اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها در آموزش عالی؛

انجام بزرگ‌ترین آزمایش اتصال تیر به ستون در دنیا توسط محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۲ کد : ۴۸۰۲۰ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۱۱۵
بزرگ‌ترین آزمایش اتصال تیر به ستون در دنیا، در آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله کشور، متعلق به پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در محل مجموعه آزمایشگاه‌های پیشرفته مهندسی زلزله در خردادماه ۱۳۹۸ با موفقیت انجام شد.
انجام بزرگ‌ترین آزمایش اتصال تیر به ستون در دنیا توسط محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، این نخستین آزمایش مهم در مجموعه آزمایشگاه‌های پیشرفته مهندسی زلزله می‌باشد که مربوط به مقاومت زلزله اتصالات یکی از بزرگ‌ترین برج‌های چند منظوره تهران به ارتفاع بیش از 127متر و مساحت بیش از 152هزار متر مربع است. طراحی اتصالات تیرها به ستون‌های این سازه به روشی کاملاً جدید، به دو صورت پیچی و جوشی و به صورت اتصال صلب با استفاده از ورق کناری انجام شده است.
انجام این آزمایش جزء بزرگ‌ترین آزمایش‌ها در نوع خود در سطح دنیا می‌باشد که هم اکنون ایران  در سال اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها به توانایی انجام آن دست یافته است. پیش از این آزمایش‌هایی در مقیاس کوچک‌تر در آزمایشگاه‌‌ها و دانشگاه‌های بزرگ دنیا انجام شده است. انجام این آزمایش مهم بیانگر رشد شاخص فناوری کشور در زمینه مهندسی زلزله است.
گفتنی است این آزمایشگاه، یکی از آزمایشگاه‌های بزرگ مهندسی زلزله در دنیا و بزرگ‌ترین در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا است که با تلاش و همّت پژوهشگران پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در منطقه سوهانک تهران طراحی و ساخته شده است.
ل.م54/ع.ع57


( ۲ )