در آیین تجلیل از پیام رسان ایتا تأکید شد:

لزوم حمایت از ایتا به عنوان یک پیام‌رسان دانشگاهی

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۴۷۵۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۲
حجت الاسلام و المسلمین دکتر عسکر دیرباز رئیس دانشگاه قم، در آیین تجلیل از پیام‌رسان ایتا که در دانشگاه قم برگزار شد، گفت: ایتا یک پیام‌رسان دانشگاهی است که از دل دانشگاه بیرون آمده است و باید از آن حمایت شود.
لزوم حمایت از ایتا به عنوان یک پیام‌رسان دانشگاهی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه قم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر دیرباز در این آیین عنوان کرد: در دنیای امروز، رسانه‌ها در درونی‌ترین لایه‌های زندگی انسان نفوذ کرده‌اند و تأثیر دارند، و در این شرایط اهمیت پیام رسان‌های ایرانی و لزوم حمایت از آن‌ها بیش از پیش مشخص می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر یک جنگ تمام عیار بین ارزش‌های اخلاقی و برنامه‌های نیروهای شیطان در جهان برقرار است و فضای مجازی یک عرصه بزرگ و جدی در این جنگ است و باید به این حوزه توجه جدی داشت.
رئیس دانشگاه قم بیان کرد: اینکه جوانان کشور در حوزه فضای مجازی با تلاش بسیار و با توجه به برخی بی‌مهری ها رشد می‌کنند و مطرح می‌شوند، بسیار باارزش است؛ ایتا یکی از این پیام‌رسان‌ها است که به عنوان یک پیام‌رسان دانشگاهی که دستاورد علمی و فناوری یک شرکت دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه قم است، باید مورد حمایت قرار گیرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در حال حاضر درگیر یک نبرد رسانه‌ای هستیم و دشمن به این جنگ کاملاً واقف هست و توجه دارد ولی متأسفانه در داخل از اهمیت این جنگ غفلت می‌شود و همین موضوع باعث ایجاد آسیب‌هایی در این فضا می‌شود؛ باید در این جنگ رسانه‌ای از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت شود تا بستر مناسبی برای بیان دیدگاه‌ها داشته باشیم.
در ادامه حجت الاسلام اسماعیل پوررضا رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان قم، تصریح کرد: مستبدان عالم به نام اینکه به دنبال پیشرفت تکنولوژی هستند، با کمال پررویی با توجه به اینکه سابقه ظالمانه آن‌ها کاملاً مشخص است، از هر وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند و به دنبال به تسخیر درآوردن جهان هستند.

وی با تاکید بر اهمیت پیام‌رسان‌های داخلی، عنوان کرد: باید در شرایط کنونی از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت کنیم تا در میدان جنگ رسانه‌ای با دشمن فضای کافی در اختیار داشته باشم.
مهندس محسن غفاری مدیر یک پیام‌رسان داخلی نیز با بیان اینکه حمایت لازم از پیام‌رسان‌های داخلی صورت نگرفته است و نسبت به پیام‌رسان ایتا نیز بی مهری شده است، گفت: پیام رسان‌های ایرانی قطعاً امنیت بالاتری نسبت به پیام‌رسان‌های خارجی دارند.
وی گفت: در حال حاضر تعداد نصب پیام رسان ایتا از ۳میلیون و ۷۰۰ هزار گذشته است ولی ۱میلیون ۱۰۰ هزار کاربر فعال دارد؛ این پیام‌رسان مهندسی معکوس تلگرام است و سعی شده است تمام امکانات آن پیام رسان در ایتا اجرا شود ولی ایده‌های جدیدی نیز مانند ترندینگ و هشتگ را اجرا کرده‌ایم که برای اولین بار در پیام رسان‌ها انجام می‌شود؛ هچنین جستجوی پیشرفته در تمام کانال‌های عمومی از قابلیت‌های نوینی است که در پیام رسان ایتا اجرا شده است.
غفاری درخصوص راهکارهای جذب مخاطبان به پیام‌رسان‌های داخلی گفت: می‌توانیم به مرور با اضافه کردن خدماتی از قبیل پرداخت و خدمات دولت الکترونیک، مخاطبان داخلی را جذب کنیم، در کشور چین این اتفاق رخ داده است و ما نیز می‌توانیم این اقدامات را انجام دهیم، البته انجام آنخ نیاز به یک همت اساسی و حمایت مسئولین دارد.
مدیر پیام رسان ایتا گفت: پیام رسان ایتا از پیام رسان‌های پر رونق کشور است و از لحاظ گردش اطلاعات و حجم کاربر، دومین پیام رسان برتر کشور است و تنها در کانال‌های عمومی، روزانه ۳۴ میلیون پیج ویو صورت می‌گیرد.
وی درخصوص میزان امنیت پیام‌رسان‌های داخلی گفت: پیام رسان ایرانی از جهت مخاطب قطعاً امنیت بالاتری دارند؛ طبق پژوهش‌های مرکز ملی فضای مجازی، تنها ۹ درصد مردم اعلام کردند که به دلیل عدم وجود امنیت، حاضر نیستند در پیام‌رسان‌های ایرانی فعالیت کنند و ایجاد جو عدم امنیت پیام‌رسان‌های داخلی، کار دشمنان بوده است؛ قطعاً در پیام رسان‌های ایرانی پیگیری موارد قضائی و مجرمانه بسیار راحت تر است و این سبب می‌شود که امنیت مردم بیشتر تأمین شود؛ البته طبق دستور دادستانی اطلاعات اشخاص تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ نهاد و ارگانی قرار نمی‌گیرد و تنها درخصوص پیگیری‌های خاص قضائی از اطلاعات استفاده می‌شود.
ل.م ۵۴


( ۱ )