توسط محققان دانشگاه صنعتی کرمانشاه؛

دستگاه شبیه‌ساز زلزله ساخته شد

۱۴ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۱ کد : ۴۷۸۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۴۴
پژوهشگران دانشگاه صنعتی کرمانشاه، موفق به طراحی و ساخت دستگاه شبیه‌ساز زلزله شدند.
دستگاه شبیه‌ساز زلزله ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی کرمانشاه، مهندس کامیاب نیری دانشجوی مقطع کارشناشی ارشد رشته مهندسی عمران گرایش زلزله در دانشگاه شهید بهشتی و فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی کرمانشاه درخصوص دستگاه شبیه ساز زلزله، عنوان کرد: با توجه به مفاهیم کلاسیک رشته مهندسی عمران درخصوص بارگذاری جانبی، دوره تناوب سازه‌ها و نیز اهمیت درک کانسپت‌های مهندسی زلزله در طراحی درست سازه‌ها، ایده اولیه این طرح و ساخت آن به ذهن اینجانب رسید.
وی افزود: دانشجویان رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی تنها با گذراندن یک درس تحت عنوان " مهندسی زلزله " می‌بایست اصلی‌ترین سناریو طراحی سازه‌ها یعنی "طراحی در برابر بارهای جانبی" را صرفاً به صورت مفاهیم تئوری درک کنند و همزمان قادر به استفاده از آن در طراحی سازه‌ها هم باشند.
حال با کمک این دستگاه و چندین آزمایش که شامل مفاهیم بنیادی می‌باشد، می‌توان درک درستی از این مبانی اعم از دوره تناوب سازه‌ها در شرایط سازه‌ای و ساختگاهی مختلف، سختی سازه ها با توجه به سیستم‌های سازه‌ای و اتصالات، آزمایش‌های مرتبط با ساختگاه، میرایی در سازه و انواع میراگرها و بررسی مودهای ارتعاشی در سازه ها به دانشجویان مهندسی عمران انتقال داد.
مهندس نیری در پایان سخنان خود چنین بیان کرد: با توجه به مفاهیم ذکر شده اقدام به ساخت دستگاه و طراحی آزمایش‌های مختلف، با توجه به ایده اولیه و پردازش آن نمودم که با کمک آن بتوان دانشجویان مهندسی عمران در مقطع کارشناسی را به درک قابل قبولی از رفتار سازه در شرایط مختلف رساند.
گفتنی است دکتر اختری رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه ضمن بازدید از انجام آزمایشات این دستگاه و عملکرد آن، عنوان کرد: از این دستگاه می‌توان در راستای آشنایی و درک دانشجویان مهندسی عمران با مفاهیم اصلی مهندسی زلزله استفاده کرد.
وی یادآور شد: این دستگاه بعد از اضافه کردن بخش‌های دیگر به آن می‌تواند به مرحله ثبت اختراع نیز برسد.
ل.م ۵۴