رئیس دانشگاه پیام نور در مراسم تکریم مقام استاد اعلام کرد:

راه‌اندازی ۱۰ مرکز نوآوری با ۴۹ هسته نوآور در استان‌ها/ جذب دانشجوی خارجی؛ اولویت اصلی دانشگاه پیام نور در سال جدید

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۵ کد : ۴۷۲۹۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۵۰
دکتر محمدرضا زمانی از ایجاد ۱۰ مرکز نوآوری در استان‌ها با ۴۹ هسته نوآور و ۲۲ مرکز رشد با ۱۲۰ هسته فناور و ۷ شرکت دانش بنیان و ۱۱ استارتاپ در استان‌ها خبر داد.
راه‌اندازی ۱۰ مرکز نوآوری با ۴۹ هسته نوآور در استان‌ها/ جذب دانشجوی خارجی؛ اولویت اصلی دانشگاه پیام نور در سال جدید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر زمانی رئیس دانشگاه پیام نور در مراسم پاسداشت مقام معلم که امروز (شنبه) در این دانشگاه برگزار شد، گفت: دانشگاه پیام نور از حدود ۳۰ سال قبل با رسالت جدیدی تعریف و قرار شد در اهداف مشخصی در عرصه آموزش عالی فعالیت کند.
وی افزود: اهدافی که برای این دانشگاه ذکر شد، تنوع‌بخشی به شیوه‌های آموزشی بود که در این خصوص می‌توان به آموزش نیمه‌حضوری، الکترونیکی و دوره‌های مجازی اشاره کرد تا بتواند در هر منطقه‌ای متقاضیان را پوشش دهد.
دکتر زمانی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور، دارای ۴۰۰ هزار دانشجوی فعال، ۳۸۰۰ عضو هیئت علمی، ۷۶ رشته در مقطع کارشناسی، ۸۷ رشته کارشناسی ارشد، ۲۸ رشته در مقطع دکترا و ۱۵ هزار رشته محل در سراسر کشور است، ادامه داد: این دانشگاه دارای بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل، ۵۰۰ مرکز فعال و ۵۵ نمایندگی در سایر کشورها است.
رئیس دانشگاه پیام نور جذب دانشجوی خارجی و تقویت روابط بین‌الملل دانشگاه را از اولویت‌های این دانشگاه در سال جدید دانست و اظهار داشت: در حال حاضر دانشگاه پیام نور دارای ۵ هزار نیروی قراردادی است و اکنون طرحی در مجلس ارائه شده که این نیروها به نیروهای پیمانی تبدیل شوند.
وی با اشاره به برنامه‌های اجرا شده در دانشگاه پیام‌نور طی یک سال گذشته گفت: سال گذشته، سند راهبردی ۲۰ ساله دانشگاه تدوین شد که اکنون برنامه عملیاتی ۵ ساله اول آن، تهیه شده است. اصلاح هرم هیئت علمی از جمله برنامه‌های دیگری است که در سال گذشته اجرا شد و ۴۴ درصد استادیار به بالا به ۵۰ درصد رسید و با مأموریت ۵۳۰ مربی دانشگاه برای اخذ مدرک دکترا، موافقت شد.
دکتر زمانی ادامه داد: سال گذشته الکترونیکی کردن فرآیندها و خدمات دانشگاه در رأس امور قرار داشت به طوری که فاز اول صدور دانشنامه‌ها به صورت الکترونیکی انجام شد و حدود ۹۰۰ هزار دانشنامه به صورت الکترونیکی صادر شد. همچنین ۱۰ درصد آزمون‌ها به صورت الکترونیکی برگزار شد.
وی تصریح کرد: در راستای مهارت‌آموزی نیز با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران، تفاهم‌نامه‌هایی منعقد و ۳۰ کارگاه آموزش و ترویج کارآفرینی برگزار شد.
رئیس دانشگاه پیام نور گفت: ۱۰ مرکز نوآوری در استان‌ها ایجاد شده که ۴۹ هسته نوآور در آن فعال است. همچنین ۲۲ مرکز رشد با ۱۲۰ هسته فناور و ۷ شرکت دانش‌بنیان و ۱۱ استارت آپ نیز راه‌اندازی شدند.
دکتر زمانی در ادامه درخصوص اعضای هیئت علمی این دانشگاه گفت: ۹۰۰ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور در طول سال گذشته تعیین تکلیف شدند. همچنین ۱۴ میلیارد تومان وام تحصیل برای دانشجویان شهریه پرداز پیام نور اخذ شد. با سه بانک عامل نیز صحبت کردیم تا به این دانشجویان وام ارائه بدهند. همچنین مجمع خیرین و حامیان دانشگاه پیام نور ایجاد شد.
وی افزود: سال گذشته نیرویی جذب نشد تا ما ۸۹۴ عضو هیئت علمی که به صورت اساتید پیمانی مشروط قراردادی و دستیار علمی فعالیت می‌کردند را تعیین تکلیف کنیم. ۶۷۷ نفر تعیین تکلیف شدند. ۲۱۷ نفر نیز در حال تعیین تکلیف هستند. با توجه به اینکه برخی از این افراد از نظر علمی، سطح قابل قبولی ندارند با مرکز جذب وزارت علوم رایزنی کردیم تا مساعدت لازم را با آنان داشته باشند.
دکتر زمانی به ساماندهی مراکز و واحدهای این دانشگاه اشاره کرد و گفت: مراکزی از دانشگاه که دارای مشکل دانشجو هستند به مرکز نوآوری تبدیل شده و یا تغییر مأموریت داده‌اند ولی برخی از مراکز در مناطق محروم و استراتژیک هستند که از آنها حمایت می‌کنیم.
وی از تشکیل مراکز مشاوره و روان‌شناسی و ساماندهی مراکز و رشته‌های این دانشگاه براساس نیاز منطقه خبر داد.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷