دکتر غفاری در نشست خبری نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال مطرح کرد:

جشنواره ملی هنرهای دیجیتال؛ زمینه‌ساز بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی

۲۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۲ کد : ۴۷۹۹۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۸۹۲
دکترغلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در نشست خبری نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال که امروز سه شنبه ۲۱ خردادماه در محل معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد، بر نقش برگزاری این جشنواره در جلوگیری از رفتارهای پر خطر و حل آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد.
جشنواره ملی هنرهای دیجیتال؛ زمینه‌ساز بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غفاری با اشاره به این که جشنواره ملی هنرهای دیجیتال با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دانشگاه هنر و سازمان اجتماعی وزارت کشور برگزار می‌شود گفت: با توجه به پیچیدگی‌های مسائل اجتماعی برای تمام کسانی که در این عرصه ورود کرده و نقش دارند، این اصل پذیرفته شده که مسائل اجتماعی باید به شکل چند لایه‌ای حل شود و پیوند دستگاه‌های سیاسی و فرهنگی و علمی نقش موثری در این فرآیند ایفا می‌کند.
وی در ادامه افزود: این جشنواره کار بسیار جدیدی است؛ یک‌سال است مقدمات آن آغاز شده و نشانگر مجموعه‌ای چندگانه شامل دانشگاه هنر، وزارت علوم و شورای اجتماعی وزارت کشور است و تاکید بر این اصل دارد که دستگاه‌ها به این نکته توجه دارند که مسائل‌شان را به دانشگاه‌ها واگذار کنند و اجازه دهند تا دانشگاه‌ها در حل مشکلات کشور کمک کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به جدید بودن جشنواره ملی هنرهای دیجیتال گفت: ما با برگزاری این جشنواره تلاش داریم تا از هنر دیجیتال برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم و در این عرصه که شاهد هستیم بخش زیادی از زیست روزمره دانشجویان در بخش دیجیتال و فضاهای مجازی می‌گذرد برآن هستیم تا از ظرفیت‌های پژوهشگران دانشگاه هنر استفاده کنیم و به این جشنواره غنای بیشتری ببخشیم.
وی تصریح کرد: در برگزاری این جشنواره دانشگاه هنر و وزارت کشور بر ضرورت همکاری تاکید داشتند و ارتباط بسیار خوبی میان دستگاه‌ها در حل آسیب های اجتماعی  درجامعه ایجاد شده است و هم معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و هم دانشگاه‌ها در پی آن هستند که از کلیه توان و ظرفیت خود جهت توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه، جلوگیری از رفتارهای پر خطر و آسیب‌های اجتماعی استفاده کنند.

 

آغاز فعالیت جشنواره هنر دیجیتال از ۲۵ خردادماه/ لزوم معرفی ابزارهای جدید به جامعه هنری

دکتر سید حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر با اعلام اینکه جشنواره هنر دیجیتال از ۲۵ خردادماه در فرهنگستان هنر آغاز خواهد شد، بر لزوم معرفی ابزارهای جدید به جامعه هنری تاکید کرد.
وی با بیان اینکه فعالیت جشنواره دیجیتال از حدود ۱ سال پیش آغاز شده است، گفت: تعهدات دانشگاه هنر و وظایف آموزشی، پژوهشی و اجتماعی آن سبب برپایی این جشنواره شد، زیرا مسئولیت اجتماعی ما می‌طلبد تا ابزارهای جدید را به جامعه هنری معرفی کرده و بر روی این فناوری‌ها کار کنیم.
دکتر سلطانی درخصوص زمان برگزاری این جشنواره، افزود: جشنواره هنر دیجیتال از ۲۵ خردادماه در فرهنگستان هنر با پنل‌ها و سخنرانی‌های پیش‌بینی شده آغاز خواهد شد و مجموعه آثاری که بعد از فراخوان به دست ما رسیده حدود هزار و 624 اثر است که از این تعداد حدود هزار و 103اثر در بخش آزاد و در بخش آسیب‌های اجتماعی نیز۵۲۱ اثر دریافت شده است.
وی با اشاره به تعداد شرکت‌کنندگان این جشنواره مطرح کرد: به طور کلی حدود 820 نفر در جشنواره هنر دیجیتال شرکت کردند که ۶۴.۷درصد آن‌ها آقایان و ۳۲.۶درصد خانم‌ها بودند که آثار خود را ارسال کردند.
 رئیس دانشگاه هنر با تأکید بر وجود نگاه سخت‌گیرانه در بررسی آثار ارسال شده به منظور ارائه تعاریف دقیق از هنر دیجیتال، اظهار داشت: ۵۵ اثر در مرحله پایانی داوری‌ها در حال بررسی دقیق‌تر هستند تا بتوان نفرات برگزیده را به‌صورت شایسته معرفی کنیم.
وی با بیان اینکه 30 خردادماه مراسم اختتامیه جشنواره برگزار و برگزیدگان معرفی می‌شوند، گفت: وقتی فناوری جدیدی وارد عرصه هنر می‌شود، معمولا هنرمندان در استفاده از آن با احتیاط عمل می‌کنند، بر همین اساس به نظر می‌آمد که در فضای هنری کشور شناخت دقیق از هنر دیجیتال وجود ندارد لذا به عنوان یک تعهد آکادمیک لازم دانستیم تا در این عرصه حضور پیدا کرده و در سطح دانشگاه‌ها این هنر را به جامعه معرفی کنیم.
دکتر سلطانی همچنین در پایان به تعداد مقالات ارسال شده به جشنواره هنر دیجیتال اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون 60  مقاله به این جشنواره ارسال شده است و ۲۰ استاد درحال بررسی آن‌ها هستند و تلاش خواهیم کرد تا در زمینه نشر مقالات اتفاقاتی رخ دهد.
س.س۵۲/ز.ح 74/ل.م۵۴