رئیس هیئت ویژه بررسی سیلاب‌های کشور در استان گلستان:

استفاده از مهارت متخصصان در حوزه سیلاب، از اهداف تشکیل کارگروه هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌هاست

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۵ کد : ۴۷۴۷۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۳۵
نشست مشترک دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران و رئیس هیئت ویژه بررسی سیلاب‌های کشور، با اساتید دانشگاه‌های استان گلستان امروز (یکشنبه) با محوریت بررسی سیل اخیر این استان، در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.
استفاده از مهارت متخصصان در حوزه سیلاب، از اهداف تشکیل کارگروه هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌هاست

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دکتر نیلی احمدآبادی در این نشست هدف از حضور خود در استان گلستان را ایجاد مکانیزم دقیق برای همکاری میان دانشگاه‌های استان دانست.
وی افزود: استفاده از مهارت متخصصان در حوزه سیلاب، نیز از اهداف تشکیل کارگروه از سوی ریاست جمهوری می‌باشد و امیدواریم با تشکیل هیئت شاهد به حداقل رساندن مشکلات و حرکت سریع‌تر جهت توسعه پایدار باشیم.
رئیس هیئت ویژه بررسی سیلاب‌های کشور خاطرنشان کرد: نقش اعضای هیئت علمی در استان‌های گلستان، ایلام و خوزستان پررنگ بود اما نقش حداکثری در موضوع سیلاب، قبل از وقوع سیل ایجاد می‌شود که امیدواریم در این بخش نیز تاثیرگذار باشیم.
در ادامه دکتر علی نجفی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با بیان اینکه موضوع سیل در استان گلستان باید از جنبه‌های مختلف، بررسی شود، گفت: سیلاب اخیر نیازمند رویکرد جدید در حوزه مدیریت و پیامدهای آن می‌باشد تا در حوزه گرگان‌رود براساس حوزه جغرافیایی آن تصمیم‌گیری شود.
وی خاطر نشان کرد: در تبدیل تجربیات و یافته‌ها به درس‌آموخته‌ها، در حوزه مستندسازی بایستی به خوبی عمل کرد تا برنامه مدون خوبی برای مدیران در آینده ایجاد شود تا درک بهتری از موضوع ایجاد شود.
دکتر نجفی‌نژاد تصریح کرد: در حوزه گرگان‌رود، دانش بومی خوبی در حوزه سیلاب وجود دارد که تدوین آنها، می‌تواند، مدیریت مشارکتی، استفاده از توان و کمک مردم و مدیریت قبل بحران و نحوه برخورد و اطلاع‌رسانی موضوع را به خوبی ایجاد کند.
وی افزود: امید است با تخصص و درایت اعضای کارگروه، نکات خوبی جمع‌آوری و تدوین و در اختیار رئیس جمهور قرار گیرد تا مبنای عمل مدیران باشد.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان یادآور شد: مجموعه‌های دانشگاه‌های استان آمادگی دارند با همه توان در راستای کمک به این هیئت همکاری داشته باشند تا برنامه به صورت علمی تدوین و سرآغازی برای فعالیت‌های دیگر شود.
دکتر امیر سعدالدین دبیر کارگروه سیل و مخاطرات طبیعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز با توجه به تحلیل اجمالی سیل اخیر گفت: در ایجاد سیل، عوامل طبیعی، انسانی، سازمانی و مدیریتی نقش ایفا کردند.
دکتر امیر سعدالدین با اشاره به اینکه وجود زمستانی پرباران و بارش ۵ روزه مداوم در منطقه، روان‌آب فراوانی را ایجاد کرد افزو: در این مدت به صورت میانگین میزان ۱۷۰ میلی‌متر بارش در استان ثبت شد.
وی خاطرنشان کرد: در نهایت پوشش جنگلی بالادست در وضعیت خواب زمستانی و بدون برگ بود که حجم روان آب‌ها و رسوب تخریبی زیادی را تشکیل داد.
دکتر سعدالدین افزود: در بخش عوامل انسانی، زراعت غیراصولی در اراضی شیبدار، جاده‌سازی غیراصولی در اراضی کوهستانی، لایروبی ناکافی کانال‌های اصلی و به ویژه مصعب موثر بودند.
وی تصریح کرد: باتوجه به شکل‌گیری کارگروه‌های تخصصی و متعدد در این هیئت باید یک رویکرد واحد مدیریتی شکل بگیرد.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۳ )