در راستای یاری رساندن هرچه بیشتر صنعت از طریق دانشگاه؛

دستگاه تست کشش یونیورسال ۶۰ تن در دانشگاه تفرش راه‌اندازی شد

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۶ کد : ۴۷۳۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۹۶
دستگاه تست کشش یونیورسال ۶۰ تن در آزمایشگاه تحقیقاتی مقاومت مصالح دانشگاه تفرش راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسید.
دستگاه تست کشش یونیورسال ۶۰ تن در دانشگاه تفرش راه‌اندازی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه تفرش، رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تفرش در این خصوص اظهار داشت: با توجه به صنعتی بودن استان مرکزی و همچنین با عنایت به اینکه این دستگاه در سطح منطقه ۴ دانشگاه‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تعداد اندک در تن‌های پایین‌تر موجود است، جهت یاری نمودن هرچه بیشتر صنعت از طریق دانشگاه، دستگاه راه‌اندازی و به مرحله بهره‌برداری رسید.
مهندس نفیسه آقابابائی گفت: با راه‌اندازی این دستگاه، خدمات ارزنده‌ای را می‌توان به پژوهش و صنعت استان مرکزی و کشور ارائه کرد.
وی ضمن ابراز علاقه دانشگاه تفرش نسبت به همکاری با بخش‌های مختلفی از جمله شهرداری، نفوس و مسکن و واحدهای مرتبط با ساختمان‌سازی در شهرستان تفرش افزود: این دستگاه از فناوری بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به اینکه کاربرد این دستگاه بیشتر صنعت است، امید است که راه‌اندازی این دستگاه، زمینه‌ساز انجام تحقیقات و کارهای صنعتی بیشتر و کسب توفیقات روزافزون برای دانشگاه تفرش باشد.
مهندس آقابابائی با بیان اینکه با راه‌اندازی این دستگاه، آزمایشگاه تحقیقاتی مقاومت مصالح به مجموعه آزمایشگاه‌های آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تفرش اضافه شد، افزود: در حال حاضر با تلاش و حمایت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تفرش و همکاری دانشکده‌ها ۴ آزمایشگاه تحقیقاتی به بهره‌برداری رسیده است که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا اوایل تابستان به ۷ عدد افزایش یابد.
دکتر ناصر عرفاتی رئیس دانشکده مهندسی عمران نیز در ادامه گفت: دستگاه تست کشش یونیورسال محصول شرکت ZWICK-ROELL آلمان است و قابلیت‌های کشش قطعات چدنی، فولادی، میلگرد، ژئوتکستایل ،اندازه‌گیری تنش تسلیم، نقطه تسلیم بالایی و پایینی، درصد کاهش سطح مقطع، تنش ماکزیمم کرنش، مدول الاستسیته و تبدیل از حالت کشش به فشار را دارد.
وی افزود: دستگاه تست کشش یونیورسال با ظرفیت ۶۰ تن، مجهز به لود سل، اکستنسومتر و نرم‌افزار کاملاً حرفه‌ای، در پژوهش‌های صنعتی و دانشگاهی برای تست‌های خمش، فشار و کشش کاربرد دارد.
دکتر عرفاتی تصریح کرد: ویژگی شاخص این دستگاه فرایند تمام اتوماتیک بارگذاری، قرائت و ثبت نتایج، همچنین قابلیت تحلیل روی منحنی تنش-کرنش و نقاط مشخصه، فک‌های بزرگ برای درگیری مناسب با نمونه، توزیع یکنواخت فشار فک‌ها روی نمونه، اتصال به رایانه و پایش نتایج همزمان با آزمایش است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴