بازدید مسئولان بخش آموزش عالی استرالیا و آلمان از دانشگاه خوارزمی

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۵:۴۶ کد : ۴۸۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۹۵
معاون بین الملل و معاون پژوهشی دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا  ضمن بازدید از بخش های مختلف دانشگاه خوارزمی ، با دکتر ارسلان قربانی مشاور رییس و مدیرکل روابط بین الملل دانشگاه  خوارزمی در خصوص ...
معاون بین الملل و معاون پژوهشی دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا  ضمن بازدید از بخش های مختلف دانشگاه خوارزمی ، با دکتر ارسلان قربانی مشاور رییس و مدیرکل روابط بین الملل دانشگاه  خوارزمی در خصوص برگزاری دوره های دکتری مشترک، ایجاد فرصت های مطالعاتی، تبادل استاد و اجرای طرح های پژوهشی مشترک دیدار و گفتگو کردند .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار  دکتر قربانی مشاور در مورد بازدید معاونان امور بین الملل و پژوهشی دانشگاه نیو ساوت ولز از دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: دکتر مک کنا معاون امور بین الملل و پروفسور هافمن معاون پژوهشی دانشگاه نیو ساوت ولز ضمن بازدید از دانشگاه خوارزمی، جلسه ای با روسای برخی از دانشکده ها و معاونان آموزشی و پژوهشی این دانشگاه داشتند.
وی همچنین در خصوص محورهای مورد بحث در این نشست مشترک گفت: توافق اولیه به منظور برگزاری دوره های دکتری مشترک دانشگاه نیو ساوت ولز و خوارزمی حاصل شد که بخشی از آن از طریق اعطای بورسیه تحصیلی خواهد بود.
دکتر قربانی خاطر نشان کرد: البته گرفتن مجوز بورسیه و اعزام دانشجو، مستلزم تاییدیه وزارت علوم است که رایزنی به این منظور را آغاز کرده ایم.
مشاور رئیس دانشگاه خوارزمی ایجاد فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت را از دیگر موارد مورد تفاهم میان مسئولان دانشگاه های خوارزمی و نیو ساوت ولز ذکر کرد و گفت: درصورت نهایی شدن این تفاهم نامه و امضای قرارداد، دانشجویان مقطع دکتری ایرانی و استرالیایی این دو دانشگاه برای گذراندن فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت (شش ماهه) به کشورهای مقابل اعزام می شوند.
وی همچنین به توافق طرفین به منظور برگزاری کارگاه های آموزشی اشاره کرد و گفت: مقررشد استادان برجسته نیو ساوت ولز در رشته های مشخصی مانند نانو فناوری و زیست فناوری، کارگاه های آموزشی را در دانشگاه خوارزمی برگزار کنند تا با ارائه اطلاعات و تجربیات، طرفین با ظرفیت های علمی و پژوهشی یکدیگر آشنا شوند.
دکتر قربانی در ادامه گفت : علاوه بر این، مسئولان دو دانشگاه قرار گذاشتند پروژه های تحقیقاتی مشترک  تعریف کنند و به طور مشترک از نتایج آن بهره مند شوند.
مدیرکل روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی، به بنیه علمی قوی دانشگاه خوارزمی در رشته های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی اشاره کرد و گفت: در  این جلسه پیشنهاد کردیم که کرسی ایران شناسی را در دانشگاه نیو ساوت ولز راه اندازی کنیم.
 وی از بازدید رئیس بخش بین الملل بنیاد پژوهشی آلمان (DFG) از دانشگاه خوارزمی نیز خبر داد و گفت: این بنیاد پژوهشی از پروژه های کلانی که در دانشگاه های آلمان و دیگر کشورها اجرا می شود حمایت می کند که در دیدار رئیس آن از دانشگاه خوارزمی، قرار شد برخی از استادان ما که در زمینه های علمی بین المللی فعالیت دارند
پروژه های خود را به این بنیاد معرفی کنند تا درصورت تایید، از حمایت های آن برخوردار شوند.
دکتر قربانی یادآور شد: بهره مندی از حمایت های بنیاد پژوهشی آلمان (DFG) ، شرایط خاصی دارد که افراد متقاضی باید حتماً مدرک دکتری داشته باشند و پروژه های تحقیقاتی آنها جنبه بین المللی داشته باشد.
گفتنی است دانشگاه نیو ساوت ولز یکی از دانشگاه های پیشرو استرالیا است که در سال 1949 تاسیس شده است و اکنون یکی از 50 دانشگاه برتر جهان به شمار می آید.