توسط پژوهشگران دانشگاه بوعلی سینا بررسی شد؛

تخم انگل‌های عامل بیماری مشترک انسان و حیوانات، مهمان ناخوانده پارک‌های تفریحی و اماکن عمومی

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۴۷۵۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۵۰۹
پژوهشگران دانشگاه بوعلی سینای همدان در ارتباط با آلودگی انگلی اخیراً یافت شده در خاک پارک‌های تفریحی و اماکن عمومی هشدار می‌دهند؛ هموطنان عزیز بویژه کودکان دست‌های خود را پس از تماس با خاک به خوبی شست‌وشو دهند.
تخم انگل‌های عامل بیماری مشترک انسان و حیوانات، مهمان ناخوانده پارک‌های تفریحی و اماکن عمومی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری بسنا، دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی دانشگاه بوعلی سینا به سرپرستی دکترعلیرضا سازمند، متخصص انگل‌شناسی و عضو هیئت علمی این دانشگاه، طی بررسی‌هایی که بر روی خاک پارک‌ها و اماکن عمومی شهر همدان داشته‌اند، به وجود آلودگی خاک پارک‌های تفریحی و اماکن عمومی به انگل "توکسوکارا" که عامل ایجاد بیماری مشترک بین حیوانات و انسان است پی بردند.
توکسوکارا نوعی انگل کرمی است که در بسیاری از حیوانات و همچنین انسان قادر به ایجاد بیماری است. در گربه و سگ، دو گونه از این انگل به نام های "توکسوکارا کتی" (Toxocara cati) و "توکسوکارا کنیس" (Toxocara canis) وجود دارند که هر دو توانایی ایجاد بیماری در انسان را دارند.
"توکسوکاریازیس" نام بیماری حاصل از این انگل می‌باشد که انسان پس از بلع تخم‌های واجد نوزاد انگل، درون روده ها نوزاد کرم از تخم خارج شده و طی مهاجرت به اندام‌های مختلف از جمله کبد، ریه، قلب، چشم و سیستم اعصاب مرکزی سبب آسیب به اندام‌ها شده و اصطحلاحاً سندرم لاروهای مهاجر احشایی و لاروهای مهاجر چشمی را ایجاد می‌کند. این انگل‌ها در کشور آمریکا سالیانه منجر به کوری بیش از ۷۰ نفر می‌شوند که عمدتاً قربانیان آن کودکان هستند.
به علت ارتباط نزدیک گربه و سگ با انسان (به صورت مستقیم و غیر مستقیم) همه افراد بویژه کودکان که عادت به دهان بردن دست ها را دارند، در معرض خطر ابتلا به این انگل می‌باشند.
خطر ابتلای انسان از طریق خاک به مراتب بیشتر از تماس فیزیکی با حیوانات می‌باشد، چرا که تخم ها برای رسیدن به مرحله عفونت زایی حداقل به ۲هفته زمان در خاک نیاز دارند. تخم های عفونی توکسوکارا در خاک یا سایر سطوح آلوده وجود دارند و تا سال ها می توانند در خاک زنده بمانند. حتی در صورت عدم وجود حیوانات درون منزل باز هم احتمال انتقال بیماری از خاک وجود دارد‌.
اگرچه نتایج مطالعه حاضر میزان نسبتاً کمی از آلودگی با تخم انگل‌ها را در پارک‌های تفریحی و اماکن عمومی را نشان می‌دهد، اما برای کاهش خطر آلودگی هموطنان عزیز باید دست‌های خود را پس از تماس با خاک به خوبی شست‌وشو دهند؛ همچنین ضروری است راه انتقال بیماری و پیشگیری از آن به آحاد جامعه بویژه کودکان آموزش داده شود تا میزان بیماری‌های مشترک انسان و حیوان در کشور کاهش یابد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴
 


( ۲۰ )