در دیدار دبیر کل شبکه دانشگاه‌های جاده ابریشم با رئیس دانشگاه اصفهان تأکید شد؛

ضرورت تحکیم روابط دانشگاه‌های جاده ابریشم

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۳ کد : ۴۷۳۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۹
دکتر سانگ دون هوانگ مدیر عامل شبکه دانشگاه‌های جاده ابریشم (SUN) با دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان دیدار و گفت‌وگو کرد.
ضرورت تحکیم روابط دانشگاه‌های جاده ابریشم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان،  در این دیدار دکتر طالبی با بیان نقش و عملکرد دانشگاه در گسترش فرهنگ و تمدن در شهرها، بر تحکیم روابط  دانشگاه‌های جاده ابریشم تاکید و خواستار گسترش ارتباطات علمی، آموزشی و فرهنگی بین دانشگاه ها شد.
دکتر طالبی تصری کرد: دانشگاه اصفهان با فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم، در مسیر حرکت به سمت ارتقا به تراز بین‌المللی ۵ دانشگاه برتر کشور، گام‌های موثری برداشته است.
وی همچنین ضمن بیان ظرفیت‌های دانشگاه اصفهان اظهار داشت:  کسب رتبه ۶ دانشگاه‌های جامع کشور در تعاملات بین‌المللی در زمینه تولید علم برمبنای پایگاه استنادی Scopus در سال 2017، کسب رتبه ۵ دانشگاه‌های جامع کشور بر مبنای رتبه بندی بین‌المللی عملکرد آکادمیک در سال 2018،کسب رتبه جهانی بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ در بین ۴۴ کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های عصر طلایی از نظام جهانی رتبه‌بندی دانشگاهی تایمز در سال ۲۰۱۸ و قرار گرفتن در فهرست سبزترین دانشگاه های جهان بر مبنای رتبه بندی جهانی دانشگاهی گرین متریک در کارنامه علمی این دانشگاه می درخشد.
سپس دکتر سانگ دون هوانگ ضمن تشریح عملکرد دانشگاه‌های عضو شبکه دانشگاه‌های جاده ابریشم، اظهار داشت: میراث فرهنگی یک کشور، فقط متعلق به آن کشور نیست بلکه شاهدی برای کرامت انسانی است و متعلق به همه ماست که باید آنها را نگهداری و برای آن احترام قایل باشیم.
 وی افزود: اولین کنفرانس جاده ابریشم با عنوان زندگی در دانشگاه، دومین کنفرانس با عنوان جاده ابریشم و سومین کنفرانس با عنوان ماسک برگزار شده است و در سال جاری نیز این کنفرانس با عنوان تجارت در جاده ابریشم برگزار می‌شود.
دکتر هوانگ گفت: برنامه‌های علمی زیادی را می توان در این شبکه پی گیری کرد، مانند مسابقه نگارشی شبکه دانشگاه های جاده ابریشم  WRICOSو مسابقه عکاسی شبکه دانشگاه های جاده ابریشم PHOCOS با عنوان مسابقه نگارش و عکاسی شبکه دانشگاه‌های جاده ابریشم که بین دانشجویان عضو شبکه دانشگاه های جاده ابریشم در سال ۲۰۱۹ برگزار می شود.
دبیرکل شبکه دانشگاه های جاده ابریشم درخصوص فعالیت‌های این شبکه گفت: حمایت از فعالیت‌های پژوهشی مانند برگزاری همایش‌ها، انجام پژوهش‌های مشترک و تبادل دانشجو و اساتید دانشگاه و برگزاری فستیوال برای دانشجویان از جمله این فعالیت‌ها است.
وی ادامه داد: شبکه دانشگاه‌های جاده ابریشم (SUN) در سال ۲۰۱۵ در کره جنوبی تاسیس شد و هدف از ایجاد این شبکه دانشگاهی زنده نگهداشتن میراث جاده ابریشم بود.
دکتر هوانگ به تشریح برنامه‌های سال جاری پرداخت و افزود: دانشگاه‌های عضو این شبکه می‌توانند با ارسال آثار خود در مسابقه نگارشی با موضوع پدر شرکت کنند.
وی در ادامه افزود: نواختن آهنگ جاده ابریشم، بحث و مناظره، بیان احساسات جاده ابریشم در قالب کلیپ دو دقیقه ای از جمله برنامه های این کنفرانس خواهد بود که به صورت مسابقه برگزارمی شود.
دکتر هوانگ همچنین اظهار داشت: مجمع عمومی دانشگاه های جاده ابریشم نیز درقزاقستان برگزار و در خلال برنامه با برگزاری نمایشگاه، برندگان مسابقه نگارشی و نقاشی نیز اعلام می شود.
وی از برگزاری نمایشگاه اقیانوسی جاده ابریشم خبر داد و افزود: ما می خواهیم دومین نمایشگاه اقیانوسی را در ایران داشته باشیم و توجیه ما این است که از مسیر اقیانوس هند به سمت اروپا، ایران نیز در مسیر دریایی جاده ابریشم قرار دارد.
دکتر هوانگ در پایان در زمینه همکاری های علمی و تکنولوژی دانشگاه های این شبکه توضیح داد و افزود: کنفرانسی در زمینه همکاری های علمی و تکنولوژی در روسیه برگزار می شود که دانشگاه های عضو شبکه جاده ابریشم می توانند در طی این کنفرانس طرح های پیشنهادی خود را ارایه و در زمینه های مورد علاقه همکاری کنند.
شبکه دانشگاه های جاده ابریشم (SUN) (Silk-Road Universities Network-SUN) با هدف توسعه روابط علمی و فرهنگی کشورهای در مسیر جاده ابریشم، تحکیم صلح و دوستی و احیاء سنت های مشترک ملت های ذیربط در دانشگاه مطالعات خارجی هانکوک (شهر سئول) کره جنوبی و با حضور پنچاه دانشگاه از کشورهای مختلف در مسیر جاده ابریشم از سال ۲۰۱۵ تشکیل شده است.
عضویت رسمی دانشگاه اصفهان در این شبکه در برنامه افتتاحیه مجمع اعلام شد و در حال حاضر از ۲۰۱۶ تا کنون دانشگاه اصفهان به عنوان عضو این شبکه ، فعالیت‌های مشهودی را با این سازمان داشته است  قبل از این دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین نیز به عضویت این سازمان درآمده بودند.
س.س51/ل.م54