بهبود وضعیت رفاهی و رفع فقر است.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه افزود: هیچ‌کس از دانستن علم مبرا نیست؛ علم موجب توسعه پایدار در هر  جامعه‌ای می‌شود چرا که رابطه مستقیمی میان توسعه علم و توسعه در تمامی عرصه‌های دیگر پیشرفت هر جامعه‌ای وجود دارد، بنابراین علم زمانی می‌تواند خدمت‌رسان باشد که راه حلی برای برون رفت از مشکلات ارائه کند.
دکتر توفیقی با اشاره به اینکه کشورهایی موفق هستند که در کنار تولید علم بتواند علم را به فناوری تبدیل کنند، گفت: علم بایستی به فناوری تبدیل شود و فناوری را باید در خدمت حل مشکلات قرار داد. فناوری زمانی مشکل‌گشا است که به مرحله تجاری سازی برسد.
به گفته وی، خوشبختانه زیرساخت های مناسبی در کشور وجود دارد و پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه تولید فناوری بسیار اثرگذار است و تلاش می‌شود که در آن، نتایج علمی به فناوری تبدیل شود؛ لذا بایستی درصدد حل مشکلات صنعت نفت و گاز باشیم.
ه.ع73/ل.م54/ع.ع57