با همکاری مرکز آپا دانشگاه یزد، کارگاه آموزشی امنیت سایبری در استان یزد برگزارشد

۲۷ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۲ کد : ۴۷۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۹
کارگاه یک روزه امنیت سایبری ویژه مسئولان و کارشناسان حوزه فناوری و اطلاعات استان، درمرکز علمی و ‌کاربردی معاونت استانداری یزد برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترفضل‌الله ادیب‌نیا رئیس مرکز ...
کارگاه یک روزه امنیت سایبری ویژه مسئولان و کارشناسان حوزه فناوری و اطلاعات استان، درمرکز علمی و ‌کاربردی معاونت استانداری یزد برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترفضل‌الله ادیب‌نیا رئیس مرکز آپا و عضو هیئت علمی دانشگاه یزد هدف از برگزاری این کارگاه را ارتقای دانش امنیت فناوری اطلاعات شرکت‌کنندگان بیان کرد و گفت: در کارگاه یاد شده در چهار زمینه امنیت شبکه، سیستم‌عامل، پایگاه داده و امنیت برنامه‌های تلفن همراه بحث و تبادل نظر شد.
وی افزود: این کارگاه‌ها به صورت عملی و کاربردی است و هرفردی می‌تواند در سه کارگاه شرکت کند.
رئیس مرکز آپا با بیان اینکه برای شرکت‌کنندگان در کارگاه مذکور از سوی دفتر مدیریت و برنامه‌ریزی استان گواهی صادر می‌شود، گفت: تاکنون این کارگاه در هشت استان برگزارشده است که ازاین تعداد کارگاه، استان‌های البرز، کرمان و یزد توسط دانشگاه یزد برپا شد.
دکترادیب‌نیا یاد‌آورشد: قراراست توسط دانشگاه یزد کارگاه یاد شده در سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری برپا شود.
وی مرکز ماهر (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای) را یکی از متولیان امنیت فضای سایبر کشور عنوان کرد و افزود: این مرکز تهدیدهای سایبری را حراست و شناسایی می‌کند و در این راستا با مراکز آپا دانشگاه‌های کشور همکاری دارند و فعالیت‌های خود را ازطریق این شرکت‌ها در استان‌ها انجام می‌دهند.
دکترادیب‌نیا تصریح کرد:‌ هم‌اکنون هشت مرکز آپای فعال (مرکز آگاهی‌رسانی ،پشتیانی و امداد) دردانشگاه‌های کشور ازجمله صنعتی شریف،صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد، شیراز، یزد، تربیت‌مدرس و تبریز مشغول به فعالیت هستند.
وی با اشاره به مرکز آپا دانشگاه یزد گفت: این مرکز ازسال ۸۷ در دانشگاه یزد تاسیس شده و در زمینه‌های امنیت نرم‌افزارهای کاربردی، نرم‌افزارهای تحت وب و وب‌گاه‌ها فعالیت می‌کند.
رئیس مرکز آپا، انجام خدمات آموزشی، مشاوره‌ای، بومی‌سازی ابزارهای مربوطه، تست نفوذپذیری، رصد تهدیدهای امنیتی سیستم‌های مدیریت محتوای داخلی و خارجی، وب‌سایت‌های دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها و شرکت‌ها و نرم‌افزارهای تولیدی و صدور گواهی امنیتی از جمله فعالیت‌های مرکز آپا بیان کرد.
گفتنی است کارگاه یاد شده با همکاری مرکز ماهر، اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و مرکز آپا (مرکز آگاهی‌رسانی ،پشتیانی و امداد) دانشگاه یزد برگزارشد.

( ۱ )