با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی؛

مرکز ایران‌شناسی سعدی در دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای چین افتتاح شد

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۲ کد : ۴۸۰۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۱
مرکز ایران شناسی سعدی در دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای چین با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی افتتاح شد.
مرکز ایران‌شناسی سعدی در دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای چین افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علامه طباطبائی، در پی امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای در سال ۱۳۹۵  قرارداد ایجاد دو مرکز پژوهشی مشترک در هریک از دو دانشگاه در فروردین ماه سال جاری  بین دو دانشگاه به امضا رسید.
بر اساس این قرارداد دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای  و دانشگاه علامه طباطبایی مرکز چین شناسی را در فروردین ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه علامه طباطبائی و مرکز ایران شناسی سعدی را در  خرداد ۱۳۹۸ در دانشگاه مطالعات بین‌المللی  شانگهای در کشور چین ایجاد کردند.
آیین گشایش مرکز ایران شناسی چین با حضور معاون پژوهشی دانشگاه و روسای دانشکده های ادبیات و زبان های خارجی و دانشکده مدیریت و حسابداری در مرکز آموزش‌های بین المللی دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای برگزار شد.
در ابتدا، هیئت نمایندگان دانشگاه علامه طباطبائی مورد استقبال معاون دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای و ریاست دانشکده مطالعات آسیایی و آفریقایی و معاون دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه قرارگرفته و در طی یک ملاقات خصوصی راهکارهای توسعه و تعمیق روابط علمی و فرهنگی بین دو دانشگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در آیین گشایش مرکز ایران شناسی سعدی، ابتدا پروفسور چنگ تونگ ریاست دانشکده مطالعات آسیایی و آفریقایی دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای گزارشی از روند همکاری های علمی بین دو دانشگاه را ارائه نمود و از آغاز به کار این مرکز به فاصله کوتاهی از اغاز به کار مرکز چین‌شناسی در دانشگاه علامه طباطبائی اظهار خرسندی کرد و به علاقه و اهتمام خود و گروه آموزشی زبان فارسی در این دانشکده برای توسعه همکاری‌های علمی در تمامی زمینه‌ها تاکید کرد.
 وی افزود: این انتظار وجود دارد که ایجاد دو مرکز مشترک تحقیقاتی در این دو دانشگاه بستر مناسبی برای همکاری‌های علمی همه جانبه و تبادل استاد و دانشجو در همه رشته ها ایجاد کند.
پروفسور  زانگ فنگ معاون دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای  نیز تمایل و آمادگی دانشگاه خود را برای گسترش همکاری با دانشگاههای ایران اعلام کرد و برای ایجاد دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و رسمی مشترک و نیز برگزاری نشست‌های تخصصی بین اساتید دو دانشگاه و نیز کمک به گروه آموزش زبان چینی نیز خواهان برنامه‌ریزی عملیاتی شد.
در ادامه دکتر علومی یزدی معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به توانمندی ها و جایگاه دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع دانشگاهی علوم انسانی و اجتماعی خاورمیانه در نظریه‌پردازی و حل مشکلات اجتماعی کشور و توجه به مسئولیت اجتماعی دانشگاه، به تشریح روابط گسترده بین‌المللی دانشگاه پرداخت . 
وی ضرورت شکل‌گیری و شناخت متقابل جامعه دانشگاهی و نخبگانی را شرط بقا و تداوم روابط سیاسی و اقتصادی بین کشورها دانست و اظهار امیدواری کرد تا این دو مرکز در مسیر ایجاد شناخت و درک مناسب از شرایط و اقتضائات روز دو کشور گام بردارند و مطالعات خود را علاوه بر حوزه‌های فرهنگی، تاریخی و زبان و ادبیات به پهنه‌های دیگر همچون اقتصاد و تجارت، حقوق، مدیریت و فناوری نیز سرایت دهند.
پیام سفیر سابق جمهوری خلق چین در تهران  به مناسبت افتتاح این مرکز نیز توسط پروفسور چنگ تونگ قرائت شد.
سپس ایروش سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای طی سخنانی به اهمیت و نقش این گونه مراکز در تحقق دیپلماسی عمومی اشاره کرد و خواهان توسعه همکاری های علمی بین المللی بین دو کشور شد. 
وی در همین راستا از دو دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای و دانشگاه علامه طباطبائی برای ایجاد این مرکز تشکر و قدردانی نمود. 
در خاتمه از تابلوی مرکز ایران‌شناسی سعدی توسط معاونان دو دانشگاه پرده‌برداری شد.
دکتر نعمت الله ایرانزاده و دکتر لعیا الفت روسای دانشکده‌های ادبیات و زبان‌های خارجی و مدیریت حسابداری و دکتر علومی یزدی هیئت نمایندگی دانشگاه علامه طباطبایی را تشکیل می‌دادند.
در این مراسم همچنین یار لیو هو رییس بخش زبان فارسی، یار وانگ زنگرون و وانگ چنگ مربی بخش زبان فارسی دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای و جمعی از دانشجویان این بخش نیز حضور داشتند.
ل.م۵۴


( ۲ )