کانون پتنت ایران اعلام کرد؛

کسب رتبه نخست ثبت پتنت بین‌المللی توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۰ کد : ۴۷۶۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۶
دانشگاه صنعتی امیرکبیر، براساس اعلام کانون پتنت ایران، موفق به کسب رتبه نخست در ارسال و ثبت پتنت بین‌المللی در کشور شده است.
کسب رتبه نخست ثبت پتنت بین‌المللی توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مالک نادری مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این خصوص گفت: کانون پتنت ایران که زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می‌کند گزارشی از روند ارجاع و ثبت اختراع در کشور را اعلام کرده است.
وی افزود: باتوجه به برنامه‌ریزی موثری که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است، براساس اعلام کانون پتنت ایران توانستیم با اختلاف بسیار زیاد در رتبه نخست ارجاع و ثبت پتنت بین‌المللی در کشور قرار گیریم.
مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: این دانشگاه با ارجاع ۱۰۸ پتنت بین‌المللی، رتبه نخست ارجاع را کسب کرده که براین اساس در مجموع ۲۵ درصد کل پرونده‌های ارسالی پتنت‌های بین‌المللی در میان دانشگاه‌ها به کانون پتنت، مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.
دکترنادری اظهار داشت: در ثبت پتنت بین‌المللی نیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ثبت ۲۲پ تنت تایید شده نیز توانست رتبه نخست در کشور را به خود اختصاص دهد.
وی افزود: دانشگاه صنعتی شریف و مرکز رشد تجهیزات پزشکی نیز هرکدام با ثبت ۹ پتنت بین‌المللی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.
مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشگاه از سوی دفاتر همکار نمونه کانون پتنت نیز با ۲۰۷ امتیاز رتبه اول و دانشگاه صنعتی شریف با ۷۹ امتیاز رتبه دوم و دانشگاه تربیت مدرس با ۶۹ امتیاز رتبه سوم را کسب کرده‌اند.
دکترنادری گفت: برنامه داریم دفتر پتنت آفیس را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسعه دهیم و دفتر تیسک مربوط به سازمان مالکیت معنوی را نیز در این دانشگاه راه‌اندازی کنیم.
وی ادامه داد: این دفتر فعالیت‌های مربوط به ارزیابی و توسعه تکنولوژی پتنت برای منطقه و خاورمیانه را پیگیری خواهد کرد.
مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در سال‌های گذشته تنها پتنت‌ها و اختراعات داخلی که توسط سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مورد ارزیابی قرار می‌گرفت، در ارتقای استادان نقش داشت اما باتوجه به عملکرد خوب دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این دانشگاه جزء ۵ مرکز داوری اختراعات مورد تایید وزارت علوم انتخاب شده است.
وی با بیان اینکه اختراعاتی که از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مورد داوری قرار می‌گیرد در ارتقای استادان لحاظ خواهد شد، اظهار داشت: درحال برنامه‌ریزی برای فروش پتنت هستیم و اکنون دو پتنت دانشگاه درخواست کننده خارجی دارد.
دکتر نادری عنوان کرد: در سال گذشته قانونی توسط مجلس شورای اسلامی به عنوان بند ط تبصره ۹ تصویب شد که براساس آن موسسات و شرکت‌های سودده باید ۴۰ درصد از بودجه تحقیقاتی خود را برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها اختصاص دهند.
وی خاطرنشان کرد: اواخر مردادماه آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون اعلام شد و پس از آن دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تمامی صنایعی که اسامی آنها در لیست این قانون قرار داشت ارتباط ایجاد کرد.
مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: براساس اعلام وزارت علوم و خزانه کشور، براساس این قانون دانشگاه صنعتی امیرکبیر قراردادهای زیادی با صنایع منعقد کرده است.
وی تاکید کرد: در مجموع در سال گذشته براساس این قانون دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۳ میلیارد تومان قرارداد با صنایع مختلف منعقد کرده است و دانشگاه تهران با حدود ۶میلیارد تومان در رده‌های بعدی قرار دارد.
مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: میزان قراردادهای صنعتی دیگر دانشگاه‌های کشور براساس این قانون ۲ و یا ۳ میلیارد تومان بوده است.
دکترنادری گفت: امسال نیز این قانون به عنوان بند ح تبصره ۹ است که برنامه داریم از این مسیر قراردادهای بیشتری را منعقد کنیم.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴
 


( ۱ )