معرفی طرح‌های برگزیده دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم؛

مطالعات آزمایشگاهی تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت در میدان سروش انجام شد

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۸ کد : ۴۷۵۲۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۸۵
طرح پژوهشی «انجام مطالعات آزمایشگاهی تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت در میدان سروش» توسط محققان پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران انجام و به‌عنوان یکی از طرح‌های برگزیده دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم معرفی گردید.
مطالعات آزمایشگاهی تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت در میدان سروش انجام شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این طرح روش‌های مختلف ازدیاد برداشت برای مخزن نفت سنگین سروش مورد ارزیابی آزمایشگاهی قرار گرفت و روش بهینه به لحاظ تکنیکی ارائه گردید. همچنین تلاش شد با به‌کارگیری آنالیزهای عددی علاوه بر اعتبارسنجی نتایج آزمایشگاهی، روابطی برای تخمین و ارزیابی بهبود عملکرد تولید به کمک روش‌های تزریق گاز پیشنهاد شود.
در این تحقیق برای اولین بار تزریق گاز دی‌اکسید کربن در نمونه‌های واقعی از سنگ مخزن با حضور نفت اصلی مخزن در دما و فشار واقعی مورد آزمایش قرار گرفت.
ارائه یک عدد بدون بعد ترکیبی جدید که بتواند برای پیش‌بینی میزان بهره‌دهی در شرایط عمومی و بدون انجام آزمایشات برای مخازن با خصوصیات مشابه کاربرد داشته باشد، از دستاوردهای ویژه این طرح می‌باشد.
انجام آزمایشات در مقیاس تمام مغزه  که بتواند خواص ناهمگونی لایه مخزنی و اثر آن بر کارایی روش ازدیاد برداشت را بهتر نشان دهد از دیگر نوآوری‌های این طرح شمرده می‌شود.
طرح توسعه پروژه استفاده از نتایج آزمایشگاهی در مدل واقعی مخزن برای پیش‌بینی عملکرد روش پیشنهادی در مقیاس میدان نفتی و همچنین ارزیابی‌های اقتصادی کارایی این روش‌ها در شرایط عملیاتی، از برنامه‌های آتی جهت توسعه این طرح است.
ه.ف77/ل.م54
 


( ۱ )