دکتر ابتکار در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز:

آماده آموزش و توانمندسازی زنان کشورهای اسلامی هستیم

۲۶ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۸ کد : ۴۸۰۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۹
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی که به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد، تاکید کرد: آماده آموزش و توانمندسازی زنان کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اسلامی در زمینه‌های آموزش خلاقیت، هنر و صنایع دستی هستیم.
آماده آموزش و توانمندسازی زنان کشورهای اسلامی هستیم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دکتر معصومه ابتکار در این آیین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کند که میزبان چنین رویدادی است، هنر، صنایع دستی و خلاقیت مستقیما با فرهنگ، اقتصاد و اشتغال ما پیوند دارد و می‌تواند به پیوندهای بیشتر بین کشورهای اسلامی کمک کند و توانمندی زنان در این زمینه نقش محوری دارد.

وی افزود: بیش از 75درصد از صنایع دستی در کشورمان توسط زنان تولید می‌شود و قطعا در سایر کشورها هم مشابه این امر صادق است، امیدواریم این روند استمرار یابد و بتوانیم شاهد استمرار آموزش‌ها و برگزاری این نمایشگاه‌ها باشیم.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: کشور ایران بیش از 40 سال است که حافظ هنر، هویت ایرانی و ارزش‌های اسلامی است؛ به طوری که 80درصد از فرش‌های دست‌بافت جهان در این کشور تولید می‌شود که بهترین‌شان در تبریز پیدا می‌شود.

وی با تأکید بر نقش زنان ایرانی در حفظ هویت ایرانی، گفت: زنان ایرانی، نقش مهمی در اقتصاد و بخش‌های کشاوری، فناوری‌های نوین و علوم مختلف ایفا می‌کنند، همچنین بخش زیادی از تاریخ هنر و فرهنگ ما مدیون زنان بوده و هنر و فرهنگ ایرانی و اسلامی تجلی زیبایی خداوند است.

دکتر ابتکار در ادامه بیان کرد: افتخار می‌کنیم که هنر دست زنان سیستان و بلوچستان را بر تن کرده‌ام و این تنها یک مثال از کارهای زیبای هنری است.

 

وی ادامه داد: اول باید به توانمندی‌های خودمان اعتماد داشته باشیم که هنر و صنایع دستی ما را به این اعتماد می‌رساند، خداوند همه ما را از نظر کرامت انسانی، یکسان آفریده است تا مستقل باشیم و هنر، صنایع دستی و پتانسیل‌های اقتصادی در جوامع اسلامی راهی برای نزدیک کردن امت مسلمان به هم است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه زنان می‌توانند در انتقال پیام صلح، آرامش و درک هنر واقعی به جهانیان موثر باشند، گفت: با زبان هنر و با این ارزش‌های مشترک می‌توانیم دور هم جمع شویم تا با همکاری به توانمندسازی هم کمک کنیم.

وی با اشاره به وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، تصریح کرد: امروزه ما با تحریم‌های بسیار سخت و جنگ اقتصادی در ایران مواجه هستیم، اما مردم ایران مثل همیشه ایستادگی می‌کنند؛ ما محکم در برابر این فشارها ایستاده و به قدرت خدا ایمان داریم.

دکتر ابتکار در پایان بر ضرورت وضع استراتژی‌هایی برای توانمندسازی زنان در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.

 در این ادامه مراسم، نمایشگاه جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز برای زنان هنرمند جهان اسلام با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افتتاح شد.

 گفتنی است هنرمندانی از کشورهای ترکیه، تاجیکستان، مراکش، پاتکستان، ایران، افغانستان، الجزایر، آفریقای جنوبی، جمهوری آذربایجان، سودان، مصر، لبنان، سنگال و اندونزی در این جشنواره حضور داشتند.

ل.م54