در اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور مطرح شد؛

تقویت راهکارهای علمی پیشگیرانه برای مقابله با مخاطرات طبیعی

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۶ کد : ۴۷۲۷۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۶
دکتر خسرو عزیزی، رئیس دانشگاه لرستان در بیست و دومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور که در دانشگاه لرستان برگزار شد، بر تقویت راهکارهای علمی پیشگیرانه برای مقابله با مخاطرات طبیعی تأکید کرد.
تقویت راهکارهای علمی پیشگیرانه برای مقابله با مخاطرات طبیعی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه لرستان، بیست و دومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور به میزبانی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و با موضوع بررسی استان‌های سیل زده در محل حوزه ریاست دانشگاه لرستان برگزار شد و رئیس دانشگاه لرستان گزارشی درباره وضعیت سیل استان لرستان و راهکارهای علمی مقابله با سیل، ارائه کرد.
رئیس دانشگاه لرستان، به علت شناسی سیل اخیر استان لرستان براساس دیدگاه های محققان و پژوهشگران دانشگاهی پرداخت و گفت: عدم آبخیزداری کافی، عدم استانداردسازی کافی در مورد ساخت و سازها و نبود مدیریت یکپارچه آب در استان، عدم پوشش گیاهی و جنگلی کافی، عدم سدسازی کافی در حوزه های بالادست آبریز استان و امثال این متغیرها از جمله عوامل تشدیدکننده خسارات سیل اخیر استان لرستان بوده اند.
وی اظهار داشت: حق آبه استان لرستان باید مدنظر قرار گرفته و سهم تخصیص آب استان، بایستی افزایش یابد و همچنین توجه به تقویت راهکارهای علمی و مدیریت پیشگیرانه برای مقابله با مخاطرات طبیعی مهم است.
رئیس دانشگاه لرستان افزود: سیل اخیر استان لرستان که یک سیل بی سابقه بود به بخشی از تجهیزات دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان نیز آسیب وارد کرد و خوشبختانه با تدابیری که اندیشیده شد از وارد شدن خسارات بیشتر جلوگیری شد.
دکتر عزیزی، تشکیل هیئت ویژه بررسی سیل اخیر کشور را که ریاست آن را دکتر محمود نیلی احمدآبادی عهده‌دار است یک گام مهم و اثرگذار در راستای علل‌شناسی علمی و ارائه راهکارهای علمی در جهت مقابله با مخاطرات طبیعی ارزیابی کرد.
در این اجلاس، تفاهم نامه همکاری علمی، تحقیقاتی و پژوهشی بین هیئت ویژه بررسی سیل اخیر کشور که ریاست آن را رئیس دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی برعهده دارد و دانشگاه لرستان با حضور رئیس این دانشگاه، دکتر خسرو عزیزی، امضا و مبادله شد.
همچنین در این نشست، برخی مدیران استانی از جمله مدیرکل جهاد کشاورزی استان لرستان، عبدالرضا بازدار، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند و برخی مدیران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان و شرکت آب منطقه ای لرستان نیز حضور داشتند و دیدگا‌ه‌های خود را درباره تقویت موضوعاتی همچون آبخیزداری و حفاظت از محیط زیست، بیان کردند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴