در راستای گسترش همکاری‌های مشترک صورت گرفت؛

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه غیردولتی شام سوریه

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۳ کد : ۴۷۴۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۸
تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک آموزشی و پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه غیردولتی شام سوریه، با حضور دکتررضا پیش‌قدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر یاسر حوریه رئیس دانشگاه غیردولتی شام به امضاء رسید.
امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه غیردولتی شام سوریه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، در نشست امضای این تفاهم‌نامه همکاری، دکتراحسان قبول، مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد با مروری بر فعالیت‌های مشترک این دانشگاه و دانشگاه‌های کشور سوریه ازجمله برگزاری چهارمین همایش مشترک ادبیات تطبیقی فارسی و عربی با دانشگاه دمشق، اعزام استاد زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه دمشق از سال گذشته، بازدیدهای متعدد دوجانبه، پایان‌نامه‌های مشترک با دانشگاه حماه بر عزم جدی دانشگاه فردوسی مشهد برای همکاری با دانشگاه‌های سوریه از جمله دانشگاه غیردولتی شام تأکید کرد.
سپس دکترپیش‌قدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن معرفی این دانشگاه در جایگاه یکی از دانشگاه‌های برتر ایران و منطقه، به تحصیل بیش از ۱۷۰۰ دانشجوی بین‌الملل، در دانشگاه اشاره کرد و بین‌المللی سازی، ارتقا در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌الملل و ارتباط با جامعه را سه مسیر اساسی دانشگاه برشمرد و آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای انتقال تجربیات آموزشی و دانش و فناوری به دانشگاه غیردولتی شام را اعلام کرد.
دکتر پیش‌قدم با اشاره به تحصیل حدود ۵۰ دانشجو از کشور سوریه که بیش‌تر آنان در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فردوسی مشهد در حال تحصیل هستند آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای همکاری با دانشگاه الشام الخاصه برای برپایی دوره‌های تحصیلات تکمیلی در آن دانشگاه را بیان کرد.
دکترحمیدرضا طاهری، معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست با اشاره به برخی از فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی دانشگاه و موفقیت‌های ملی و بین‌المللی دانشگاه در این عرصه خواستار روابط دانشجویی و برنامه‌های فرهنگی و ورزشی مشترک با دانشگاه الشام الخاصه شد.
دکتر یاسر حوریه رئیس دانشگاه غیردولتی شام، این دانشگاه را دارای رتبه نخست در میان دانشگاه‌های غیردولتی در سوریه معرفی کرد که بیش از ۴۰۰۰ دانشجو و ۶۰۰ استاد تمام و پاره‌وقت دارد.
وی با تمجید از پیشرفت‌های علمی کشورهای ایران تاریخ و جایگاه علمی دانشگاه فردوسی مشهد را قابل‌تحسین دانست و ابراز امیدواری کرد که دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه‌های اعزام استاد، انجام طرح‌های پژوهشی مشترک، برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی با دانشگاه غیردولتی شام همکاری و همراهی داشته باشد.
دکتر یاسر حوریه به همراه ۱۴ تن از رؤسای دانشکده‌ها و مدیران آن دانشگاه و نیز مدیرکل دانشگاه‌های غیرانتفاعی وزارت آموزش عالی کشور سوریه در دانشگاه فردوسی مشهد حضور یافتند. این هیئت همچنین از موزه، کتابخانه مرکزی و مرکز فناوری‌های پیشرفته دانشگاه فردوسی مشهد نیز بازدید کردند.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴