رئیس مرکز علم و فناوری کشورهای غیر متعهد بیان کرد:

اشتراک‌گذاری علم و فناوری میان کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، سیاست راهبردی ماست

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۸ کد : ۴۸۱۱۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۷۹
دکتر آمیتاوا باندوپادیای، رئیس مرکز علم و فناوری کشورهای غیر متعهد در کارگاه بین‌المللی سه روزه "سیاست‌گذاری در ترویج علم و فناوری و نوآوری" گفت: مهم‌ترین سیاست مرکز علم و فناوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، به اشتراک‌گذاری علم میان کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه است.
اشتراک‌گذاری علم و فناوری میان کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، سیاست راهبردی ماست

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر باندوپادیای در آیین گشایش این کارگاه بین المللی که به همت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و با حضور اندیشمندان و صاحبنظران بیش از 16 کشور جهان در محل وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد، اظهار داشت: همان‌طور که می‌دانید ایران مهد علم است و درزمینهٔ توسعه علم بسیار فعال است و ارائه برنامه‌های موردنیاز و ایران ارزش‌های فوق‌العاده زیادی ازنظر علم دارد و ما مایل هستیم که یک توسعه پایدار داشته باشیم درزمینهٔ پیاده‌سازی ایده‌ها و مراکز بسیار متعددی در اطراف تهران هست که این مراکز می‌توانند در اشتراک‌گذاری ایده‌ها پنجره خوبی برای یادگیری و یادگرفتن و همچنین مدل‌های موفق برای تأمین STI و پیشرفت کشورهای  در حال توسعه داشته باشد.
رئیس مرکز علم و فناوری کشورهای غیر متعهد گفت: کشورهایی که در حال توسعه هستند از این ایده‌ها می‌توانند استفاده کنند و علم در میان این کشورها به اشتراک گذاشته شود و نوآوری حاصل این اشتراک است و ما بسیاری از مسائل و مشکلات را از این طریق می‌توانیم حل‌وفصل کنیم.
وی افزود: کشورهای در حال توسعه ممکن است  ضعف‌هایی برای پیاده‌سازی استراتژی‌هایشان و همچنین پیاده‌سازی ایده‌ها و به فعل درآوردن آن‌ها داشته باشند و کشورهای در حال توسعه  ممکن است وضعیت بهتری داشته باشند ولی این‌ها از کشورهای در حال توسعه هم استفاده می‌کنند؛ برای همین، ظرفیتی که در کشورهای در حال توسعه هست باید برای ارتقای علم  و نوآوری توسعه پیدا کند.
دکتر باندوپادیای افزود: در زمان حال به خاطر پیشرفت تکنولوژی خیلی سریع ما می‌توانیم صدای خودمان و تبلیغاتمان را به گوش گروه‌های مخاطب برسانیم و این به توسعه و پیشرفت تکنولوژی کاملاً بستگی دارد و تکنولوژی نقش اصلی را ایفا می‌کند.
وی در خصوص نقش NAM یا کشورهای عدم تعهد گفت: این نقش بسیار مهم می‌باشد و با میزبانی کشور هندوستان و شرکت 47 کشور که هم آسیایی و هم آفریقایی هستند، نشست را برگزار کنیم و مرکز NAM در حقیقت برای توسعه علم در کشورهای در حال توسعه است که محققان و دانشمندان خودشان را درب این مرکز بفرستند و این دانشمندان و محققان باهم تبادل ایده داشته باشند و تبادل ایده باعث توسعه کشورها شود.
به گفته دکتر باندوپادیای، در مرکز NAM حدود 40 کارگاه برای مدعوین کشورهای مختلف ارائه می‌کنیم که کشورهایی از اروپا، آلمان  و کشورهای حوزه خاورمیانه و آفریقایی هستند و کارشان ظرفیت‌سازی برای کشورهای درحال‌توسعه هست. این کارگاه‌ها فرصتی به دانشگاه‌ها می‌دهد که دانشمندان از کشورهای مختلف بتوانند افکارشان را باهم به اشتراک بگذارند.
وی تصریح کرد: درواقع مرکز NAM یک جایگاهی در دنیا است برای ارائه فرصت به دانشمندان مختلف از کشورهای مختلف و عمدتاً از کشورهای آسیایی که مقالات خود را ارائه کنند و مرکز  همه این مقالات را چه از کشورهای توسعه‌یافته چه از کشورهای در حال توسعه را به اشتراک می‌گذارد
رئیس مرکز علم و فناوری کشورهای غیر متعهد افزود: عقیده داریم مشارکت ذینفعان مشترک  درواقع یک فرصت  بسیار خوبی برای ارائه علوم و تکنولوژی و تبادل تجربیات است و 16 کشور هستند که به‌عنوان شرکت‌کننده و ذی‌نفع  از آن استفاده می‌کنند و تأکید اصلی من بر مشارکت کشورهای مختلف است که حتی فکرهای کوچک هم برای تغییرات بزرگ بسیار مؤثر است.
س.س51/ل.م54/ع.ع57