صادرات ۴۲میلیون دلاری محصولات واحدهای فناور پارک علم و فناوری البرز در سال گذشته

۰۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۰ کد : ۴۷۸۰۸ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۰۷۵
دکتر عطاء‌الله ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز با بیان اینکه فعالیت گسترده شرکت‌های دانش‌بنیان در حمایت از چرخه تولید داخل قادر به مقابله با تحریم‌ها می‌باشد، گفت: شرکت‌های فناور دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز در سال گذشته حدود ۴۲ میلیون دلار صادرات داشته‌اند و بیش از ۸۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده‌اند.
صادرات ۴۲میلیون دلاری محصولات واحدهای فناور پارک علم و فناوری البرز در سال گذشته

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری البرز، دکتر ربانی در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان البرز که با حضور دکترسورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برگزار شد اظهار داشت: تولیدات دانش‌بنیان در بخش‌های سدسازی با وجود تحریم کشورهای اروپایی و تولید تجهیزات مخابراتی از جمله اقدامات مؤثر دراین زمینه به شمار می‌رود.
وی افزود: امروز شاهد آن هستیم که پس از تحریم برخی از شرکت ها تا ۱۰ برابر ظرفیت خود تقاضا برای فروش محصول دارند و در زمینه تولید غذای حیوانات خانگی که تخصیص ارز برای این نوع مواد ممنوع شده است، شرکت های فناور داخلی قادر به تولید کامل آن در داخل کشور می باشند.
دکترربانی تصریح کرد: ۸۵ درصد اشتغال شرکت‌های دانش‌بنیان مربوط به دانش‌آموختگان دانشگاهی بوده و در واحدهای فناور پارک و مراکز رشد پارک البرز به ازای هرنفر اشتغال ۵۰۰ میلیون تومان فروش انجام شده است.
رئیس پارک علم و فناوری البرز گفت: دراین استان به دنبال آن هستیم که در یک برنامه سه ساله با ایجاد ۱۱ ساختار فناورانه از طریق استفاده از فضاهای بلااستفاده استانی و نیز همکاری بخش خصوصی، فضای استقرار واحدهای فناور پارک گسترش یابد.
دکتر ربانی بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی سالانه پذیرش ۱۰ شرکت فناور در پارک وجود خواهد داشت ولی با توسعه ساختارها در مجموع سالانه ۶۵ شرکت و هسته در پارک و ساختارهای ایجاد شده مورد پذیرش و حمایت قرار داده خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی از دیگر اقدامات موثری است که دراین بخش مورد توجه قرار خواهد گرفت و درصورت افزایش بودجه پارک، می‌توان فعالیت‌های گسترده‌تری داشت.
رئیس پارک علم و فناوری البرز ادامه داد: با رویکرد اقتصاد مقاومتی و مباحث مطروحه ازسوی مقام معظم رهبری امروز هرچه بیشتر باید حوزه‌های دانش بنیان و فناور مورد توجه قرارگیرد.
وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی رتبه ۱۶ رشد علمی درمیان بیش از ۲۰۰ کشور جهان را با وجود تحریم‌های علمی و مالی دارد افزود: دانش‌بنیانی پایه و اساس در بحث اقتصاد مقاومتی است.
دکتر ربانی درادامه گفت: استان البرز رتبه چهارم کشور از نظر تعداد شرکت‌های دانش بنیان را دارا می‌باشد از نظر تعداد محققان کارگاه‌های دارای فعالیت تحقیق و توسعه درکشور که دارای بیشترین دانسیته نیروی انسانی نوآور و به تبع آن دارای بیشترین ظرفیت بالقوه کارآفرینی است، این استان رتبه چهارم را دارد.
وی یادآورشد: ۳.۷ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در البرز هستند و حدود ۱۰ درصد شرکت‌های دارویی دانش‌بنیان کشور د این استان فعالیت دارند، ضمن اینکه پنج‌درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه ماشین‌آلات در استان البرز استقرار دارند.
رئیس پارک علم و فناوری البرز ادامه داد: یکی از ساختارها، همکاری با کمک مرکز دولتی و بخش خصوصی در زمینه توسعه کشاورزی مدرن و مدل‌سازی و ترویج کارهای کشاورزی و کار خود را شروع کرده و برنامه پذیرش ۱۰ شرکت را در سال ۱۳۹۸ پیگیری خواهد کرد.
ل.س ۴۲/ ع. ع ۵۷