سفیر ترکیه با رئیس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کرد

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۳ کد : ۴۷۶۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۳
دکتر دریا اورس، سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دیدار و گفت‌وگو کرد.
سفیر ترکیه با رئیس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی در این دیدار گفت: همکاری دانشگاه تهران با ترکیه بسیار گسترده است و دنیای امروز دنیای شبکه و ارتباطات است و با توجه به اینکه ترکیه و ایران در حوزه‌های علم و فناوری در منطقه سرآمد هستند، باید ارتباطات خود را حتی بیش از این افزایش دهند.
وی با اشاره به جایگاه بین‌المللی دانشگاه تهران افزود: دانشگاه تهران در حال حاضر ریاست اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه را برعهده دارد و دانشگاه‌های کشور ترکیه نیز می‌توانند به این اتحادیه ملحق شوند.
دکتر نیلی احمدآبادی خاطرنشان کرد: از نظر دانشگاه تهران تبادل دانشجو بین دو کشور اهمیت زیادی دارد چون این دانشجویان مدیران آینده کشورند. دانشگاه تهران دارای بزرگ‌ترین پارک علم و فناوری دانشگاهی است در نتیجه همکاری با کشور ترکیه که کشور همسایه، مسلمان و دارای مشترکات فرهنگی است برای دانشگاه تهران مغتنم است.
رئیس دانشگاه تهران افزود: از نظر ما زبان ترکی استانبولی نیز اهمیت دارد زیرا زبان امری بیش از فرهنگ است و در نهایت به تفاهم بیشتر ملل کمک می‌کند و با شناخت فرهنگ هر کشور، روابط در سطوح دیگر نیز ارتقا می‌یابد.
دکتر نیلی احمدآبادی گفت: با توجه به اینکه دبیرخانه ۱۳ دانشگاه بزرگ ایران در دانشگاه تهران فعالیت می‌کند و با اتحادیه‌های دانشگاه‌های کشورهای مختلف از جمله ترکیه نشست‌هایی داشته‌ایم، لذا پیشنهاد می‌شود نشست مشترک دیگری با رؤسای دانشگاه‌های برتر ترکیه در ایران برگزار شود که در جهت آشنایی و توسعه همکاری‌ها بسیار مؤثر خواهد بود.
در ادامه جلسه دکتر دریا اورس، سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در ترکیه ۲۱۰ دانشگاه وجود دارد که ۱۷۰ دانشگاه دولتی و ۵۰ دانشگاه خصوصی است؛ بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه از نظر رتبه بین‌المللی در سطوح بالایی قرار دارند.
وی افزود: برخی از گنجینه‌های نسخ خطی فارسی در ترکیه وجود دارد و تعدادی دانشجو از ترکیه در ایران مشغول به تحصیل هستند و ما آمادگی داریم که کتابخانه‌های دانشگاه تهران را به کتب مرتبط با زبان و ادبیات ترکی و نیز ترکیه‌شناسی تجهیز کنیم.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴