بازدید دبیر شبکه شاعا از آزمایشگاه های پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه قم

۲۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۵ کد : ۴۷۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۳
دکتر علیایی دبیر شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) با حضور در جمع اساتید دانشگاهی و نمایندگان مراکز علمی  استان بعد از شرکت در جلسه  بررسی وضعیت آزمایشگاه های پژوهشی استان از آزمایشگاه ها...
دکتر علیایی دبیر شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) با حضور در جمع اساتید دانشگاهی و نمایندگان مراکز علمی  استان بعد از شرکت در جلسه  بررسی وضعیت آزمایشگاه های پژوهشی استان از آزمایشگاه های منتخب پژوهشی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه قم و برخی آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشکده های علوم پایه و فنی و مهندسی دانشگاه قم بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در ابتدای جلسه، دکتر علیایی به معرفی و اهداف شبکه شاعا در سطح کشور پرداخت و با بیان اینکه رویکرد وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از ایجاد شبکه شاعا را ساماندهی تجهیزات با تکنولوژی بالا و ارائه خدمات بهتر این وسایل و تجهیزات به پژوهش و صنعت کشور، عنوان کرد.
وی با بیان محدودیت های اعمال شده در بخش آزمایشگاهی دانشگاه های کشور از سوی کشورهای خارجی، گفت:  باید بتوانیم با استفاده از همه امکانات موجود بهترین استفاده را برای ارتقا سطح پژوهشی کشور انجام دهیم که لازم است این رویکرد طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای تقویت تولیدات داخل و تقویت صنعت های دانش بنیان ایرانی با جدیت دنبال شود.
دکتر علیایی در ادامه بر ارتقا دانش روز کارشناسان آزمایشگاهی، بخصوص کاربران دستگاه های با تکنولوژی بالا تاکید کرد و خواستار برگزاری دوره های آموزشی و اجرایی نظام سلامت آزمایشگاهی در قالب استاندارد کیفیت آزمایشگاه –ISO17025- شد.
سخنران بعدی دکتر جعفر محمودی رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه قم بود که بعد از ارائه گزارشی از وضعیت موجود آزمایشگاه های دانشگاه قم پیشنهاد برگزاری نمایشگاه تجهییزات مازاد و ویجین شده دانشگاه های  کشور و ارائه آنها به دانشگاه های درخواست کننده شد. در این طرح تجهیزات استوک و مازاد دانشگاه ها که با توجه به برخی تغییرات پژوهشی ان دانشگاه مازاد و از حیطه کاربری خارج می شوند  را در آن نمایشگاه عرضه کنند و دانشگاه های نیازمند بتوانند این تجهیزات را با قیمتی مناسب خریداری کنند.